Szkoła Równych Szans
(wiecej)

2013/2014

Podsumowanie

PODSUMOWANIE PRACY KOŁA DZIENNIKARSKIEGO – wycieczka „Echa Szkoły”.

 

Unikalne doznanie… wyjątkowa, interaktywna wyprawa w świat CAŁKOWITEJ CIEMNOŚCI… Co zrobić, żeby przetrwać w świecie pozbawionym wzroku, za pomocą którego odbieramy najwięcej informacji? Należy wytężyć wrażliwość. Wyostrzyć pozostałe zmysły… Poznać możliwości ukryte w dotyku, dźwięku, zapachy… Poczuć inną perspektywę…

 Uczuć tych doświadczyli dziennikarze gazetki szkolnej” Echo Szkoły”, którzy w miniony poniedziałek tj. 16-06-2014r. wybrali się do Millenium Plaza na NIEWIDZIALNĄ WYSTAWĘ. Na czym polegała ta wycieczka? Na tej wystawie osoby niewidome lub niedowidzące zabrały uczniów w NIEZWYKŁĄ PODRÓŻ, wyprawę po świecie osób niepełnosprawnych – niedowidzących i niewidomych. Podobnie jak sławni artyści ……….. uczniowie mogli doświadczyć, co znaczy nie móc zobaczyć nadjeżdżającego samochodu, czy płynącej rzeki. Dowiedzieli się, a w zasadzie doświadczyli, ile zagrożeń czeka na osoby niewidome podczas wykonywania codziennych czynności, chociażby wyjścia po zakupu.

Wystawa, która była efektem pracy KOŁA DZIENNIKARSKIEGO, gdyż uczniowie samodzielnie zebrali na nią fundusze z całorocznej sprzedaży kolejnych egzemplarzy gazetki, pozwoliła im przeżyć coś niesamowitego, doznać WYJĄTKOWYCH UCZUĆ i przenieść się  w zupełnie inny świat.

Joanna Rosz

 

ZIELONA SZKOŁA

 

W pierwszych dniach czerwca (od 09 do 14) 70 uczniów naszej szkoły przebywało na zielonej szkole w Ośrodku Sportów Wodnych „Tarda”.

W dniu przyjazdu przywitało nas słońce i uśmiechnięci instruktorzy. Zostaliśmy zapoznani z programem pobytu, który przewidywał: wycieczki rowerowe, gry terenowe, zajęcia na torze łuczniczym, małpi gaj, zajęcia w pracowni chemicznej, majsterkę, plastykę i wycieczki kajakami. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się dodatkowe zajęcia: wędkowanie i survival. Pogoda nam dopisała, z radością szukaliśmy ochłody w ciepłych wodach jeziora.

Po kolacji odbywały się zajęcia integrujące uczestników. Była to: nocna gra terenowa, 50-tka, dyskoteka, ognisko z kiełbaskami. Kibicowaliśmy również drużynom piłkarskim w mundialowych rozgrywkach.

Zadbano również o nasze podniebienia. Dania podawane w formie szwedzkiego stołu zadowoliły gusta nawet najbardziej wybrednego niejadka.

Humor nie opuszczał nas nawet przez chwilę. Niektórym tylko grypa żołądkowa troszkę zakłóciła radość z wyjazdu.

 Żal nam było opuszczać gościnne progi ośrodka. Może wrócimy tu jeszcze.

 

