Szkoła Równych Szans
(wiecej)

2015/2016

Wycieczka do Escape Room i wizyta w amerykańskiej restauracji "Jeff`s"

 

17 czerwca klasa Ic Gim. wraz z wychowawczynią p.  Katarzyną Jabłońską wybrała się do Escape Room`u w Warszawie. Podzieleni na trzy drużyny zostaliśmy zamknięci w pokojach z zagadkami.  Była to już druga wizyta naszej klasy w Escape Room`ie. Bawiliśmy się świetnie  rozwiązując wiele zadań logicznych, matematycznych i zręcznościowych .   Po wizycie w  Escape Room`ie  pojechaliśmy do amerykańskiej restauracji „Jeef`s”. Głównym celem tej wizyty była nie tylko degustacja  tradycyjnych amerykańskich potraw ale również ćwiczenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim.  Nauczycielka języka angielskiego p.  Katarzyna Jabłońska  zaproponowała uczniom aby zamówili dania  po angielsku. Młodzież poradziła sobie z tym zadaniem na piątkę z plusem.   Uczniowie  zamówili  m. in. Jeff`s BLT American Classic Wrap, Classic American Cheeseburger, Texas Onion, Stuffed Potato  Skins oraz Jeef`s Chocolate Brownie. Czekając na zamówiony posiłek podziwialiśmy fantastyczny wystrój restauracji, w której było pełno pamiątek z Ameryki. Mogliśmy również oglądać telewizję amerykańską. Najedliśmy się do syta. Niektórzy uczniowie nie byli w stanie zjeść całego dania – ponieważ  porcje były naprawdę ogromne. Wizyta w tej restauracji była świetną „żywą” lekcją języka angielskiego. W przyszłym roku planujemy kolejne takie zajęcia.

Fotki z wycieczki znajdziecie w galerii.

NA FARMIE ILUZJI

 

16 czerwca klasy trzecie szkoły podstawowej wraz w wychowawczyniami i nauczycielami wspomagającymi pojechaliśmy do wsi Mościska na całodniową wycieczkę do Parku Edukacji i Rozrywki zwaną Farmą Iluzji. Znaleźliśmy się w wyjątkowym miejscu z mnóstwem atrakcji dla dzieci i dorosłych, a przede wszystkim z nutą edukacji pokazaną w bardzo przyjazny sposób. Wycieczka została zorganizowana w ramach Dnia Dziecka. Uczniowie w trakcie zwiedzania z przewodnikiem mieli możliwość zobaczenia najważniejszych atrakcji. Bez wątpienia taką atrakcją jest zwiedzanie Latającej Chaty Tajemnic czy obejrzenie Muzeum Iluzji i Lewitujących Piłeczek. Mieliśmy możliwość zrobienia sobie zdjęcia z „Głową na Talerzu” i zajrzenia do Studni Nieskończoności. Przeszliśmy przez Labirynt Luster i Wiklinowy Labirynt. Następnie obejrzeliśmy bajki w Klubiku Filmowym. Zobaczyliśmy z bliska Mini zoo i mogliśmy pogłaskać kucyka, kózki, króliki czy kaczki. Przeszliśmy również przez Zieloną Ścieżkę Zdrowia. A do tego wszystkiego widzieliśmy eksponaty i atrakcje dostępne na terenie farmy czyli plażę z wykopaliskami dinozaurów, latający kran, gigantyczne klocki i meble olbrzyma. Po tak intensywnym spacerze uczniowie poszli na obiad pod chmurką. Po obiedzie był czas na kupno pamiątek, gadżetów i rekwizytów dla młodych iluzjonistów. Na zakończenie wycieczki wszyscy z chęcią skorzystali z zimnego deseru. To był bardzo ciekawy dzień i pełen wrażeń.

 

M. Kruk  

 

 

Wycieczka kl. V b do LASER – WAR w Legionowie

 

Dnia 22 czerwca 2016r uczniowie klasy Vb uczestniczyli w klasowym wyjeździe do Laserowego Centrum Rozrywki LASER – WAR w Legionowie. Pobyt przebiegał w dwóch turach.

1 ARENA - Laser Tag (Laserowy Paintball). Uczniowie rozgrywali mecz na laserowym polu bitwy zwanym Areną. Wszystko działo się w zadymieniu, świetle UV, wraz z pokazem laserów, przy muzyce, wśród przeszkód tworzących liczne miejsca do ukrycia się.

2. LASEROWY LABIRYNT - labirynt tworzyły wiązki laserowe, który trzeba było przejść nie dotykając tych wiązek - przechodziliśmy pod, nad i między laserami. Coś na wzór scen z filmów "Mission Impossible", czy "Osaczeni". Zabawę uatrakcyjniała konieczność samodzilnej obsługi gry, sami decydowaliśmy i ustawialiśmy jeden z trzech poziomów trudności. Osobę przechodzącą labirynt widzieliśmy na żywo na dużym ekranie TV. Oczywiście konkurowaliśmy między sobą - na starcie było 800 pkt., z każdą sekundą system zabierał nam 1 punkt, a dotknięcie lasera to strata aż 100 pkt. Możliwe też były dyskwalifikacje: jeden powód to dotknięcie po raz trzeci któregoś z laserów, a drugi to niezaliczenie bazy pośredniej. Uczestnicy wyjazdu popisywali się gibkością, sprawnością fizyczną i pomysłowością.

Zabawa była emocjonująca i wymagająca.

 

 Marta Makarewicz

ZIELONA SZKOŁA

 

Sprawozdanie z Zielonej Szkoły

30 maja 2016r. o godz.5.30 my- uczniowie klas IVb, VIa oraz VIb zebraliśmy się pod szkołą, by wspólnie z paniami: Barbarą Moczulską, Barbarą Pamrowską i Renatą Szydłowską wyruszyć na Zieloną Szkołę w Góry Sowie.

Pomimo, że podróż trwała długo, nie nudziliśmy się. W czasie podróży, jak co roku, pani Ela- nasza przewodniczka opowiadała nam historię miejsc, które mieliśmy zobaczyć. Pierwszym punktem naszej wyprawy była Świdnica, tam zwiedziliśmy Kościół Pokoju. Wywarł na nas ogromne wrażenie, gdyż był pięknie zdobiony od środka. Dowiedzieliśmy się, że to największy drewniany kościół w Europie wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego, kończącego wojnę trzydziestoletnią. Obiekt od 2001 r.  wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Gdy zajechaliśmy do naszego pensjonatu „Willa Manhattan” w Bielawie, dostaliśmy klucze do naszych pokoi. Po rozpakowaniu zeszliśmy na obiadokolację. Wieczorem, by nie spędzać czasu bezczynnie, wybraliśmy się na spacer nad jezioro położone 150 metrów od naszego miejsca noclegowego. Gdy wyczerpani wróciliśmy do ośrodka, już nie mogliśmy się doczekać, co przyniosą kolejne dni.

Następnego dnia po śniadaniu pojechaliśmy na spotkanie z panem Łukaszem Kazkiem, który był naszym przewodnikiem przez kolejne dwa dni. Najpierw weszliśmy na najwyższy szczyt Gór Sowich- Wielką Sowę (1014m n.p.m.). Na kamiennej wieży ujrzeliśmy piękny krajobraz górski- panoramę Sudetów Środkowych i Przedgórza aż po Ślężę. Pan Łukasz w czasie drogi opowiadał nam różne ciekawostki związane z tym miejscem oraz zadawał różne pytania. Później udaliśmy się do Sztolni Walimskich-jednego z najciekawszych i najbardziej tajemniczych obiektów militarnych na terenie Gór Sowich.

1 czerwca zwiedziliśmy zamek Grodno. Poznaliśmy tam wiele ciekawych baśni i podań związanych z tym miejscem. Następnie przeszliśmy na zaporę wodną na Jeziorze Bystrzyckim. Została ona zbudowana w latach 1911- 1914 i stanowi zabytek techniki.

W Jedlinie Zdroju spotkaliśmy się z historią w Pałacu Jedlinka. Zobaczyliśmy m. in. Salę Balową zdobioną płatkami prawdziwego złota, pokój Carla Kristera z kolekcją jego porcelanowych wyrobów oraz malowidłami amorków, symboli jego romantycznych uczuć do ukochanej żony. Zwiedziliśmy też trzy sale rezydencjonalne z zachowaną XIX wieczną sztukaterią oraz secesyjnym piecem, pracownię sztukatorską oraz XIX wieczną zabytkową windę kuchenną, z której można nadal korzystać oraz pomieszczenie sztabowe Organization TODT.

Wieczorem czekała nas miła niespodzianka- dyskoteka w plenerze oraz ognisko z kiełbaskami. Bawiliśmy się świetnie.

Czwarty dzień Zielonej Szkoły rozpoczęliśmy od zwiedzania Twierdzy Srebrnogórskiej. Następnie udaliśmy się do Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej. Mogliśmy spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej oraz podczas zajęć rekreacyjnych: slack, sieć pajęcza, bule. Musieliśmy pokonać swój strach, gdy zjeżdżaliśmy na linach z 30- metrowego wiaduktu. Pomimo przerażenia przed zjazdem, po nim -pełni radości i satysfakcji z osiągniętego celu, udaliśmy się na obiadokolację.

W piątek wcześnie rano znieśliśmy swoje bagaże do autokaru. Po śniadaniu wyjechaliśmy z pensjonatu, ale jeszcze nie jechaliśmy prosto do Słupna. Najpierw pojechaliśmy do Wałbrzycha, by zwiedzić Zamek Książ. Trasa prowadziła przez salony barokowe: Salon Zielony, reprezentacyjną Salę Maksymiliana, Salon Biały, Salon Chiński, Salon Gier oraz Salon Barokowy. Poznaliśmy najstarsze pomieszczenia zamkowe przebudowane podczas II wojny światowej w ramach realizowanego w zamku tajemniczego projektu hitlerowskich Niemiec pod kryptonimem „Riese”. Dalsza część trasy prowadziła przez sale zamkowe, tj. Hol Myśliwski, Kompleks Sali Balowej, Salę Konrada z Czarnym Dziedzińcem. Następnie z poziomu tarasów zeszliśmy do tunelu z okresu II wojny światowej, na poziomie 15 m pod zamkiem. W ramach trasy parkowej doszliśmy zabytkową aleją lipową pod Kaplicę Grobową Hochbergów, skąd przeszliśmy na punkt widokowy, z którego podziwialiśmy zamek i Wąwóz Pełcznicy.

W drodze powrotnej do szkoły pani przewodniczka umiliła nam czas quizem, który dotyczył wiedzy zdobytej podczas Zielonej Szkoły.

