Logo SP 1 w Słupnie

News

News zdjęcie id 162

Andrzejki w edukacji wczesnoszkolnej

04.12.2017

Andrzejki

     30 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego Ob oraz z klas  Ib, IIIb  edukacji wczesnoszkolnej wspólnie świętowały „Andrzejki”.  Dzieci były bardzo przejęte, bo przecież każdy wiedział, że będą wróżby, które wzbudzają wiele emocji. 

    W trosce o emocje naszych podopiecznych świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu, który wprowadził nas w historię tego dnia i jego patrona, przybliżył nam  różne sposoby wróżenia,  zarówno te  bardzo stare  i często zapomniane,  jak i  współczesne znane dzieciom.

    Film, co najważniejsze zawierał naukę, przesłanie, aby wróżby traktować jedynie jako dobrą zabawę i kultywowanie tradycji.

    Po obejrzeniu filmu, bogatsi w wiedzę przystąpiliśmy do działania. Przy pomocy butów, wróżyliśmy, która z dziewczynek pierwsza wyjdzie za mąż oraz, który z chłopców pierwszy się ożeni. Buty wędrowały i wędrowały, bo korytarz dosyć długi, a butów też niemało, im bliżej końca tym większe emocje!

   Kolejną wróżbą były „ zawody” ukryte w balonach. Każde dziecko przekuwało wybrany przez siebie balon, w którym ukryta była karteczka z zawodem, który być może będą wykonywać w przyszłości. Oj działo się działo! Los był przekorny, dziewczynkom zdarzały się zawody wymarzone przez chłopców: strażaka, kierowcy rajdowego, żołnierza, a chłopcom bardziej artystyczne: tancerza, rzeźbiarza, malarza.

  By emocje nie opadły przeszliśmy do kolejnych wróżb, tym razem dziewczynki miały poznać imię przyszłego męża, a chłopcy przyszłej żony. Chłopcy przekuwali duże czerwone serce z imionami żeńskimi, a dziewczynki z imionami męskimi. Najwięcej emocji było wtedy, gdy były to imiona kolegi lub koleżanki z klasy.

  Zwieńczeniem naszych „ Andrzejek” była zabawa taneczna, w czasie której nikt się nie oszczędzał i jak w piosence „ wyginał śmiało ciało”.

Zapraszmy do obejrzenia naszej galerii: http://www.gslupno.radzymin.pl/art,255,andrzejski.html

                                                                Wychowawcy klas

                                             Beata Kuźma, Michalina Jaroszewska, Monika Kruk


                Andrzejkowe wróżby towarzyszyły ludziom już bardzo dawno temu, ich historia sięga XII wieku, w Europie i Polsce - XVII wieku. Święty Andrzej jest patronem miłości, zakochanych i małżeństw. W dniu św.Andrzeja przypada zwyczaj organizowania andrzejkowych wróżb i wspólnych wesołych zabaw. Dawniej święto to zarezerwowane było wyłącznie dla niezamężnych kobiet, które chciały dowiedzieć się czegoś o swym przyszłym wybranku. Mężczyźni zaś mieli osobne święto- była to wigilia św. Katarzyny, czyli Katarzynki. Św.Katarzyna jest bowiem patronką cnotliwych mężczyzn. Od pewnego czasu jednak  wszyscy razem bawią się i wróżą sobie w andrzejkowy wieczór, traktując wróżby "z przymrużeniem oka''.

               W środę 29 listopada klasy Ia, IIa oraz IIIa, jak co roku,bawiły się świetnie. Na początku, metodą ustawiania butów, wybrana została dziewczynka, która jako pierwsza wyjdzie za mąż. Następnie wybrano chłopca, który pierwszy ożeni się w przyszłości. Towarzyszyły temu ogromne emocje.
Następnie z pięknego koszyczka dzieci wybierały karteczki w ulubionych kolorach, po czym jedna z pań objaśniała, jaką osobą jest właściciel danego koloru i co go czeka w najbliższym czasie. Interpretacje były wyłącznie pozytywne. Radość była przy tym wielka. Kolejna wróżba to losowanie z czerwonego kapelusza- sentencji i przysłów, wskazówek na cały rok szkolny. Niektórym udało się szczęśliwie wylosować pomyślność i szczęście, innym maleńkiego pecha.
Wszyscy zachowali na pamiątkę wylosowane karteczki z wróżbami na przyszłość tę bliższą i tę dalszą, traktując je oczywiście jako wynik wspólnej dobrej zabawy.
                                                                                                 Wychowawcy klas
                                                                     Grażyna Kozon, Katarzyna Matera, Ewa Brzózka

Dyrektor zaprasza

Renata Majewska

   Szkoła Podstawowa nr 1

im. Marii Konopnickiej w Słupnie

Aleja Jana Pawła II 14

05-250 Radzymin

tel. +48 22 786 50 10

sp1slupno@radzymin.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.