W Warszawie

W piątek 06.06.2014r. klasy Ia i Ib pojechały na wycieczkę do Warszawy. Pogoda w tym dniu już od rana nas nie rozpieszczała, pojawiały się przelotne opady deszczu. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Starego Miasta. Pierwszym punktem naszej wycieczki było obejrzenie z bliska Kolumny Zygmunta III Wazy. Pomnik został wzniesiony przez króla Władysława IV na cześć jego ojca, który przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy. Następnie przeszliśmy do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, w której to odbyły się koronacje dwóch władców, pogrzeby wielu osobistości. Do dziś odbywa się w niej wiele ważnych uroczystości. Doszliśmy do Syrenki Warszawskiej w samym centrum Rynku Starego Miasta. Pomnik jest otoczony fontanną, przy której można ochłodzić się w gorące dni. Mieliśmy możliwość zobaczenia Barbakanu i przespacerowania się po pozostałościach murów obronnych Warszawy. Mieliśmy również okazję zobaczyć Pomnik Małego Powstańca. Dzieci były poruszone. Dowiedziały się, że pomnik, który teraz widzą, przedstawiający kilkuletniego chłopca w zbyt dużym hełmie, upamiętnia bohaterskie dzieci walczące z okupantem podczas powstania warszawskiego. W czasie spaceru zgłodnieliśmy, postanowiliśmy więc zjeść przygotowane przez rodziców kanapki. Po posiłku mieliśmy trochę  wolnego czasu na zakup pamiątek. Ostatnim punktem wycieczki była lekcja muzealna w Zamku Królewskim. Gdy weszliśmy do środka, przywitały nas Panie przewodniczki.Podzieliły nas na dwie grupy.  Jedna wysłuchała legendy o Warszawskiej Syrence i obejrzała komnaty zamku, a druga wysłuchała legendy o Złotej Kaczce, po czym zwiedziła zamek. Po lekcji w muzeum przyszedł czas na zjedzenie pysznych lodów. Wycieczka bardzo nam się podobała, nawet pogoda nie popsuła nam planów.

 

Monika Kruk 

 

 

 

Z WIZYTĄ W JEDNOSTCE WOJSKOWEJ

 

Dzień Dziecka w Jednostce  Wojskowej w Białobrzegach

 02.06.2014r. uczniowie klasy III b i IV a Szkoły Podstawowej  wraz z wychowawczyniami odwiedzili Jednostkę Wojskową  w Białobrzegach, by z okazji „ Dnia Dziecka” wziąć udział w „ Dniu Otwartych Koszar”. Na dzieci czekało dużo atrakcji m. in. pokaz musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych, występ Orkiestry Wojskowej, pokaz sprzętu łączności i informatyki, pokaz sprzętu Ochotniczej Straży Pożarnej, Zajęcia z zasad bezpiecznego zachowania się nad wodą, stoisko plastyczne, malowanie twarzy, dmuchane zjeżdżalnie, dmuchane balony z których powstawały kwiaty, zwierzęta. Słodki poczęstunek i gorąca zupa uzupełniły nasze siły. Bardzo miło i ciekawie spędziliśmy czas! 

Serdecznie dziękujemy naszym rodzicom Panu Mirosławowi Młynarczukowi i Wojciechowi Młynarskiemu bez których ten wyjazd by się nie odbył! Panu Mirosławowi Młynarczukowi dziękujemy za zaproszenie na „ swój teren” i pełnienie roli przewodnika. Panu Wojciechowi Młynarskiemu dziękujemy za poświęcony czas i słodki poczęstunek. Obu Panom dziękujemy za zorganizowanie dojazdu!

 Uczniowie klasy III b i IV a z wychowawczyniami

 

W dniu 02.06.2014 r. klasa 2 a i 2 b wraz w wychowawcami, wyjechały na wycieczkę do kina , na film pt.: „ Czarnoksiężnik z krainy Oz- powrót Dorotki”. Dorotka postanawia powrócić do krainy Oz, by pomóc swoim przyjaciołom, którzy są w niebezpieczeństwie. W nowej wyprawie towarzyszy jej otyła sowa, piankowy oficer oraz księżniczka z porcelany. Przygody dzielnej Dorotki i jej przyjaciół jak  i sama atmosfera kina, dzieciom się bardzo podobała.

Jolanta Rudzińska

W ROZALINIE

  Dzieci oddziałów przedszkolnych 0a, 0b,0c,0d w dniu 30 maja 2014r. odwiedziły małą miejscowość o nazwie Rozalin. Znajduje się tam „Leszczynowe Zacisze”- czyli gospodarstwo agroturystyczne, które zaproponowało nam:

-własnoręczne pieczenie pizzy,

-karmienie kucyka i kozy, królików, świnek, oglądanie pawi

- jazdę wozem konnym

Największym powodzeniem cieszyły się zjazdy na sianie w stodole, skoki na trampolinie, ćwiczenia siłowe.Zmęczeni, ale najedzeni własnoręcznie wykonaną pizzą oraz gorącymi kiełbaskami, wróciliśmy pełni wrażeń do stęsknionych rodziców.