Zielona Szkoła wywarła na nas falę pozytywnych emocji. Szkoda, że już jej nie powtórzymy w takim samym gronie.

Oliwia Szatkowska, kl. VIb

JEDZIEMY DO PEPELANDU

 

WYCIECZKA KLASY II b DO PEPEPLANDU

W dniu 23 czerwca 2016 r. klasa II b SP pojechała na całodzienną wycieczkę do krainy zabawy PEPELAND w Dziekanowie Nowym. Wycieczka została zorganizowania przez rodziców jednego z uczniów klasy, państwa Pawłowskich. Wspaniała pogoda umożliwiła nam zabawę:

· szaloną wspinaczkę w małpim gaju

· odwiedziny w mini zoo a w nim lamy, osiołek, kozy, owce, małpka

· skoki na trampolinie

· spotkanie oko w oko z dinozaurem

· zjeżdżanie z olbrzymiej zjeżdżalni, po uprzednim pokonaniu lęku wysokości i wejściu na wysoka platformę

· rozegranie meczu piłki nożnej

· przejażdżkę na kilku karuzelach, jedna z nich wymagała pracy i siły rąk ludzkich

· przejażdżkę na wozie strażackim

· ruchowe wyzwania na placu zabaw

W trakcie zabawy, organizatorzy całego przedsięwzięcia przygotowali pyszny poczęstunek – grill oraz tort. To był wspaniały dzień, wróciliśmy zmęczeni, ale pełni radości.

 Aneta Popławska

Wyjście do Radzymina

 

W  dniu  15  i  17  czerwca  2016r.  starsze  klasy szkoły podstawowej

i gimnazjum wybrały się do Sali Koncertowej im. Fryderyka Chopina w Radzyminie. Uczniowie obejrzeli spektakle w wykonaniu teatru „DZIECI-DZIECIOM.”

Były to trzy przedstawienia pt.: „Farfurka królowej Bony”, „O Matejku Janie i Panie Kajetanie”, i „Żule Radzymińskie.”

Na scenie występowali między innymi uczniowie naszej szkoły, którzy szlifują swój talent na dodatkowych warsztatach aktorskich. Podziwialiśmy grę na scenie, śpiew i piękne rymowane teksty. Nie zabrakło też humoru. Wszystkim podobał się występ o czym świadczyły gromkie brawa.

-Gratulujemy naszym koleżankom i kolegom, którzy wystąpili dla nas na scenie.

Wycieczka połączona była ze żwawym spacerem w ramach promocji zdrowia.

Elżbieta Niedźwiedzka

Wycieczka do Rasztowa

  22 czerwca klasy I a, Ib i II b Gim. wraz z wychowawcami pojechały do Rasztowa na wycieczkę integracyjną. Celem wyjazdu były zawody sportowe w Paintball`a i wspólne grillowanie. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni z nadzieją, że jeszcze tam wrócimy.

WIZYTA W SALI KONCERTOWEJ

 

 W piątek (17 czerwca) uczniowie naszego gimnazjum wybrali się do Sali koncertowej w Radzyminie aby zobaczyć dwa spektakle teatralne w wykonaniu Teatru Maskarada.

 W obu przedstawieniach przygotowanych przez panią Małgorzatę Puzio mogliśmy obejrzeć nasze koleżanki i kolegów ze szkoły. Pierwsza sztuka, w której grali młodsi artyści nosiła tytuł: ,,Igraszki  z diabłem’’. Opowiadała o tym, jak ksiądz uratował królewnę (Małgorzatę Popławską) i jej służącą przed piekłem, diabłami i czarownicami (Natalią Regulską).

 Drugie przedstawienie to: ,,Zabawa w doktora”, gdzie zobaczyliśmy: Stanisława Michalskiego, Paulinę Wyszyńską oraz Krzysztofa i Roberta Romanowskich. W zabawny sposób pokazali nam historię miłosną kilku lekarzy i pielęgniarek.

 Myślę, że wszyscy są zadowoleni z wycieczki oraz, że każdemu podobała się profesjonalna gra aktorów.

Uczennice klasy IIA i IIB Gimnazjum.

 

WIZYTA W QUEST ROOM`IE

 

15 czerwca 2016 roku, w ramach podsumowania pracy gazetki szkolnej razem z panią opiekun – Dorotą Ziomek wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Główną atrakcją był ,,Quest Room’’.Podzieleni na dwie drużyny, zostaliśmy zamknięci na godzinę w pokojach z zagadkami. Pierwszy krył się za drzwiami o nazwie ,,Piraci’’. Fabuła gry informuje, że Kapitan Jack zasłynął jako najbardziej pomysłowy pirat swoich czasów. Król Karol postanowił pozbyć się zagrożenia raz na zawsze i zapełnić skarbiec jego złotem. Jednak przezorny Kapitan przewidział plany króla i ukrył majątek na bezludnej wyspie, obmyślając najróżniejsze przeszkody uniemożliwiające odnalezienie go. Nie spodziewał się, by ktokolwiek zdołał odczytać jego szyfry. Wiele lat później grupa archeologów, do której należeliśmy, odnalazła tajemnicze znaki na wyspie. Dziewczyny wraz z naszym rodzynkiem- Kubą, musiały rozwiązać masę trudnych zagadek, przejść przez klatki, aby wreszcie odnaleźć ukryty skarb piratów.

Drugi pokój okazał się trudniejszy. Musiałyśmy ,,Uwolnić ducha’’. Brzmi strasznie? I tak właśnie było. Poznałyśmy legendę o nawiedzonym domu. Po wejściu do pokoju drzwi zatrzasnęły się. Na środku stała tarcza, przez którą kontaktowałyśmy się z duchem, a wokół panowały ciemności. Twórcy tej gry wykazali się niezwykłą wyobraźnią, tworząc w szafie tzw. Narnię, na ścianach fluorescencyjne napisy, a z radia puszczając przerażającą muzykę. Od początku do końca, wszystkie elementy składowe pokoju: zagadki, wystrój, fabuła, rekwizyty i my – uczestnicy – współgraliśmy idealnie, jak trybiki w zegarku. Wewnątrz znajdowało się mnóstwo niezwykłych przedmiotów, z którymi przyjemnie było obcować. Stanowiły duszę zagadek, a rozpracowanie wszystkiego dostarczyło mnóstwa radości.

Oprócz tego, przeszliśmy się Krakowskim Przedmieściem Miastem, dowiadując się od pani Doroty ciekawostek, na temat mijanych miejsc. W czasie wycieki nie zabrakło czasu na przekąskę. Zjedliśmy pyszne lody, mając do wyboru szereg smaków i zatrzymaliśmy się w McDonaldzie Jednak wszystko co dobre dobiega końca. Tak też było z naszą wycieczką. Zadowoleni, a zarazem trochę smutni, że to już nasz ostatni rok pracy w gazetce rozeszliśmy się do domów.

Paulina Puławska

 

 

Międzynarodowy Dzień Dziecka z klasą Vb

 

Dnia 1 czerwca, aby uczcić Dzień Dziecka klasa Vb pod opieką p. Marty Makarewicz i p. Marzeny Kobylińskiej wybrała się na plac zabaw w Słupnie.

Gdy dotarliśmy na miejsc, rozłożyliśmy koce i urządziliśmy piknik. Było bardzo ciepło. Bawiliśmy się wesoło. Dzieci wymyślały różne zabawy: zjeżdżaliśmy na linie, na zjeżdżalni, huśtaliśmy się.

Chłopcy grali w piłkę nożną, dziewczynki w siatkową. Niektórzy grali w gry planszowe, w Twistera, Eurobiznes, Pie Face. Śmiechu było co niemiara. Co chwilę mieliśmy nowe pomysły na zabawę. Nasze Panie również się z nami bawiły, przypominając sobie lata dziecięce. W wolnych chwilach, odpoczywaliśmy na kocykach i zajadaliśmy słodycze. Czas na świeżym powietrzu mijał nieubłaganie szybko. Niestety, nadeszła chwila powrotu. W drodze powrotnej poszliśmy na lody. Dzień minął nam bardzo miło i przyjemnie, każdy z nas będzie długo go pamiętał.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

 Daria Godlewska

 

Środa (08.06.2016) dla przedszkolaków z grupy „0”a i „0” b był dniem pełnym wrażeń. Dzieci wraz z wychowawcami i opiekunami wybrały się na wycieczkę do ośrodka WDW w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim.  Naszą zabawę zaczęliśmy od rejsu statkiem po Jeziorze Zegrzyńskim. Dzieci z niewielką obawą wsiadały na pokład, lecz po zajęciu miejsc obawy i strach poszły w zapomnienie. Z uśmiechami na twarzy podziwialiśmy piękny krajobraz. Każdy miał okazję poznać pana Kapitana i usiąść za sterami statku. Wiemy już, jak wielkie jest koło sterowe i jak trudne jest sterowanie statkiem. Lekki wiatr chłodził przejętych pasażerów, którzy szybko postanowili ruszyć na zwiedzanie statku. Ach, co to był za rejs! Pogoda dopisała, a humory jeszcze bardziej. Rejs był świetną przygodą.

Kolejną ciekawą atrakcją dla wszystkich było wspólne ognisko, przy którym wszyscy piekli kiełbaski oraz smaczny poczęstunek pełen słodkości. Nie zabrakło również wspólnych zabaw, gier na boisku, co wywołało u dzieci wiele pozytywnych emocji. Wycieczkę zakończyliśmy zabawą na placu zabaw.

Ruch na świeżym powietrzu + świetna pogoda + super przygoda + uśmiechy  na twarzach dzieci = CUDOWNIE SPĘDZONY CZAS – czego chcieć więcej?

Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych, chętnie pojedziemy tam jeszcze raz. Bardzo dziękujemy Pani Katarzynie Pałaszewskiej za organizację tego wspaniałego wyjazdu.

 

Paulina Prus

 

„ Farma iluzji”

9 czerwca uczniowie klas IIc i IId razem z wychowawczyniami udali się do Parku Edukacji i Rozrywki na „ Farmę iluzji”. Wyjazd zorganizowany został z okazji Dnia Dziecka i miał na celu dobrą zabawę, co  sądząc po radosnych buziach naszych dzieci chyba się udało!  Wyjechaliśmy już o 6.30, ale mimo porannej godziny dzieci tryskały energią. Na miejscu czekała na nas pani przewodnik oraz wiele atrakcji, które po prostu nie sposób wymienić. Dzieciom najbardziej podobało  się:

1. „ Latająca chata tajemnic” – dom obok którego nie można przejść obojętnie,  ponieważ wygląda jakby unosił się w powietrzu porwany przez olbrzymie balony przyczepione do dachu. A jak jest w środku? Mimo, że na pierwszy rzut oka wszystko wygląda jak w normalnym domu, to takie nie jest, powiem tylko tyle, że niektórzy mieli duży problem z utrzymaniem równowagi i bardzo dobrą zabawę!

