Logo SP 1 w Słupnie

News

News zdjęcie id 302

Szlakiem walk z bolszewikami w 1920 roku

22.10.2018

Szlakiem walk z bolszewikami w 1920 roku.

   O poświęceniu naszych przodków w imię Ojczyzny nigdy nie należy zapominać. Pamięć o ich niezwykłych czynach przekazujemy z pokolenia na pokolenie.
Z ich bohaterskiej historii czerpiemy odwagę i inspirację, by nigdy się nie poddawać. Takie wartości cenimy i dla takiej Polski chcemy pracować.
    Dlatego też realizujemy projekt ' Szkoła Niepodległej ".
Jakie zadanie wykonaliśmy?
Panie Edyta Baranowska i Elżbieta Bielec zabrały uczniów - członków Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej Ziemi Radzymińskiej, aby pokazać im jak wielkie wydarzenia rozgrywały się w naszej małej Ojczyźnie i jak zostały one upamiętnione.
    Szlakiem walk z bolszewikami w 1920 roku a także szlakiem 85 pp Strzelców Wileńskich oprowadził nas prezes Towarzystwa Przyjaciół Radzymina Pan Jan Wnuk, który wykonał ogromną pracę na rzecz krzewienia wiedzy o historii Radzymina i ziemi radzymińskiej.
    I tak najpierw zatrzymaliśmy się w zadumie na Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 roku, gdzie spoczywają szczątki żołnierzy polskich poległych w Bitwie Warszawskiej.
To miejsce jest tak ważne, że znalazło się ono na trasie papieskiej pielgrzymki w 1999 roku.
To tu 13 czerwca Ojciec Święty Jan Paweł II modlił się a także spotkał się  z żyjącymi bohaterami wojny polsko - bolszewickiej, składając im hołd.
Na pamiątkę tej niezwykłej wizyty w tym roku odsłonięto pomnik świętego już Jana Pawła II.
Na mogiłach żołnierskich zapaliliśmy biało - czerwone znicze i chwilą ciszy oddaliśmy hołd poległym.
W Białobrzegach, na skrzyżowaniu dróg, stoi Pomnik Wolności wzniesiony w hołdzie Niezłomnym Żołnierzom Józefa Piłsudskiego. Na jego szczycie umieszczono potężnego orła, który dziobem rozrywa " kajdany niewoli ". Ciągły ruch samochodów na tym skrzyżowaniu, a jak niewiele trzeba żeby choć na chwilę przystanąć i pomyśleć o wielkim bohaterstwie tych żołnierzy.
    My się zatrzymaliśmy.
Wśród bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku czołowe miejsce zajmuje  dowódca I batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, kapitan Stefan Pogonowski.
Na jego grobie w rodzinnej Łodzi postawiono pomnik husarza i umieszczono napis "...Największemu z rycerzy poległych w obronie Ojczyzny przed nawałą bolszewicką w roku 1920.... Boże wzbudzaj nam często takich bohaterów i niebem ich nagradzaj."
My nie byliśmy w Łodzi, ale oddaliśmy hołd kpt. Stefanowi Pogonowskiemu przy pomniku w Wólce Radzymińskiej.
Pan Jan Wnuk opowiedział nam o bohaterskich czynach tego młodziutkiego żołnierza i o okolicznościach odsłonięcia pomnika 14 września 1924 roku. Uroczystość odbyła się z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego, premiera Władysława Grabskiego, kardynała Aleksandra Kakowskiego, Rodziców kapitana i wielu innych ważnych osobistości.
Od 1990 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Radzymina w dniu 14 sierpnia w godzinach wieczornych przy pomniku odbywają się Apele Poległych.
Na naszej trasie znalazła się również Kobyłka ze swoją piękną Bazyliką św. Trójcy. Na zewnątrz obejrzeliśmy odkryte niedawno freski, a w podziemnej kaplicy mogliśmy chwilą ciszy uczcić pamięć bardziej współczesnego bohatera ks. Jerzego Popiełuszki, którego rocznicę męczeńskiej śmierci obchodziliśmy 19 października.
Stamtąd udaliśmy się do Ossowa, miejsca licznych pamiątek związanych z ks. Ignacym Skorupką, który zginął na czele ochotniczej młodzieży atakującej wroga w bitwie pod Warszawą o świcie 14 sierpnia 1920 roku.
Ks. Skorupka z generalskimi honorami został pochowany na Powązkach, a jego krzyż jest w Muzeum Wojska Polskiego.
Ileż to razy o ks. Skorupce pięknie mówił bp Józef Zawitkowski na mszach w Radzyminie. Podczas kazania głoszonego w 1995 roku mówił m.in. "...Warszawo, kiedy ty wystawisz pomnik księdzu Skorupce i bohaterskim obrońcom Warszawy? Warszawo, będziesz ty o tym pamiętać? Czy świat i Europa będą pamiętać? "
My na pewno chcemy pamiętać.
W Ossowie oddaliśmy też hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej, bo tam właśnie posadzono 96 dębów i powstaje Panteon, który upamiętnia to tragiczne wydarzenie.
Wspominając Bohaterów Niepodległej nie pominęliśmy oczywiście kpt. Ryszarda Downar - Zapolskiego, bohatera Słupna, którego pięknie uhonorowaliśmy w naszej szkole.
    Podczas jakiej lekcji historii w ławce szkolnej mogliby uczniowie tyle się dowiedzieć i tak choć trochę poczuć historię?
 
         Dziękujemy naszemu przewodnikowi Panu Janowi Wnukowi.
 
                                      Elżbieta Bielec i Edyta Baranowska

Dyrektor zaprasza

Renata Majewska

   Szkoła Podstawowa nr 1

im. Marii Konopnickiej w Słupnie

Aleja Jana Pawła II 14

05-250 Radzymin

tel. +48 22 786 50 10

sp1slupno@radzymin.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.