Dziękujemy przemiłym gospodarzom Pani Małgosi i Panu Pawłowi za wspaniałe przyjęcie i życzymy dalszych sukcesów w promowaniu piękna polskiej wsi

 Nauczyciele oddziałów 0 z dziećmi

ZIELONA SZKOŁA- KOTLINA KŁODZKA

19 maja 2014r. o godzinie szóstej rano my- uczniowie klas IVa, IVb oraz Vb wyruszyliśmy na Zieloną Szkołę. Miejscem, do którego zmierzaliśmy była Kotlina Kłodzka. Jest to największa sudecka kotlina położona na południu Polski przy granicy z Czechami, otoczona dookoła pasmami górskimi. Naszymi opiekunkami były: Pani Patrycja Kuś, Pani Barbara Pamrowska, Pani Barbara Moczulska oraz Pani Ela- przewodnik naszej grupy.

Już pierwszego dnia, po kilkugodzinnej podróży autokarem, zatrzymaliśmy się w Kłodzku, by zwiedzić Twierdzę Kłodzko, która się tam znajdowała. Przez długi czas chodziliśmy wąskimi tunelami i oglądaliśmy podziemne korytarze. Było tam zimno, mokro i ślisko. Później weszliśmy na szczyt budowli i podziwialiśmy przepiękną panoramę Kłodzka. Po zwiedzeniu twierdzy pojechaliśmy do miejscowości Łężyce, gdzie mieścił się przepiękny pensjonat Granada, w którym zamieszkaliśmy.

Następnego dnia po śniadaniu wybralismy się do Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej. W skansenie obejrzeliśmy zabytkowe obiekty: budynki mieszkalne, wiatraki, kuźnie oraz stodoły. Mieliśmy okazję przygotować z zaczynu w dzieży ciasto chlebowe. W czasie jego wyrastania zostaliśmy zapoznani z historią rolnictwa i ewolucją narzędzi rolniczych. Wysłuchaliśmy także opowieści o zbiorze zbóż, sposobach młócenia i oczyszczania zboża od plew. Następnie wyrobiliśmy i uformowaliśmy bochenki. Czekając aż wyrosną i upieką się, młóciliśmy zboże cepem. Po wyciągnięciu chlebów z pieca, zabraliśmy je ze sobą. W tym dniu zwiedziliśmy też Kaplicę Czaszek, w której znajduje się ponad trzydzieści tysięcy ludzkich czaszek i kości oraz Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju.

Trzeciego dnia byliśmy w Hucie Szkła Kryształowego Violetta, gdzie widzieliśmy, jak wydmuchuje, formuje i ozdabia się naczynia ze szkła. Potem z panem przewodnikiem zwiedzaliśmy Jaskinię Niedźwiedzią, w której latały nietoperze. Widzieliśmy tam piękne stalaktyty, stalagmity, stalagnaty i draperie o bardzo różnorodnych kształtach. Następnie udaliśmy się do starej Kopalni Uranu w Kletnie. W ramach warsztatów przeszliśmy średniowieczną drogą „rudną”, którą niegdyś transportowany był urobek oraz ścieżką edukacji ekologicznej o nietoperzach. Wzięliśmy udział w kursie rozpoznawania minerałów w szkółce edukacyjnej na średniowiecznej hałdzie. Prócz jaskini, kopalni i huty tego dnia czekała nas jeszcze jedna niespodzianka- dyskoteka. Ach, co to była za fantastyczna zabawa

Kolejny dzień spędziliśmy na spacerze po uzdrowisku w Dusznikach Zdroju. Byliśmy także w Muzeum Papiernictwa, gdzie własnoręcznie czerpaliśmy papier. Tego dnia mogliśmy też skorzystać z basenu, który znajdował się na terenie naszego pensjonatu.

Piątego dnia razem z przewodnikiem- panem Sebastianem, chodziliśmy po górach. Dotarliśmy na Szczeliniec Wielki, mimo że to było nie lada wyzwanie oraz na Błędne Skały. W niektórych miejscach musieliśmy przeciskać się przez wąskie szczeliny między ogromnymi głazami skalnego labiryntu. Jednak się opłacało- na samym szczycie było przepięknie.