2. „ Bajkowy Pałac Cieni” - miejsce w którym można odbić swój cień na ścianie oraz odgadywać cieniowe dioramy przedstawiające postacie z bajek .

3. „ Zakręcony domek” – iluzja ruchu pozornego, czy to my się kręcimy, czy jednak domek?

4. „ Tunel zapomnienia” – w nim łatwo zapomnieć o cały świecie.

5.  „Labirynt luster” – w nim mimo, że widzimy się w lustrach łatwo się zgubić o czym niektórzy przekonali się na własnej skórze!

6. „ Muzeum iluzji” - szklane hologramy, iluzje anomorficzne, ściana mierząca temperaturę naszych dłoni itd.

7. „ Pokój Amnesa” – jedyna szansa by najmniejsze dziecko w klasie było większe od najwyższego,  a nawet od rodziców.

Dużo ciekawości wzbudzał „Lewitujący kran”. Na koniec wzięliśmy udział w specjalnym pokazie iluzji w trakcie którego do pomocy zostali zaproszeni Kinga Król z klasy IIc i Adam Jabłoński z klasy IId.  Jeśli chcecie zobaczyć jak się bawiliśmy obejrzyjcie naszą galerię zdjęć. Zapraszamy!

 Beata Kuźma

DZIEŃ DZIECKA W KLASACH PIERWSZYCH


 

    Dwie klasy - Ia i Ib szkoły podstawowej pod opieką wychowawczyń - p.Joanny Myśliwiec i p.Grażyny Kozon oraz Mam i Tatusiów z obydwu grup wybrały się na wycieczkę autobusem ZTM do Radzymina. Celem było uczczenie DNIA DZIECKA.
    Z tej okazji dzieciaki miały zorganizowany ciekawy i przyjemny dzień. Najpierw uczestniczyły w adaptacji baśni o "Księżniczce na ziarnku grochu" w wykonaniu Teatru 15, działającym przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radzyminie. Głównymi bohaterami byli oczywiście Księżniczka, Książę, jego Rodzice i nadworny Błazen. Książę był typowym obieżyświatem, który przemierzał lądy, zwiedzając różne kraje w poszukiwaniu wybranki swojego serca. Choć zwiedził wiele kontynentów nie znalazł tej wyśnionej, wymarzonej i wracał do domu niepocieszony. Rodzice na wieść o jego powrocie postanowili wydać wielki bal dla swojego syna. Zaprosili wszystkie księżniczki z okolicznych królestw. Żadna z przybyłych jednak nie przypadła do gustu ich jedynakowi. Kiedy było już po balu, spóźniona księżniczka przybyła do królestwa. Para krółewska postanowiła sprawdzić, czy dziewczyna jest prawdziwą księżniczką. Przygotowano dla niej posłanie, a na dnie łoża pod poduszkami umieszczono ziarnko grochu. Po przespanej nocy okazało się, ze jest ona bardzo zmęczona, gdyż przez całą noc coś ją uwierało. Było to potwierdzeniem na jej prawdziwość. Oczywiście wszystko zakończyło się hucznym weselem. Przedstawienie zrealizowane w sposób nowoczesny, z elementami muzycznymi, wykonanymi bardzo profesjonalnie i ciekawie, ze szczyptą humoru, bardzo się podobało zarówno dzieciom jak i dorosłym.Następnie odbył się pokaz baniek mydlanych, po którym wszystkie dzieci mogły spróbować waty cukrowej.
    W lekko deszczowej aurze, wracając na przystanek autobusowy, wstąpiliśmy do cukierni na obiecane lody. Oczywiście każdy mógł wybrać sam ulubione smaki. Najczęściej wybór padał na te w kolorze smerfowym.
    Wszyscy bezpiecznie i w dobrych humorach wrócili do szkoły. Był to na pewno jeden z przyjemniejszych dni, integrujących obydwie grupy. Bardzo dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniach do wycieczki oraz opiekę nad dziećmi.
                                                                                                                                                Wychowawczynie klas pierwszychDzień Dziecka. Klasa II a.

 

1 czerwca klasa 2a gimnazjum, wraz z wychowawcą wybrała się na paintball. Pomimo upału i kilku siniaków możemy stwierdzić , że ten ,,dzień dziecka" był udany . Świetna zabawa w drużynach, trochę sportu - uśmiech dopisywał. Po udanej grze naładowaliśmy akumulatory pyszną kiełbaską z grilla. Co tu więcej mówić ………….polecamy

 

Uczniowie klasy II a

 

Zielona Szkoła – Góry Sowie

 W dniach od 16 do 20 maja 2016r. klasa IVA pod opieką pani Urszuli Szraga oraz klasy VA i VB pod opieką pani Elżbiety Niedźwiedzkiej i pani Beaty Kuźma zrealizowały jakże napięty program zielonej szkoły w Górach Sowich.

 Pierwszego dnia zawitaliśmy do Świdnicy by podziwiać największy drewniany kościół w Europie – Kościół Pokoju. Obiekt od 2001 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 Drugiego dnia podczas wycieczki pieszej z przewodnikiem zwiedzaliśmy Muzeum Sztolni Walimskich – jeden z najciekawszych i najbardziej tajemniczych obiektów militarnych na terenie Gór Sowich. Zdobyliśmy również Wielka Sowę – najwyższy szczyt Gór Sowich – a z 25 metrowej kamiennej wieży wybudowanej na szczycie, podziwialiśmy wspaniała panoramę Sudetów Środkowych. 

 Trzeciego dnia udaliśmy się z wizytą do zamku Grodno. Odbyliśmy spacer po zaporze na Jeziorze Bystrzyckim. Mieliśmy okazje również poznać historię Pałacu Jedlinka. W pałacu najwięcej emocji wzbudziła sala balowa zdobiona płatkami prawdziwego złota. Na koniec dnia wspólnie spędziliśmy czas przy pieczeniu kiełbasek i śpiewaniu.

 Kolejnego dnia podziwialiśmy Twierdzę Srebrnogórską. Dużo emocji przysporzyło nam centrum turystyki niekonwencjonalnej, gdzie mogliśmy strzelać z łuku, wspinać się na sztuczna ściankę. Gwoździem programu tego dnia okazał się zjazd na linach z 30 metrowego mostu w Srebrnej Górze.

 Ostatniego dnia w drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się w Wałbrzychu aby szlakiem Daisy przemierzyć liczne salony Zamku Książ.

 Cały pobyt umilał nam czas spędzony w Bielawie gdzie mieścił się nasz pensjonat. Nie było czasu na nudę. Było wszystko czego dusza zapragnie: piękny ogród i boisko, plac zabaw, siłownia plenerowa, molo z pięknymi widokami na jezioro. Wszyscy szczęśliwie i bezpiecznie wróciliśmy do Słupna. Dziękujemy naszym wspaniałym przewodnikom pani Elżbiecie oraz panu Łukaszowi za to że w tak ciekawy sposób odkrywali z nami nieznane.  

 

http://www.wodnypark.com.pl/img/logotype.png Wyjazd do Wodnego parku – Warszawianka

22 kwietnia 2016r. uczniowie klas Va i Vb wraz z wychowawczyniami panią Elżbietą Niedźwiedzką i panią Martą Makarewicz oraz mamą- panią Katarzyną Janczewską wybrali się na wycieczkę do wodnego parku – Warszawianka.

Naszym zamysłem było poprawienie kondycji po zimie tuż przed stawiającym wiele wymagań sezonem wiosennym i letnim bowiem przed nami Zielona Szkoła w Góry Sowie.

Spędziliśmy 2 godziny mając do dyspozycji basen rekreacyjny z wieloma atrakcjami takimi jak: zjeżdżalnie, kaskady wodne i sztuczna rzeka zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Bardziej zaawansowani trenowali na basenie olimpijskim. Ukojenie dla zmęczonych mięśni przyniósł relaks w jacuzzi. Wszyscy – choć wyczerpani, byli bardzo zadowoleni.

Wystawa Titanic

 

W dniu 29.04 klasy Ia, Ib i Ic Gimnazjum wraz z wychowawczyniami  wybrały się do Warszawy aby  obejrzeć światową wystawę „Titanic  the  Exhibition”. Na wystawie uczniowie odbyli  podróż w przeszłość i obejrzeli ponad 200 oryginalnych przedmiotów wydobytych z wraku statku. Wśród nich między innymi: dziecięce buciki, oryginalny serwis stołowy, pocztówka napisana przez pasażera trzeciej klasy o luksusie na statku, prywatne zdjęcia podróżnych czy dziennik prowadzony na bieżąco aż do dnia katastrofy. Niektóre z przedmiotów zostały podarowane przez osoby, które przeżyły tę katastrofę. Zwiedzając ekspozycję  mieliśmy okazję przejść się po pokojach, poznać kabinę kapitana i załogi, mostek kapitański i pokój radiotelegrafisty. Dzięki tej wystawie uczniowie zobaczyli , jak wyglądał proces promocji rejsu i pozyskiwania pasażerów, no i przebieg feralnej podróży.W Muzeum Papiernictwa

 

W czwartek 12 maja dzieci z klasy 2c i 2d wraz z wychowawczyniami p. Beatą Kuźmą, Magdaleną Rostkowską i Katarzyną Materą wybrały się na lekcję do Muzeum Papiernictwa w Konstancinie Jeziornej. Dzieci poznały krótką historię papieru i papierni, dowiedziały się skąd wywodzi się papier, na jakich materiałach pisano przed wynalezieniem papieru. Poznały również tajemnice powstawania znaku wodnego. Na koniec oglądały makietę zakładu. Widok "z lotu ptaka" na cały zakład dał możliwość obejrzenia trasy wycieczki - od Muzeum, poprzez teren Zakładu, aż do Czerpalni Papieru.
Następnie przyszła kolej na najbardziej oczekiwane przez wszystkich zajęcia praktyczne czyli własnoręczne czerpanie papieru.  Czerpalnia znajduje się w zabytkowym budynku z 1894 r. Papier czerpaliśmy  z masy celulozowej lub makulaturowej. Podczas zajęć każdy z uczestników czerpał po dwa arkusze papieru: jeden z zatopionymi płatkami kwiatów, drugi ze znakiem wodnym. Ręcznie czerpany papier układaliśmy na przygotowanym specjalnie do tego celu filcu, jeden na drugim,  a potem w prasie siłacze z drugich klas odciskali go z nadmiaru wody. Następnie papier był suszony  w specjalnych elektrycznych suszarkach.
Każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę własnoręcznie wyczerpane arkusze papieru. W późnych godzinach popołudniowych szczęśliwi , zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

 

 Katarzyna Matera

W teatrze "Rampa"

   

Dnia 06.04.2016r. uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej oprócz pierwszaków, wybrali się na wycieczkę do Teatru Rampa na spektakl "Księżniczka Sara".

