Logo SP 1 w Słupnie

News

News zdjęcie id 224

" Łączka..." dobiega końca.

21.03.2018

" Łączka..." dobiega końca.

    Zbliża się koniec udziału naszych uczniów w projekcie edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej " Łączka i inne miejsca poszukiwań ".
Przedostatnie spotkanie odbyło się 15 marca. Uczniowie razem z Panią Edytą Baranowską uczestniczyli w objeździe naukowym, podczas którego mogli odbyć wizytę studyjną w różnych miejscach poszukiwań.
    Spacerowali po Powązkach Wojskowych, a ich celem była " Łączka ", gdzie poznali tajemnice kwatery ofiar komunizmu. Przez lata obszar na tyłach Cmentarza Wojskowego na Warszawskich Powązkach, nazywany " Łączką ", przewijał się jako miejsce domniemanego pochówku osób z podziemia niepodległościowego, rozstrzelanych przez komunistyczne organa bezpieczeństwa. Przez lata o ofiary nikt nie miał prawa się upomnieć.
Teraz Kwatera na " Łączce " powoli odkrywa swoje ponure tajemnice. Ujawnia szczątki pomordowanych w więzieniu mokotowskim. Tożsamość wielu z nich udało się zidentyfikować dzięki pracom grupy badawczej kierowanej przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka.
Ku pamięci pomordowanym wzniesiono Panteon Narodowy, przy którym ciągle płoną znicze.
    Potem uczestnicy naukowego objazdu zwiedzali willę Jasny Dom, czyli kamienicę przy ulicy Świerszcza 2, która w 1945 roku była siedzibą Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego.
W jej piwnicach urządzono cele więzienne, a na wyższych kondygnacjach znajdowały się pokoje przesłuchań i biura. Przeszło przez ten budynek - areszt ponad tysiąc kobiet i mężczyzn, w tym Żołnierzy Armii Krajowej.
Można tam zobaczyć wiele śladów świadczących o nieludzkich warunkach i bestialskim traktowaniu więźniów.
    Mimo, iż mury nieustannie " krzyczą ", wciąż niewiele osób ma świadomość dramatu, jaki rozgrywał się w piwnicach willi Jasny Dom.
    Ogromne emocje wywołało również zwiedzanie kolejnego miejsca, czyli Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej 37, które od 1945 roku i przez cały okres stalinowski pełniło funkcję głównego więzienia politycznego.
To tam więziono najważniejszych członków podziemia niepodległościowego, m.in. gen. Augusta Fieldorfa ps. Nil, ppłk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszko, mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, rtm. Witolda Pileckiego ps. Witold.
Na terenie więzienia wykonano ponad 350 wyroków śmierci, a liczba osób zakatowanych w trakcie śledztwa pozostaje nieznana.
    Wszystkie miejsca, które uczniowie zwiedzili, miały pobudzić do twórczej refleksji na temat polskiego patriotyzmu i współczesnej historii Polski oraz pokazać prawdziwą historię Żołnierzy Wyklętych, którzy w imię wyższych wartości i miłości Ojczyzny poświęcili całe swoje życie na walkę z okrutnym ustrojem.
    Objazd naukowy to była bezcenna lekcja historii.
Finał całego projektu w kwietniu.

                                                                           Elżbieta Bielec i Edyta Baranowska

Dyrektor zaprasza

Renata Majewska

   Szkoła Podstawowa nr 1

im. Marii Konopnickiej w Słupnie

Aleja Jana Pawła II 14

05-250 Radzymin

tel. +48 22 786 50 10

sp1slupno@radzymin.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.