Ostatniego dnia naszego pobytu na wycieczce zwiedziliśmy Kopalnię Złota. Widzielismy tam skarbiec, podziemny wodospad i… Gnoma. Przechodziliśmy też Chodnikiem Śmierci, a później wyjechaliśmy kolejką na powierzchnię. Po obejrzeniu kopalni ruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Spędzilismy w autokarze sporo czasu, ale nie było nudno, gdyż urządziliśmy quiz z całej wycieczki.

Wyjazd na Zieloną Szkołę bardzo nam się podobał. Każdy dzień był przepełniony wieloma atrakcjami. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy, zwiedziliśmy dużo ciekawych miejsc, miło spędziliśmy ze sobą czas. Mamy nadzieję, że również w przyszłym roku nasze Panie zorganizują tak wspaniałą wycieczkę. Już nie możemy się doczekać.


Oliwia Szatkowska, kl. IVb

Wiktoria Wojda, kl. IVb


 

KAZIMIERZ DOLNY

  Dnia 23 maja klasy VIa, VIb Szkoły Podstawowej i IIb Gimnazjum wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego.
 Kazimierz Dolny to malownicze miasteczko położone na prawym brzegu Wisły, w zachodniej części województwa lubelskiego. W drodze do Kazimierza młodzież podziwiała zespół pałacowo-parkowy w Puławach oraz spacerowała po zabytkowym parku. Kazimierz przywitał nas gorącym słońcem. Spacerowaliśmy jednym z wąwozów lessowych oraz poznawaliśmy zakątki miasta, podziwiając rynek główny, zabytkowe kamieniczki, kościół farny i ruiny zamku. Wchodziliśmy na Górę Trzech Krzyży, skąd podziwialiśmy panoramę miasta. Po męczącym dniu odpoczęliśmy na statku, delektując się piękną pogodą i cudownymi krajobrazami. Późnym wieczorem zmęczeni wróciliśmy do Słupna, oczywiście z pamiątkami i pysznymi regionalnymi kogutami z ciasta. Pycha!!!
Marta Makarewicz
MUZEUM EWOLUCJI

Dnia 7 maja dzieci z oddziałów przedszkolnych 0c i 0d były na wycieczce w Muzeum Ewolucji mieszczącym się w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki. W bajecznym świecie dinozaurów dzieci poznały wiele ciekawostek z dziedziny paleontologii. Z wielką ciekawością obejrzały sylwetki prehistorycznych płazów i gadów. Pogłębiły również wiedzę na temat życia i zwyczajów dinozaurów zdobytą podczas zajęć. Wycieczka do Muzeum Ewolucji dostarczyła dzieciom wielu informacji o różnorodnych gatunkach dinozaurów. Dzieci były zachwycone zwiedzaniem Muzeum.

 

RODZINKA NIE Z TEJ ZIEMI

  Dnia 21.03.2014r. uczniowie klas IVa, IVb, Vb pod opieką swoich wychowawczyń udali się do Multikina w Warszawie na film „Rodzinka nie z tej Ziemi”.

Astronauta Scorch Supernova uchodzi za bohatera narodowego populacji planety Baab. Podczas kolejnej kosmicznej wyprawy jego celem staje się Ziemia, z której odebrano tajemniczy sygnał S.O.S. Międzyplanetarny podróżnik nie zdaje sobie sprawy, że jej mieszkańcy nie zareagują przyjaźnie na widok przybysza z innej planety. Tkwiącemu po uszy w tarapatach bohaterowi przychodzi z pomocą brat Gary, a gdy on również wpada w pułapkę Ziemian, na ratunek rusza cała rodzinna flotylla Supernovych, która udowadnia, że w rodzinie nieziemska wręcz siła!

Film przeniósł nas na chwilę na obcą planetę. Okazało się, że pomimo iż była to animowana bajka, wszyscy świetnie się bawili.

 

ŚLADAMI JANA KOCHANOWSKIEGO

  „Śladami Jana Kochanowskiego…”

 

„…Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim,

Moja droga Orszulo, tym zniknieniem swoim!