 

 Musical powstał na motywach powieści "Mała księżniczka" F.H. Burnett

 

Został przedstawiony przez utalentowany zespół Teatru Muzycznego TINTILO. Spektakl obfitował w taniec i śpiew. Nie zabrakło w nim tańca musicalowego, wzruszających piosenek w stylu Bollywood.

 

 "Księżniczka Sara" to spektakl pełen humoru i wzruszeń. Skłaniał uczniów do refleksji, że bogactwo i pozycja społeczna nie są w życiu najważniejsze, ponieważ rzeczy materialne można łatwo stracić. Wszystkich ogladających sztukę, wzruszyły losy Sary, która żyła w dostatku pod opieką ojca i w londyńskiej "Wzorowej Pensji dla Panien" . Z chwilą wieści o śmierci kapitana (ojca),dziewczynka zostaje zdegradowana do roli pomywaczki wyzyskiwanej bezlitośnie przez właścicielkę pensji. W tym trudnym okresie Sara zachowuje się godnie i dzielnie. Jej szlachetność uczy widzów, że człowiek i jego wewnętrzna siła czynienia dobra, decydują o kształcie świata, który go otacza. Szlachetność charakteru to skarb, którego nikt nie może odebrać. W nagradę za swą postawę los sprawia, że bohaterka odzyskuje majątek i pozycję społeczną.

 

Spektakl wszystkim bardzo się podobał. Spędziliśmy w teatrze niezapomniane chwile z rozśpiewanym i roztańczonym zespołem TINTILO. 

 

 Renata Szydłowska

 

http://www.sol-klodawa.com.pl/gfx/logo.pngWYCIECZKA DO KOPALNI SOLI W KŁODAWIE

 

W dniu 16 maja 2016 r. klasy II a i II b SP były na wycieczce w Kłodawie. Wczesnym rankiem wyruszyliśmy. Pierwszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie Kopalni Soli w Kłodawie. Co ciekawe, kopalnia jest czynna i stale trwa wydobycie soli. Podczas zwiedzania mijaliśmy górników wracających z szychty lub udających się do innego miejsca w kopalni. Zwiedzanie kopalni odbyło się po zjeździe 600 metrów pod ziemię. Już sam zjazd dla wielu z nas był przeżyciem.

Przewodnik – górnik, opowiedział nam podstawowe fakty dotyczące kopalni, sposobów wydobywania surowca oraz specyfiki pracy górnika solnego. W podziemiach spotkaliśmy ducha kopalni oraz niespodziewanego gościa, przybysza aż z Węgier – księcia Draculę. Poznaliśmy tez legendę opowiadającą o tym, jak powstała kopalnia. W Sali koncertowej, umieszczonej w jednej z wydrążonych niecek, odśpiewaliśmy piosenkę – kanon „Panie Janie”, sprawdzając walory akustyczne sali. Rzeczywiście, akustyka wspaniała.

http://www.sol-klodawa.com.pl/turystyka

Nikt nie wyszedł z kopalni z pustymi rękami. Dzieci nazbierały wiele brył soli, na pamiątkę. Każdy uczestnik otrzymał również kilogramową paczkę soli do potraw, taki pożegnalny prezent.

Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie Kolegiaty w miejscowości Tum. Z wielka ciekawością obejrzeliśmy ten jeden z najstarszych obiektów sakralnych w Polsce. Dzieci bardzo zaciekawiła legenda o diable Borucie, który ponoć chciał przewrócić kościół, ale mu się to nie udało. Do dziś na jednym z kamieni kościelnej ściany widać ślady jego łap.

http://sekulada.com/kolegiata-w-tumie/

Potem wraz z miejscowym przewodnikiem zwiedziliśmy rynek w Łęczycy oraz Zamek Królewski. Niestety tego dnia muzeum było nieczynne, więc tylko obejrzeliśmy go z zewnątrz i weszliśmy na dziedziniec. A tam, kilku największych rozrabiaków zakuliśmy w dyby. Śmiechu było wiele !

Wracając, minęliśmy skansen umiejscowiony na obrzeżach miasta oraz miejscowość Piątek, geograficzny środek Polski. Wróciliśmy zmęczeni, nieco spóźnieni, ale bardzo zadowoleni. Nawet lekko kapryśna pogoda tego nie zmieniła.

 

 Aneta Popławska, Agnieszka Sawicka, wychowawcy klas

Wizyta w Teatrze Narodowym

 

Dnia 13 maja 2016r. uczniowie klasy IVb i VIb pod opieką pań wychowawczyń: Barbary Moczulskiej i Barbary Pamrowskiej wybrali się na lekcję teatralną „Za kulisami” do Teatru Narodowego w Warszawie.
Podczas spotkania uczniowie poznali historię Teatru Narodowego od momentu jego założenia w osiemnastym wieku do dnia dzisiejszego. Wysłuchali opowiadania o twórcach z nim związanych- zarówno tych dawnych, jak i współczesnych. Dowiedzieli się także, jak działa teatr w ciągu dnia i na czym polega praca ludzi, którzy współtworzą spektakle- inspicjentów, scenografów, reżyserów światła, krojczych i wielu innych. Zobaczyli, jak wygląda scena i widownia z perspektywy aktora. Spróbowali również odpowiedzieć na pytanie: po co nam teatr?

Następnie udali się na spacer po warszawskiej Starówce. Podziwiali piękno budynku Zamku Królewskiego. Zobaczyli również Kolumnę króla  Zygmunta III Wazy. Powędrowali również na ulicę Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Na Rynku Starego Miasta zatrzymali się przy Pomniku Warszawskiej Syrenki.

Pomimo zmęczenia wszyscy wrócili bardzo zadowoleni.

Barbara Pamrowska

W parku dinozaurów

 

Park Jurajsko-Botaniczny w Kołacinku odwiedziły w dniu 12 maja 2016r. klasy IA i IB. Zamówiona specjalnie na ten dzień piękna, letnia pogoda pozwoliła na podziwianie wszystkich uroków miejsca, do którego uczniowie dotarli po około 1,5 godzinnej podróży autokarem. Pierwszym punktem wycieczki był spacer „Bajkową Ścieżką” z przewodnikiem. Wejście do magicznej krainy to furtka w otwartej wielkiej księdze, zaś tuż przy wejściu dzieci miały okazję przeczytać fragment utworu patronki naszej szkoły Marii Konopnickej „Czy to bajka, czy nie bajka, myślcie sobie jak tam chcecie. A ja jedno Wam powiadam, krasnoludki są na świecie”. Pani przewodnik ciekawie przypominała treść takich znanych bajek jak „Jaś i Małgosia”, „Królowa Śniegu” czy „Czerwony Kapturek” . Kolejnym punktem naszej wyprawy był spacer ścieżką edukacyjną, gdzie uczniowie podziwiać mogli figury dinozaurów. Pan przewodnik starał się przybliżyć dzieciom sylwetki tych niezwykłych zwierząt oraz najważniejsze cechy budowy. Majowa sceneria spaceru była naprawdę urocza. Po przejściu ścieżką edukacyjną uczniowie uczestniczyli w zajęciach, gdzie rozwiązywali karty pracy i oglądali film o dinozaurach. Nasyceni wiedzą udaliśmy się na obiad. Po posiłku na dzieci czekała niespodzianka – przejazd bajkową kolejką i zabawa na placu zabaw. Zmęczeni ale wyjątkowo zadowoleni z tak spędzonego dnia wróciliśmy do szkoły.  

Joanna Myśliwiec

Wizyta w teatrze "Baj"

 

Dnia 26 kwietnia dzieci z grupy 0a i 0 b wybrały się na wycieczkę do Warszawy do Teatru Baj. Przed wyjazdem przedszkolaki zapoznały się z zasadami prawidłowego zachowania się miejscu publicznym.

Pierwsza wizyta  w prawdziwym teatrze była dla dzieci dużym przeżyciem.   Dzieci obejrzały spektakl
pt. „Bajka o szczęściu”. Przedstawiona w spektaklu historia starego Gospodarza daje jasną odpowiedź na pytanie czy szczęście można kupić? .Oczywiście, że nie.
Nie liczą się pieniądze , mimo biedy można być szczęśliwym, jeśli ma się cudownych i wiernych  przyjaciół jak Myszka, Kogut i Świnka z tej historii.
W starej chacie za lasami można być szczęśliwszym niż w wielkim świecie , pełnym ludzi, wielu możliwości, gdzie oszołomieni coraz
 to nowymi rzeczami i wynalazkami łatwo możemy zagubić to, co najważniejsze. Spektakl łączył parawanowy plan lalkowy z grą aktorów w żywym planie.

Dzieci oglądały spektakl z wielkim zafascynowaniem, zachowywały się cicho jak przystało na prawdziwych widzów J .Były sceny humorystyczne, które wywoływały głośny śmiech. Zarówno aktorzy jak i młoda publiczność spisali się na medal.

Po spektaklu wybraliśmy się na krótki spacer zobaczyć Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej. Wokół pomnika znajduje się  plac z ławeczkami, na których mogliśmy odpocząć i posłuchać piosenek warszawskich granych przez kapelę. 

Spektakl i pomnik bardzo podobał się dzieciom o czym świadczyły ich zadowolone miny. Oby więcej takich wyjazdów.

Paulina Prus

 

Wycieczka klasy II b.

W dniu 18 kwietnia 2016 r. klasa II b SP udała się do firmy Państwa Król, rodziców jednej z uczennic klasy, w ramach poznawania ciekawych zawodów. Zostaliśmy zaproszeni do rodzinnej firmy Verti-hor, w której rodzice naszej uczennicy wykonują na indywidualne zamówienia oraz montują rolety, żaluzje, verticale i inne akcesoria okienne. Zwiedziliśmy całą firmę:

  • salon sprzedaży, gdzie obsługiwani są klienci i można zobaczyć ekspozycję produktów,

  • halę magazynową; dowiedzieliśmy się też jak gromadzić i porządkować produkty, by były one zawsze łatwe do odnalezienia,

  • hale produkcyjne, a w nich wiele ciekawych maszyn, ułatwiających np. przycinanie dużych powierzchni materiałów.

Po zwiedzaniu, wykonaliśmy pracę plastyczną – ze skrawków różnych materiałów, jakie otrzymaliśmy, wykleiliśmy collage zatytułowany  „Widok za oknem”. Uczniowie wykazali się fantazją, tworząc tkaninowe widoczki na kartce. Prace można obejrzeć na wystawie w szkole.

Dziękujemy za otwartość i cierpliwość gospodarzy. Na koniec zostaliśmy mile zaskoczeni drobnym poczęstunkiem.

Wróciliśmy do szkoły pieszo, ciesząc się piękną, wiosenną pogodą i poszukując oznak wiosny w przyrodzie wokół nas.

  Aneta Popławska

 

W środę 09.03.2016 klasy III szkoły podstawowej pod opieką pań: Renaty Szydłowskiej, Moniki Kruk i Michaliny Jaroszewskiej pojechały na wycieczkę. Byliśmy na największej w Polsce edukacyjnej wystawie budowli z klocków Lego na PGE Narodowym. Mieliśmy możliwość podziwiania wielkich budowli współczesnych jak również zabytkowych, które zostały złożone z kilku milionów klocków. Widzieliśmy interaktywne eksponaty. I największy na świecie samolot wykonany z miliona klocków Lego – prezydencki „Air Force One”. Uczestniczyliśmy również w edukacyjnym filmie dotyczącym świata nauki i wiedzy widziany z perspektywy twórców Lego. Uczniowie skorzystali ze strefy zabawy gdzie mogli budować, a przy tym doskonale się bawić klockami Lego. Po obejrzeniu całej wystawy wróciliśmy do szkoły.

M. Kruk

 

Wycieczka uczniów Gimnazjum w Słupnie na spektakl

pt. „Romeo i Julia”.

 

 

Porankiem 09-03-2016r. uczniowie wszystkich klas naszego gimnazjum wybrali się na wycieczkę do Teatru Palladium na ponadczasowy spektakl o wielkiej miłości – „Romeo i Julia”.

Dwugodzinny spektakl w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka, w wykonaniu Teatru Nowego ze Słupska, był doskonała adaptacją dobrze znanego uczniom dramatu Szekspira. Poruszający, tragiczny i chętnie wykorzystywany w teatrze motyw miłości pary młodych ludzi – w tym przypadku potomków dwóch potężnych, zwaśnionych i rywalizujących rodów włoskiej Werony, był motywem przewodnim sztuki.   Już sam tytuł dramatu stał się w naszej kulturze synonimem miłości tragicznej, bez nadziei i perspektyw, której powikłane losy ukazują, jak bezmyślną i niszczycielską siłą jest nie licząca się z niczym duma i wypływająca z niej nienawiść.  Spektakl przygotowany został klasycznie, bez skrótów tekstowych, mimo że jego adaptacja zyskała współczesny język i motywy. Dzięki temu gra aktorska przypadła do gustu naszym uczniom, co często odzwierciedlane było reakcją publiczności. W klasycznej tragedii, scenarzysta doskonale przedstawił elementy groteski wywołując tym samym uśmiech na twarzy młodzieży.

Przedstawienie pełne było humorystycznych scen, świetnych pojedynków na szpady, wokalno – tanecznych układów i przede wszystkim mistrzowsko podanego tekstu. W miarę rozwoju akcji ta wesoła Werona zmienia się w nastrojowe i w końcu tragiczne miejsce śmierci najsłynniejszych kochanków.

Sztuka przedstawiona przez Teatr Nowy ze Słupska stanowiła dla naszych gimnazjalistów nie tylko doskonałą lekcję z literatury, ale także dała sporą dawkę humoru, mimo tragicznego zakończenia.

 

mgr Joanna Rosz

  W dniu 07 marca 2016r. uczniowie klas Ia i Ib z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Warszawy. W planie znalazły się; lekcja w kinie na temat reklamy oraz zwiedzanie Wystawy Budowli z klocków Lego na Stadionie Narodowym.

   Uczestnicząc w Lekcji o mediach, dzieci dowiedziały się, czym jest reklama, jakich informacji dostarcza i jak można zareklamować, np. misia. Najważniejszy jednak był fakt, że uczniowie poznali różnice między światem przedstawionym w reklamach a tym rzeczywistym oraz prawa, którymi rządzi się reklama. Następnie wspólnie obejrzeli film oparty na baśni pt. "Kot w butach"- opowieść o rodzinie i przyjaźni, pełną wspaniałych przygód, humoru i barwnych bohaterów.
    Kolejnym punktem wycieczki była Wystawa klocków Lego na Stadionie Narodowym. Ciekawostką jest fakt, że na wystawę dostarczono 15 tirów klocków i sprzętu. Z klocków powstały: budowle przedstawiające architekturę zabytkową, jak również współczesną, sceny historyczne, wielka interaktywna mapa Europy, makieta - lądowanie człowieka na Księżycu, sceny z filmów i bajek i inne. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się samolot prezydencki - "Air Force One" (z miliona klocków Lego), Robert Lewandowski (z 70 tysięcy klocków). Dzieci spędziły również czas w Strefie zabaw klockami Lego, gdzie znajdowały się m.in. ściana do "pisania" klockami oraz miejsce do "malowania" klockami, czy zjeżdżalnie i skocznie dla samochodów. Każdy spędził ciekawie i aktywnie czas, dokonując samodzielnie wyboru tego, co go najbardziej interesuje. Pewną atrakcją okazały się też dla niektórych ruchome schody, z których należało skorzystać, by dostać się na teren wystawy.
    Do szkoły wróciliśmy nieco zmęczeni, ale zadowoleni. Wycieczka dostarczyła wszystkim wspaniałych  wrażeń i ciekawych  doświadczeń.
                                                                                                                                         Grażyna Kozon     

Wyjazd do kina

 

8 marca uczniowie klas 2 Gimnazjum Zespołu Szkół w Słupnie w ramach Projektu Edukacyjnego wybrali się wraz ze swoimi wychowawcami do kina . Obejrzeli tam film pt. ,,Historia Roja " reżyserowany przez Jerzego Zalewskiego. Film opowiada o losie Żołnierzy Wyklętych nawiązując tym samym do tematyki projektu . Była to kolejna z tego cyklu nietypowa lekcja historii. Film nie należał  do najłatwiejszych i  dlatego do jego pełnego zrozumienia przydała się wiedza historyczna , ale na jej brak nie możemy narzekać .

 

Uczniowie klasy II a

 

Wycieczka klas drugich: wystawa budowli z Lego i Pijalnia Czekolady.

W dniu 25 lutego klasy IIa, IIb, II c i II d wybrały się na Stadion Narodowy w Warszawie, gdzie od kilku miesięcy wystawiana jest wystawa budowli Lego. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli wiele ciekawych ekspozycji, wykonanych z wielu tysięcy znanych wszystkim klocków. W trakcie wystawy uczestniczyli również w projekcji filmów edukacyjnych, pokazujących ciekawostki z zakresu lego-robotyki. Po wystawie uczniowie klas IIa i II b uczestniczyli jeszcze w warsztatach zdobienia czekoladą piernikowych serc w Pijalni Czekolady w Warszawie.

 

  18 lutego grupy „O” A i B wybrały się do Interaktywnego Kina Cinema Park. Obejrzeliśmy fascynujący program edukacyjno-przyrodniczy „Królestwo zwierząt”. W czasie programu, odwiedzając sześć sal odkrywaliśmy dziką naturę każdym zmysłem. W sali 3D założyliśmy specjalne okulary i wspólnie z kluczem ptaków wybraliśmy się w ekscytującą podróż. W sali wyobraźni poznaliśmy warunki panujące w amazońskiej dżungli. W sali ruchu wzięliśmy udział w podwodnej podróży po głębinach mórz i oceanów –niektórzy troszkę się bali, ale zupełnie niepotrzebnie. Sala muzyki opowiadała nam w jaki sposób porozumiewają się ze sobą zwierzęta. W sali inspiracji obejrzeliśmy film o małych orangutanach. Była też możliwość sprawdzenia swojej wiedzy odpowiadając na pytania. Nie obyło się również bez smakowitego popcornu.

Było SUPER. Czekamy na następną wycieczkę. Może tym razem do teatru???

 

  M. Getka

  W dniu 14 stycznia 2016 r. klasy IIIa i IIIb wraz z paniami: Renatą Szydłowską, Martyną Borkowską i Michaliną Jaroszewską udały się do warszawskiego Teatru Rampa na spektakl pt. „Awantura o Basię”. Muzyczna interpretacja książki Kornela Makuszyńskiego w adaptacji i reżyserii Cezarego Domagały to wzruszająca i jednocześnie zabawna historia Basi Bzowskiej, która po tragicznej śmierci matki, trafia w przedziwnych okolicznościach do nieznanych sobie opiekunów, podbijając ich serca.

Uczniowie oglądali przedstawienie z wielkim zaangażowaniem i ciekawością, szukając odpowiedzi na wiele pytań dotyczących losów tytułowej bohaterki. Spektakl pełen był zabawnych pomysłów obsadowych. Piosenki i układ choreograficzny nie pozwalały na nudę. Najwięcej emocji wśród dzieci wzbudziła postać babci Tańskiej, która ilekroć pojawiała się na scenie wzbudzała salwy śmiechu dzieci.

Wybór repertuaru okazał się być strzałem w dziesiątkę. Po spektaklu rozległy się gromkie brawa i okrzyki radości.  Przedstawienie na długo pozostanie w naszej pamięci. Wzbudził wiele pozytywnych emocji w dzieciach o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

 

Martyna Borkowska

 

 

AKTYWNY WTOREK VI a


Kontynuując przygodę z łyżwami wybraliśmy się 26 stycznia na lodowisko do Radzymina. Zdeterminowani poprzednim wyjazdem chcieliśmy doskonalić poznane umiejętności łyżwiarskie oraz przed feriami spędzić wspólnie czas.

Jazda zdecydowanie lepiej udawała nam się niż za pierwszym razem i niektórzy z nas odważyli się spróbować nowych technik jak np. jazdy tyłem. Zabawy i śmiechu było bardzo dużo. Nowe umiejętności z chęcią będziemy szlifować w ferie.


Zachęcamy wszystkich do aktywnego spędzania czasu wolnego- naprawdę jest co wspominać !

 

 

W zimowy słoneczny dzień -18 stycznia 2016r.  klasy: Ia, Ib, IIb ze swoimi paniami:Grażyną Kozon, Joanną Myśliwiec, Anetą Rembiszewską oraz Anetą Popławską udały się do Sali Koncertowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyminie na spektakl pt." Kłamstwa Kozy". Przedstawienie przygotowali aktorzy z Teatru Lalkowego "Pinokio". Główna bohaterka - Koza bardzo skrzywdziła swoimi kłamstwami innych. Błąd zrozumiała dopiero wtedy, kiedy sama znalazła się w trudnej sytuacji - głodna, bez domu. Potrafiła jednak przeprosić za niewłaściwe zachowanie, dlatego mądra Gospodyni wybaczyła Kozie i postanowiła dać jej drugą szansę. Dzieci zrozumiały przesłanie bajki, bardzo emocjonalnie śledziły dziejące się na scenie wydarzenia, nawet podpowiadały bohaterom, jak należy postąpić. Po przedstawieniu odbyły się krótkie warsztaty z widzami na temat morału, płynącego z tej historii, mianowicie, że kłamstwo tak często komplikuje wszystkim życie, ale z każdej sytuacji jest wyjście. Dzieci chętnie mówiły o sposobach naprawiania tego błędu.