Pełno nas, a jakoby nikogo nie było:

Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło…”

 

Tymi słowami rozpoczęliśmy w dn. 27.03.2014r. całodniową wycieczkę „Śladami wielkiego twórcy renesansowego – Jana Kochanowskiego”. W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy Ia i Ib gimnazjum oraz IIIa gimnazjum.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od miejscowości Kozienice, gdzie zwiedziliśmy pod czujnym okiem pani archeolog, Muzeum Regionalne w Kozienicach im. prof. Tomasza Mikockiego. Zbiory muzeum, w zdecydowanej  większości zostały pozyskane jako dary przekazywane przez miejscową społeczność lub osoby wiodące z Kozienic swe korzenie. Dzięki temu mogliśmy cofnąć się w głąb naszych korzeni, aby zobaczyć przedmioty, których używali nasi przodkowie, zamieszkujący tereny Kozienic.

 Po lekcji w muzeum przyszedł czas na obiad. Naszym punktem docelowym stała się restauracja „Siedem smaków”, znajdująca się w centrum miasta. Tam czekała na nas gorąca i jakże pyszna, włoska pizza.

 Po obiedzie ruszyliśmy w drogę. Pani przewodnik bardzo dokładnie wprowadziła nas w tematykę wycieczki. Opowiedziała ciekawostki z życia Jana Kochanowskiego. Ukazała wpływ życia poety na twórczość – treny, fraszki oraz pieśni. Z tak dużym zapleczem merytorycznym byliśmy gotowi do zwiedzania.
  Następnym przystankiem była
miejscowość Policzna. W wiosce tej znajdował się kościół, a w pod nim krypty, w których pochowani zostali żona Dorota, dwie córki (Urszula i Hanna) oraz syn Jana Kochanowskiego. Dziś w miejscu dawnego kościoła stoi jedynie drewniany krzyż.  Sam Kochanowski nie został pochowany z rodziną, lecz w krypcie kościoła w Zwoleniu, gdzie przez dziewięć lat był proboszczem. Parafię tę otrzymał jako zadośćuczynienie za służbę dworską. Nie był jednak zwyczajnym proboszczem, lecz administratorem, a parafia stanowiła źródło dochodu.  
 
W Zwoleniu zobaczyliśmy piękny klasycystyczny kościół, w którym znajduje się wspomniana krypta, a na ścianie umieszczona jest pamiątkowa tablica ze słowami:

„Jan Kochanowski wojski sandomierski tu spoczywa.

Aby uczony przechodzień nie minął bez uczczenia zwłok takiego męża,

którego pamięć u ludzi wykształconych trwać będzie wiecznie, marmur ten znakiem.”

 

W miejscowości tej znajduje się także muzeum ze stałą ekspozycja dotyczącą życia i twórczości poety. Mogliśmy obejrzeć m.in. ryciny przedstawiające prawdopodobny wygląd dworu, w którym urodził się Jan Kochanowski, ornat z XVII w. z kaplicy Kochanowskich, a nawet stać się poetą, przebierając się w jego stroje. Najważniejszym i ostatnim punktem naszej wycieczki było oczywiście zwiedzanie muzeum w Czarnolasie. Już od bramy urzeka przepięknie utrzymany park otaczający dwór. Dwór, w którym mieszkał Jan Kochanowski z rodziną spłonął w 1792r., zachowały się tylko stalowe drzwi. Zbudowany w klasycystycznym stylu obecny dwór pierwotnie należał do rodziny Jabłonowskich. W muzeum mogliśmy obejrzeć piękne gobeliny, fotografie z miejsc, do których podróżował Kochanowski a także kopie obrazów Jana Matejki: portret Jana Kochanowskiego i obraz „Kochanowski nad zwłokami córki.”
Wszystkim bardzo podobała się rekonstrukcja gabinetu poety, w którym umieszczone są naturalnej wielkości postacie Jana, jego żony Doroty oraz córek Ewy i Polikseny. W całym muzeum na ścianach umieszczone są fragmenty utworów Kochanowskiego, a także fragmenty
utworów innych polskich poetów i pisarzy, którzy inspirowali się twórczością mistrza, m.in. M. Reja, C. K. Norwida, J. Słowackiego. W piwnicy muzeum znajduje się ekspozycja przedstawiająca parodię rządzenia zatytułowana „Rzeczpospolita babińska". W kaplicy na tyłach muzeum znajduje się krypta rodziny Jabłonowskich oraz naturalnej wielkości postaci z okresu epoki jagiellońskiej. W parku, w miejscu gdzie prawdopodobnie rosła legendarna lipa, znajduje się symboliczny sarkofag z wyrytym imieniem Urszula. Słynnej lipy niestety już nie ma w czarnoleskim muzeum.