     Po przedstawieniu  wszyscy wybrali się na spacer do parku, podziwiając pomniki, w tym ogromny dąb - pomnik przyrody oraz  iluminacje Radzymina. Ogromną atrakcją okazała się piękna ciuchcia. Przy radzymińskiej choince ustawiliśmy się do wspólnego zdjęcia. Następnie szczęśliwi i bardziej "dotlenieni" wróciliśmy do autokaru, który bezpiecznie dowiózł nas do szkoły. Był to ciekawie i dobrze spędzony dzień.

 Grażyna Kozon

Zima jest porą roku, która sprzyja zabawom na śniegu i lodzie. Lekki mróz i słońce to wymarzona pogoda na jazdę na łyżwach. W tym roku na szczęście, nie musimy szukać daleko bezpiecznego lodowiska. Nasi uczniowie mogą bowiem nieodpłatnie korzystać z nowo otwartego lodowiska w Radzyminie przy ulicy Komunalnej. Właśnie tam pojechały klasy Ib i Ia Gimnazjum kolejno 15 stycznia i 21 stycznia. Obie wycieczki uczniowie uznali za udane. Wszyscy wrócili cali i zdrowi, choć nie obyło się bez wywrotek. Cóż, stare powiedzenie ludowe mówi: Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz”. Na lodowisku bawiliśmy się półtorej godziny, humory dopisywały, trochę gorzej z umiejętnościami…, ale nie poddawaliśmy się. Potem zadowoleni, ale bardzo głodni poszliśmy na pizzę. Po feriach zamierzamy wybrać się na łyżwy jeszcze raz.

Dorota Ziomek

 

ŁYŻWIARSKIE SZALEŃSTWA

 

Dnia 22.01.2016r. uczniowie klas IVb oraz VIb wybrali się na lodowisko do Warszawy. Wycieczkę zorganizowały panie: Barbara Moczulska i Barbara Pamrowska. Jej celem było doskonalenie techniki jazdy na łyżwach, propagowanie sportu zimowego i aktywnego stylu życia,  integracja klasy oraz oczywiście dobra zabawa.

  Na lodowisko dotarliśmy przed godziną 10.00. Przygotowanie się do wejścia na lód zajęło trochę czasu. Osoby, które nie miały własnych łyżew, skorzystały z wypożyczalni. Gdy wreszcie udało się wejść  na taflę, rozpoczęła się świetna zabawa. Całe lodowisko było do naszej dyspozycji. Każdy jeździł jak umiał, najpierw ostrożnie i rozważnie. Potem zrobiło się wesoło, gdyż jazda nabierała tempa i wtedy zaczęły się pierwsze upadki. Niestety około godziny 11.00 trzeba było kończyć zabawę. W drodze powrotnej w autobusie panowała cisza, ponieważ wszyscy byli zmęczeni szarżowaniem na lodzie.

Wyjazd był bardzo udany. Pozwolił wzmocnić sprawność fizyczną.  Zrelaksowani i odprężeni wróciliśmy do szkoły.

 W ramach Mikołajek, dnia 8 grudnia, klasy IV a, V a i V b wybrały się na wycieczkę do Cinema Park w Warszawie. Dzieci uczestniczyły w programie „Cztery żywioły”, który dzięki interaktywnej formule przybliżył zagadnienia dotyczące budowy Ziemi i jej własności fizycznych, erupcji wulkanów, składników pogody i przyrządów służących do jej pomiaru czy procesów zachodzących w przyrodzie (burza, huragan, trzęsienie ziemi, fala tsunami). Doznań zmysłowych, wrażeń i komentarzy  było mnóstwo.
           Marta Makarewicz

Sezon łyżwiarski czas zacząć !!

15 grudnia uczniowie klasy VI a i II klas Gimnazjum wybrali się na lodowisko usytuowane na PGE Narodowym. 
Młodzieżą, która stawiała pierwsze kroki opiekował się wykwalifikowany instruktor. Po cennych wskazówkach podopieczni przełamali pierwsze lody i samodzielnie okrążali lodowisko. 
Bardziej doświadczeni łyżwiarze doskonale radzili sobie na lodzie i zachwycali wysokim poziomem umiejętności.

 
Nad zdrowiem i bezpieczeństwem czuwali wychowawcy klas oraz pracownicy Stadionu. 

 

Wyjazd na basen

Dnia 7 grudnia 2015r. uczniowie klasy IVb oraz VIb wybrali się do aquaparku mieszczącego się w hotelu „Warszawianka” w miejscowości Jachranka. Naszymi opiekunami podczas wycieczki były panie Barbara Moczulska i Barbara Pamrowska.

Zebraliśmy się pod szkołą o godz. 8.00. Wyruszyliśmy dziesięć minut później. Podróż minęła nam bardzo szybko. Po wejściu do hotelu odłożyliśmy kurtki do szatani. Następnie otrzymaliśmy opaski z numerkami i przebraliśmy się. Gdy weszliśmy na teren Aquaparku, przywitał nas pan ratownik i przedstawił nam regulamin obowiązujący na terenie obiektu. Kilka minut później  byliśmy już w basenie. Pływaliśmy i graliśmy w piłkę. Niektórzy skorzystali z dużej zjeżdżalni, która już wcześniej przykuła naszą uwagę. Wszyscy bawili się świetnie.

Po dwóch godzinach zabawy udaliśmy się do szatni, aby się przebrać i wysuszyć włosy.

Gdy przyjechaliśmy do szkoły, czekała na nas jeszcze miła niespodzianka. Panie wychowawczynie rozdały nam czekoladowe mikołaje.

Wyjazd na basen okazał się być świetnym pomysłem. Na długo zapamiętamy ten dzień.

Martyna Jakubowska, kl. VIb

Wizyta w TVP

Dnia 30 listopada klasy III a i IV b wybrały się na wycieczkę do gmachu TVP w Warszawie.

Po przyjeździe pod budynek Telewizji Polskiej udaliśmy się wraz z przewodnikiem do środka. Poznaliśmy szczegóły pracy ludzi przedstawiających nam codziennie na ekranach telewizorów wiadomości sportowe. Zobaczyliśmy to wszystko czego nie widać podczas transmisji telewizyjnej, ile urządzeń i ludzi je obsługujących potrzeba do nagrania kilkuminutowego programu.

Następnie przeszliśmy do studia, gdzie codziennie kręcony jest popularny program rozrywkowy „Jaka to melodia”.

Odwiedziliśmy studia gdzie nagrywane są tak popularne programy jak: „ Świat się kręci”; „ Kawa czy herbata” oraz „Pytanie na śniadanie”.

Ostatnim punktem było muzeum telewizji gdzie zgromadzone były przeróżne sprzęty, rekwizyty używane dawniej do nagrywania programów oraz dużo zdjęć z emitowanych dawniej programów i filmów.

Po wizycie w gmachu TVP udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich

  WYJAZD DO OBI KLASY II A

Dnia 17.12.2015 roku na zaproszenie Pani Bożeny Świder mamy uczennicy z klasy II A pojechaliśmy do marketu budowlanego OBI w Jabłonnej. Mama Martynki wraz z kolegami i koleżankami z pracy przyjęła nas bardzo serdecznie.

Na sam początek zaproszeni byliśmy na mały poczęstunek do samego Pana Dyrektora. Uczniowie mogli posiedzieć na fotelu i poczuć się jak Prezes. Wszyscy zostaliśmy oprowadzeni po markecie przez Pana Dyrektora i  było to ciekawym doświadczeniem. Dzieci mogły zaobserwować pracę pracowników od zaplecza i mieli możliwość zamienić się w kasjera, dekoratora i innych pracowników marketu. Na koniec czekała nas miła niespodzianka - mogliśmy ubrać choinkę według własnego pomysłu. Udekorowane drzewko dostaliśmy w prezencie i teraz jest ozdobą naszego korytarza szkolnego.

Wizyta w Obi była miłym doświadczeniem. Bardzo dziękujemy Pani Bożenie za zaproszenie.

Agnieszka Sawicka

 

W dniu 20 listopada 2015r. klasy Ia i Ib odwiedziły salę widowiskową w Zielonce. Celem wycieczki było oglądanie spektaklu teatralnego w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Aktorzy w ciekawy i interesujący sposób przedstawili uczniom adaptację bajki pt. „Pinokio”. Dzieci były pod wrażeniem rozmaitych przygód chłopca. Młoda publiczność szczególnie żywo reagowała podczas wizyty Pinokia w cyrku, gdzie uczniowie mieli okazję zobaczyć sztuczki z wykorzystaniem kolorowych laserów. We wspaniałych humorach, ze śpiewem na ustach dzieci wróciły do szkoły. Wycieczka urozmaiciła dzieciom krótkie i szare jesienne dni i przeniosła w bajkowy świat postaci literackich.

 

Joanna Myśliwiec

Lekcja w kinie

24 listopada klasy IIa, IIb, IIc, IIdudały się do Warszawy do kina

„ Kinoteka” na interaktywną lekcję pt. „ Sekrety filmu animowanego” oraz pokaz bajek pt. „ Baśnie Braci Grimm: Jaś i Małgosia, Żabi król, Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.  Lekcja w kinie jak sama nazwa wskazuje bardzo różni się od typowych lekcji szkolnych, chociażby tym, że prowadzi ją aktor, który wykorzystując swoje umiejętności oraz możliwości jakie daje kino i nowoczesna technika audiowizualna zabiera dzieci w świat filmu,  zabawy, muzyki, radości, tańca.

Dzieci uczestnicząc w lekcji na temat „ Sekretów filmu animowanego” miały okazję utrwalić cechy baśni, zdobyć wiedzę w niezauważalny sposób w czasie zabawy.Uczestnicy lekcji dowiedzieli się m.in. że uwielbiany Shrek miał swój pierwowzór, co oznacza, że nie jest postacią całkowicie wymyśloną, ale inspiracją do jej powstania były losy człowieka. Pierwowzorem Shreka był  francuski zapaśnik – Maurice Tillet, zwany „ francuskim aniołem” który żył w latach 1902 – 1954 i chorował na akromegalię, rzadką chorobę, która powoduje zwyrodnienie kości.

 Największą niespodzianką było wirtualne spotkanie  z aktorem Jarosławem Boberkiem, który użycza swojego głosu wielu postaciom z bajek m.in. kaczorowi Donaldowi, królowi Julianowi. Dzieci stosując się do wskazówek pana Boberka starały się mówić jak kaczor Donald.

 

  Beata Kuźma

 

 

  Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

10 listopada 2015r. klasy: IVa i Va wraz z wychowawcami udały się do warszawskiego muzeum na wystawę festiwalową „Spór i odbudowa”. Tematem naszych warsztatów muzealnych była stolica – Warszawa: pomysły, potrzeby i zmiany. Zajęcia poświęcone były urbanistyce i architekturze miasta. Odbyliśmy również historyczną podróż po procesie odbudowywania miasta z powojennych ruin. Przyglądaliśmy się również współczesnej kondycji miasta. Podczas lekcji przyglądaliśmy się ulicom, placom i budynkom dzisiejszej Warszawy. Najbardziej fascynującą częścią programu okazało się projektowanie fragmentów miasta od nowa, stworzenie panoramy stolicy oraz wykonanie pocztówek na pamiątkę wizyty w Warszawie. To była inna niż wszystkie wycieczka do muzeum. 

  Wyjście na Cmentarz Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920r.

5 listopada, kiedy pamięć o wszystkich zmarłych jest jeszcze bardzo żywa, klasa 2b gimnazjum pojechała na lekcji wychowawczej zapalić znicze na zbiorowych mogiłach żołnierzy poległych w 1920 roku. Chcieliśmy nie tylko się pomodlić za ich dusze, chcieliśmy Im oddać hołd. W bitwie poległo 4,5 tys. polskich żołnierzy to jest ponad 5.5 razy mniej niż bolszewików. Była to bitwa zwycięska, uchroniła Polskę przed utratą niepodległości , odzyskaną zaledwie 2 lata wcześniej, a jednocześnie całą Europę powstrzymała przed zalewem rewolucji. To, że była to bitwa zwycięska (ani jedna kula nie spadła na stolicę-Warszawę) zawdzięczamy trzem czynnikom:  

 

· talentowi dowódczemu marszałka Józefa Piłsudskiego,

· męstwu polskich żołnierzy,

· kryptologom, którzy złamali najbardziej tajne sowieckie szyfry,

 

Bitwa, uważana za jedną z najważniejszych bitew w historii świata, rozegrała się na naszych terenach.To tutaj zaledwie 2 kilometry od naszej szkoły są największe mogiły poległych.Dlatego winniśmy oddawać im hołd i te nasze zapalone znicze są świadectwem, że pamiętamy i będziemy pamiętać.

Alina Słomińska

P.S.

Dziękuję wszystkim uczniom za tak wzruszające pożegnania, w takich chwilach wiem, że wybrałam zawód właściwie.

ESCAPE ROOM "CAPTIVITY"

 
 Live escape game, czyli gra ucieczkowa na żywo, to najmodniejsza rozrywka w Warszawie. Zdobyła serca milionów na całym świecie, a teraz rozwija się w naszym kraju. Gra polega na tym, że uczestnicy są zamknięci  w pokoju, pełnym ciekawych rekwizytów i ukrytych w nich łamigłówek. Rozwiązaniem ostatniej z nich jest klucz, pozwalający  „uratować się” i wyjść z pokoju. Na rozwiązanie tych zagadek przeznaczono   45 minut. W razie kłopotów można  skorzystać z koła ratunkowego. Zabawa nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy, a jedynie spostrzegawczości, kreatywności i szczypty wyobraźni.

W dniu 23 października klasa I c gimnazjum wraz z wychowawcą panią Katarzyną Jabłońską wybrała się  do „Captivity” Escape Room. Uczniowie podjęli wyzwanie w Escape Room`ie .  Wszystkim udało się rozwiązać zagadki i znaleźć  klucz pozwalający wydostać się z pokoju.  Atrakcji było co niemiara.  Po wizycie w „Captivity” udaliśmy się do restauracji KFC.

 

 SPOTKANIE Z CIEKAWYMI LUDŹMI

Dnia 28 października 2015r. uczniowie klasy IV B udali się do siedziby Obwodu Drogowego w Radzyminie. Do Radzymina pojechaliśmy autobusem miejskim.( myślę, że frajda i dla dzieci i dla opiekunów.)W Obwodzie Drogowym Radzymin wszyscy czekali na nasze przyjście. Na zewnątrz prezentował się sprzęt- pługi i inne maszyny, które wyjadą do walki ze śniegiem i lodem. Dzieci dowiedziały się jak wygląda  przygotowanie pojazdów do zimowych zadań. Większość pojazdów wyposażona jest w system monitorowania pracy, dzięki czemu zarządcy dróg wiedzą, gdzie sprzęt aktualnie się znajduje, z jaką prędkością się porusza, a nawet – jakie dokładnie zabiegi wykonuje.Pracownicy GDDKiA zwracają uwagę, że przygotowania do zimy rozpoczynają się jeszcze latem. Wówczas sprawdzany jest stan nawierzchni dróg, poboczy i urządzeń odwadniających. Tam, gdzie to konieczne, zlecane są remonty, udrożnienia ścieków przy krawężnikach i rowów. Wszystko po to, by nie gromadziła się na drogach woda, która zamarzając rozsadza nawierzchnię.

Uczniowie słuchali pracowników GDDKiA z zainteresowaniem. Chętnie odpowiadali na zadawane pytania i sami dopytywali o różne ciekawostki. Na zakończenie zwiedzania dzieci otrzymały upominki.

Bardzo serdecznie dziękujemy Rodzicowi za zorganizowanie spotkania.

 

 WYCIECZKA DO GMACHU POLSKIEGO RADIA

Dnia 21 października 2015 r. uczniowie  klas IV B i III A wraz z opiekunami: panią Barbarą Moczulską i Renatą Szydłowską, wyruszyli na całodniową wycieczkę do Warszawy.

Głównym celem wyjazdu było zwiedzanie gmachu Polskiego Radia i spacer po Parku Łazienkowskim.

Pierwszym punktem programu wycieczki był pobyt w gmachu Polskiego Radia, gdzie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, a następnie oprowadzani przez przewodników, którzy zapoznawali nas z historią Radia i pokazywali ,,od kuchni’’ pracę spikerów, redaktorów, realizatorów i pracowników obsługi technicznej.

Z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy radiowe pomieszczenia, pokonując przy tym  labirynt korytarzy. Słuchaliśmy ciekawych opowieści, ponieważ nie co dzień istnieje możliwość zobaczenia, jak to wszystko wygląda „od środka”, po drugiej stronie mikrofonu. Zwiedziliśmy studia nagraniowe i reżyserki z konsoletami. Dowiedzieliśmy się również, jakie są podstawowe funkcje nagrania. Naszą uwagę zwrócił także specjalistyczny sprzęt radiowy (mikrofony, aparatury z setkami regulatorów i przycisków, słuchawki, itp.)

W studiu emisyjnym Programu 1 przez 10 minut obserwowaliśmy audycję ,,na żywo’’, więc mogliśmy zobaczyć to, co inni w danej chwili tylko słyszeli.

Kolejny punkt to Park Łazienkowski. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków w Warszawie. Pięknie prezentuje się o każdej porze roku, i jest jednym z ulubionych miejsc na spacery. Łazienki Królewskie słyną zarówno z Pałacu na wyspie, czyli letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ale również z wiewiórek i pawi. Nasze dzieci spacerując po Parku dokarmiały kaczki i wiewiórki. Dzieci podziwiały również Pomnik wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina.

Barbara Moczulska

 

 

WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK

 

Dn. 22.10.2015r. dzieci z gr. „0”A i „0”B były na wycieczce autokarowej w Warszawie.  Jednym z takich miejsc, gdzie świetnie udało się połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli rozrywkę z nauką, było Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Największą  jednak atrakcją Centrum  było  planetarium, gdzie obejrzeliśmy  film „Pod jednym niebem”. W filmie tym Elmo i Żółtodziób – bohaterowie „Ulicy Sezamkowej” – zabrały nas  w fascynującą podróż do gwiazd. Odwiedził nas także gość z Chin – Hu Hu Zhu. Razem oglądaliśmy Wielki Wóz, szukaliśmy Gwiazdy Polarnej i spacerowaliśmy po powierzchni Księżyca. Przed seansem zaprezentowany został  interaktywny pokaz „Zając Franek i gwiezdna przygoda”, podczas którego prezenterzy zabrali małych widzów do lasu, gdzie poszukiwali wspólnie zwierząt, które schowały się między drzewami. Dzieci spotkały  rodzinę jeży, rysia, sowę i jelenia. A kiedy zapadł zmrok, okazało się, że zwierzęta można odnaleźć także na niebie: ukryte pod postacią gwiazdozbiorów.

WYCIECZKA DO TEATRU


16 października klasy Ia, Ib, Ic Gimnazjum pojechały do teatru Studio Buffo na spektakl „Antygona” w reżyserii Jarosława Szweca. Wycieczka była ciekawym uzupełnieniem lekcji języka polskiego. Uczniowie mieli okazję zobaczyć współczesną adaptację starożytnego dramatu Sofoklesa. Śledzili budowę akcji i rozwój konfliktu tragicznego. Spektakl pomógł gimnazjalistom zrozumieć zasady tworzące antyczne widowisko i poznać różnice między sztukami starożytnymi a współczesnymi.

 

Dorota Ziomek

 

WYCIECZKA DO WYTWÓRNI BOMBEK I OZDÓB CHOINKOWYCH SILVERADO

Klasy IIa, IIb, II c i II d Szkoły Podstawowej wybrały się na wycieczkę do wytwórni bombek i ozdób choinkowych SILVERADO w Józefowie, w której ozdoby wytwarzane są ręcznie w oparciu o tradycyjne metody, co stanowi o ich niepowtarzalności i atrakcyjności.

Na samym początku uczniowie zwiedzali przepiękną krainę, w której ozdoby zajmowały każdy wolny kąt. W pięciu pomieszczeniach, bombki były wszędzie: na ścianach, na drzewkach, na stolikach. Było ich tysiące. Później uczestnicy mieli okazję zobaczyć wszystko od tak zwanej kuchni. Widzieli jak Panowie wydmuchują kształtne bombki, Pani je srebrzy i przygotowuje do zdobienia.

Dzieci miały także okazje zostać małymi artystami. Każdy z uczestników wycieczki przy specjalnie przygotowanych stanowiskach mogli ozdobić soją bombkę według swojego uznania.