Wycieczka była bardzo udana, pogoda dopisała, a uczestnicy, jak twierdzili opiekunowie, nie sprawiali problemów. Sama znajomość biografii i utworów Jana Kochanowskiego nie przybliży postaci tak, jak zetknięcie się z miejscami, które noszą ślady jego życia. Dzięki temu młodzież zrozumiała sens idei renesansu, a także poznała szczegóły życia i twórczości wielkiego poety, który niewątpliwie jest polską „wizytówką” epoki renesansu. Jednym słowem wycieczka „Śladami Jana Kochanowskiego” była wyjątkową lekcją języka polskiego. Co prawda nie w murach szkoły, nie przez 45 minut, a w autokarze, muzeum, kościele, a nawet restauracji poznawaliśmy postać wielkiego twórcy, jakim niewątpliwie jest Jan Kochanowski.

                                                                                                                                                      Joanna Rosz

KAMIENIE NA SZANIEC

  W dn. 21.03.2014r. uczniowie klas I i III gimnazjum świętowali „Pierwszy Dzień Wiosny” w Multikinie Targówek. Celem wycieczki stała się, niewątpliwie najważniejsza premiera ostatnich dni – Kamienie na szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego.

"Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo". Oto dewiza, jaką w życiu kieruje się trzech młodych przyjaciół: Alek, czyli Kamil Szeptycki, Zośka w tej roli Marcel Sabat oraz Rudy, którego Świętnie zagrał Tomasz Ziętek. Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum snujący ambitne plany na przyszłość przerwane przez wrzesień 1939 roku. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, ryzykując wszystko. Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą "jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec", zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny.

Polski dramat wojenny XXI wieku, może uczyć i wychowywać pokolenia młodych ludzi, jak niegdyś naszych rodziców niezastąpieni „ Czterej pancerni i pies”. Skąd zatem kontrowersje i negatywne opinie, pojawiające się o filmie?

Po rozmowach z młodzieżą naszej szkoły trudno to wyjaśnić. Gimnazjalistom film bardzo się podobał, chociaż, jak stwierdzili pierwszoklasiści, momentami był strasznie smutny, przerażająco brutalny, a wręcz odrażający. Wszystko to jednak w pozytywnym tego słowa znaczeniu, aby jak najlepiej i najbardziej realnie ukazać warunki życia podczas lat wojny. Uczniowie klas trzecich, którzy przeczytali książkę Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec” w swych opiniach, zwrócili uwagę, na co innego. Przede wszystkim dziwił ich fakt, pominięcia na ekranie, postaci Alka, którego życia i śmierć stały się jedynie drugoplanowym incydentem. Historię harcerze poznajemy za sprawą Zośki oraz jego przyjaciela Rudego. Mimo jednak, drobnych zmian, jakich dokonał reżyser, film młodzieży bardzo się podobał.

Wszyscy jednogłośnie uznali WIOSENNĄ WYCIECZKĘ za bardzo udaną.