Na sam koniec pobytu na uczestników czekała słodka niespodzianka. Dla każdego wycieczkowicza był pączek i ciepła herbata

  Agnieszka Sawicka

WYCIECZKA DO KINA

 

15 października uczniowie kl. IIa gimnazjum wybrali się do kina na film pt. "Więzień labiryntu". Seans zaczynał się o 10.30, wiec po dotarciu na miejsce było jeszcze dużo czasu aby kupić bilety, coś do picia i jedzenia. Aby być pewnym, że dostaniemy bilety, nasza pani dokonała rezerwacji tydzień wcześniej. W sali kinowej zajęliśmy wygodne miejsca i czekaliśmy na projekcję filmu. W czasie seansu panowała na sali cisza i zainteresowanie fabułą filmu.

Więzień labiryntu” to drugi film z cyklu ekranizacji bestsellerowych powieści Jamesa Dashnera, , którego akcja rozgrywa się w świecie dotkniętym wielkim kataklizmem. Znalezienie wyjścia z Labiryntu miało być końcem. Żadnych więcej niespodzianek, żadnych puzzli. I żadnego uciekania. Thomas był przekonany, że jeśli Streferzy zdołają się wydostać, odzyskają swoje dawne życie. W Labiryncie życie było łatwe. Było jedzenie, schronienie  i względne bezpieczeństwo. Ale w świecie poza Labiryntem koniec został zapoczątkowany już dawno temu…

Podobał nam się film, na wszystkich wywarł ogromne wrażenie. Po seansie udaliśmy się do domu.

 

Uczniowie klasy IIa

W ŻELAZOWEJ WOLI

 

Wycieczka do Żelazowej Woli i Puszczy Kampinoskiej

 

Dnia 13 października 2015r. klasy IIIa i IIIb Szkoły Podstawowej pojechały na całodniową wycieczkę do Żelazowej Woli.

Zwiedzaliśmy muzeum-dworek, w którym na świat przyszedł w 1810 roku Fryderyk Chopin, słynny pianista i kompozytor. Spacerowaliśmy po pięknym zabytkowym parku otaczającym dworek. Po spacerze udaliśmy się do sali kinowej, w której obejrzeliśmy film o życiu i twórczości Fryderyka Chopina.

Następnie pojechaliśmy do Puszczy Kampinoskiej, gdzie w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym uczestniczyliśmy w lekcji przyrodniczej o piętrowej budowie lasu. Dowiedzieliśmy się dużo ciekawych rzeczy o faunie i florze puszczy. Uczniowie zachwycali się wystawą wypchanych dzikich zwierząt.

Po lekcji w muzeum wyruszyliśmy ścieżką dydaktyczną w głąb puszczy.

Po drodze podziwialiśmy uroki lasu, bogatą szatę roślinną, świat dzikiej przyrody i oddychaliśmy czystym powietrzem.

Odwiedziliśmy cmentarz wojenny w kształcie orła, gdzie uczciliśmy pamięć żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.

Miło spędziliśmy czas na łonie natury, zachwycaliśmy się urokami polskiej jesieni.

 Wycieczka klasy 2b

9 października pojechaliśmy do multikina, by obejrzeć w 3D film „Everest”, który opowiada historię, historię opartą na faktach. Wiosną 1996 doświadczony alpinista organizuje kolejną wyprawę na najwyższą górę świata Mont Everest. Kilkoro ludzi chce przeżyć przygodę życia, niestety niskie ciśnienie, rozrzedzone powietrze, brak tlenu i  burza śnieżna powoduje, że wyprawa zmienia się w koszmar, który dla części z nich kończy się tragicznie.  Dzięki wspaniałym zdjęciom oglądanym w 3D film robił wrażenie, chociaż na nie wszystkich. Polecamy.

 

Alina Słomińska

W teatrze

6 października klasy IIa, IIb, IIc, IId  Szkoły Podstawowej udały się do Miejskiej Sali Widowiskowej w Zielonce na spektakl teatralny pt. „ Pinokio”, przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Spektakl powstał w oparciu o powieść  Carla Collodiego o tym samym tytule i przeniósł dzieci do baśniowego świata wróżek, zaczarowanych pajacyków w którym wszystko jest możliwe. Pinokio to drewniany pajacyk, ale ponieważ powstał z  zaczarowanego kawałka drewna może  mówić i ruszać się. Podobnie jak ludzie ma swoje pragnienia. Pinokio marzy by stać się chłopcem. Opiekuje się nim dobra wróżka, która wybawia go z licznych kłopotów spowodowanych jego słabościami, łatwowiernością. Pinokio podobnie jak człowiek musi w życiu podejmować wybory. Jeśli są one złe, ponosi karę, jeśli dobre zostaje nagrodzony.  Cechą charakterystyczną Pinokia jest nos, który wydłuża się, kiedy  kłamie. Spektakl ukazywał dorastanie Pinokia, jego przemianę z krnąbrnego, leniwego, skorego do psikusów pajacyka w mądrego i odpowiedzialnego chłopca. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali spektakl, przeżywali wybory Pinokia i byli bardzo zadowoleni ze szczęśliwego zakończenia.

  Beata Kuźma

WYCIECZKA DO WIOSKI INDIAŃSKIEJ

Sprawozdanie z wycieczki


 

Dnia 7 października odbyła się wycieczka integracyjna klas I a i I b do Klembowa. Dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach indiańskich: wykonywały własne amulety, tańczyły i śpiewały do indiańskich piosenek, pokonywały tory przeszkód. Z radością uczyły się chodzenia na szczudłach, strzelania z procy i poruszania się na saniach. Uczniowie byli zachwyceni indiańskim placem zabaw, na którym oprócz zwyczajowych sprzętów znajdowały się namioty, małe drewniane domki, długa tuba, przez którą można było się porozumiewać. Pod koniec pobytu w indiańskiej wiosce dzieci wraz z opiekunami mogli zasiąść wokół ogniska i wspólnie upiec kiełbaski. To miejsce dało dzieciom możliwość poznania innych tradycji i pozwoliło im ciekawie spędzić czas.


Pozdrawiam
A. Rembiszewska

  Dnia 29 września 2015r. klasy 4a i klasy piąte wybrały się do Torunia. Droga była długa, ale przyjemna. Kiedy dotarliśmy już na miejsce, zabawiliśmy się w kucharzy w „Piekarni mistrza Bogumiła”. Wszyscy upiekli własne, ozdobne pierniczki, które zabraliśmy potem do domu. Zwiedzanie miasta było kolejną atrakcją. Szliśmy najwęższą ulicą w Toruniu. Oglądaliśmy ruiny zamku krzyżackiego. Każdy z nas stanął pod krzywą wieżą, aby sprawdzić, czy ma czyste sumienie. Istnieje przesąd, że kto wytrzyma kilka sekund w pozycji - ciało przyłożone do pochyłej ściany wieży z rękoma wystawionymi do przodu, temu nie leży nic na sumieniu. Poznaliśmy legendy oraz ciekawostki związane z tym starym miastem. Mieliśmy również możliwość obejrzenia filmu „Osiem planet” w Planetarium. Odwiedziliśmy muzeum, w którym oglądaliśmy stare maszyny do pisania oraz schron przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. Na własnej skórze mogliśmy poczuć się jak podczas ataku bombowego. Oczywiście nikt nie opuścił Torunia bez pysznych pierników.

Do Słupna wróciliśmy cali i zdrowi, z lekkim grymasem na twarzy, spowodowanym końcem tej niezwykłej wycieczki.

 

 Daria Godlewska, kl. Vb

Wycieczka do Sandomierza

 

 Wycieczka do Sandomierza

 1 października 2015 r. klasy 4b, 6a oraz 6b wyjechały na całodniową wycieczkę do Sandomierza. Naszymi opiekunkami były panie: Agnieszka Puchala, Barbara Moczulska, Barbara Pamrowska oraz przewodniczka pani Krysia. Niezmiennie kierowcą był pan Mariusz, z którym pokonaliśmy już nie jedną trasę.

 Do Sandomierza jechaliśmy około czterech godzin. Gdy dojechaliśmy na miejsce , zostaliśmy podzieleni na grupy i rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta w formie gry miejskiej ,,Inspektor Orest na tropie”. Polegała ona na znalezieniu i zaznaczeniu na mapie omawianych przez panią przewodnik miejsc. Na początku obejrzeliśmy sandomierski rynek i skupione wokół niego zabytki, a później przeszliśmy przez Bramę Opatowską. Z tej gotyckiej bramy, z platformy widokowej roztacza się piękna panorama miasta i okolicy, którą mieliśmy okazję podziwiać. Kiedy każda grupa wykonała zadanie ,zeszliśmy do słynnych Podziemi Sandomierskich udostępnionych do zwiedzania w postaci Podziemnej Trasy Turystycznej o długości prawie 500m. Mogliśmy tam własnoręcznie wybić okolicznościowe monety. Wysłuchaliśmy również legendy o Halinie Krępiance, która została zasypana wraz z Tatarami w podziemnych korytarzach. Następnie rycerz zaprowadził nas do zbrojowni ,gdzie poczuliśmy się jak prawdziwi rycerze, przymierzając różne zbroje i hełmy. Ostatnim punktem wycieczki był obiad w restauracji .

 Do szkoły wróciliśmy ok. godziny 20.00. Wszyscy byliśmy zmęczeni, ale zarazem bardzo szczęśliwi , że mogliśmy zwiedzić tak piękne i zabytkowe miasto jak Sandomierz. Żałowaliśmy tylko, że nie spotkaliśmy ojca Mateusza.


Klaudia Rajchert kl.6b

  LEKCJA W KINIE

Dnia 25 września uczniowie klas IV- VI Szkoły Podstawowej wybrali się na  lekcję w kinie „Język filmu- plany, światło, kolor, kompozycja” do kina Kultura w Wołominie.

Podczas tych zajęć poznali definicję kadru filmowego oraz podstawowe zagadnienia związane z jego kompozycją. Dowiedzieli się, czym jest klucz oświetlenia i jak ważną rolę odgrywa światło w filmie. Odkryli także funkcje i zastosowanie planów filmowych. Prezentacja przykładów filmowych pomogła uczniom zrozumieć omawiane treści.

Następnie obejrzeli film komediowo- przygodowy dla młodzieży:„Łapcie tę dziewczynę”. Wzięli udział w ekscytującej, rozgrywającej się o wysoką stawkę przygodzie razem z Maddy, Gusem i Austinem- trójką dzieciaków wykonujących ściśle tajną misję. A wszystko po to, by uratować chorego ojca Maddy

Wyjazd do kina okazał się być wspaniałym pomysłem. Wszyscy uczniowie wrócili zadowoleni i weseli.

0

 

<<   Wrzesień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
                1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
MAPA SERWISU
STATYSTYKA