Natalia Kajma

20 marca uczniowie klas IIIa i IIIb udali się z wizytą do Gospodarstwa Agroedukacyjnego „ Wymysły pod lasem”. Pobyt w tym urokliwym gospodarstwie był nagrodą za II miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym pt. „ Zapusty – staropolski karnawał”, które zdobyły uczennice kl. IIIb Amelia Grudzińska i Paulina Wiśniewska. W ramach nagrody dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych zatytułowanych „ Pisanki, pisanki -  warsztaty wielkopostne”.  Dzień rozpoczął się od wizyty w gospodarstwie w dosłownym tego słowa znaczeniu, dzieci miały okazję karmić: kury, kaczki, perliczki, indyki, owce, króliki. Kolejnym punktem programu były  zajęcia w wiejskiej chacie, które trzeba przyznać miały swój niepowtarzalny klimat. Dzieci pod okiem doświadczonych pań prowadzących uczyły się wić tradycyjne palemki wielkanocne, wspólnie przygotowywały kwiaty do dużej palmy kurpiowskiej , zdobiły jajka woskiem oraz łowickimi oklejankami, a także własnoręcznie dekorowały mazurki. Dopełnieniem był wspólny  śpiew pieśni wielkopostnych. Nasi uczniowie poznali  zwyczaje wielkanocne z różnych stron kraju, obrzędy związane z Wielkim Postem, Niedzielą Palmową, Wielkim Piątkiem oraz Lanym Poniedziałkiem. Nie zabrakło chwili wytchnienia na posiłek (bułeczki z gorącą herbatą oraz pyszną zupkę pomidorową), a także ruch na świeżym powietrzu. Do szkoły wróciliśmy z naszymi palemkami, jajkami i dużą palmą kurpiowską bogatsi o nowe doświadczenia!

To był naprawdę udany dzień!

CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Nauka przez  zabawę i doświadczenie - z wizytą w Centrum Nauki Kopernik

 

04.03.2014r. uczniowie klas IIIa i IIIb Szkoły Podstawowej odwiedzili  Centrum Nauki Kopernik w Warszawie,  by poprzez zabawę i samodzielne doświadczanie zgłębiać zawiłe prawa fizyki. Widać było po reakcjach dzieci i uśmiechniętych buziach, że możliwość zabawy, dotykania i uruchamiania wszystkich eksponatów była dla nich bardzo fascynująca. Poza zwiedzeniem wystawy stałej dzieci obejrzały spektakl w Teatrze Robotycznym zatytułowany „ Tajemnice pustej szafy, czyli duchy z czwartego wymiaru” oraz wzięły udział w pokazie w Teatrze wysokich napięć. Emocji nie brakowało, a to jeszcze nie koniec, bo odwiedziliśmy także planetarium Niebo Kopernika by wziąć udział w pokazie pt. „ Ziemia, Księżyc i Słońce”. Dzień w Centrum Nauki Kopernik był bardzo udany!

 Beata Kuźma

 

 

ZERÓWKI W TEATRZE

  W dniu 5 lutego dzieci z zerówek po raz kolejny pojechały na przedstawienie do Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce. Tym razem obejrzały Kota w butach, w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji.
Dobrze znana bajka zamieniła się w rozśpiewane widowisko teatralne. Janek, najmłodszy z trzech synów młynarza dostał w spadku po ojcu jedynie kota, ale okazało się, że nie jest to zwykły kot, ale kot bajkowy: mówi ludzkim głosem i potrafi śpiewać. Pragnie okazać wdzięczność swojemu panu i odmienić jego los, więc swoim sprytem chce zapewnić Jankowi bogactwo i rękę królewny Purchaweczki. Czy Janek skorzystał z jego pomysłów? Zapytajcie naszych przedszkolaków!
Przedstawienie dało dzieciom możliwość  obcowania ze światem teatru, dostarczyło wspaniałej zabawy i wiele uśmiechu. Ogromną atrakcją dla najmłodszych okazały się przepiękne kostiumy, ciekawe rekwizyty, bogata dekoracja, efekty świetlne. Magia sceny sprawiła, że dzieci w sposób wyjątkowy przeżywały przygody głównych bohaterów. W przedstawieniu pokazano moc wartości, które są najważniejsze w życiu, a mianowicie: prawdomówności, skromności, pracowitości, miłości, mądrości i przyjaźni.

STRASZNY DWÓR

 

28 stycznia chętni uczniowie z klasy Ia, Ib, IIa i IIIa gimnazjum odwiedzili Teatr Wielki Operę Narodową i obejrzeli spektakl „Straszny Dwór”.

Około godziny 14.30 wyruszyliśmy do Warszawy. W drodze do Teatru Wielkiego pani  przewodnik, nazwana przez uczniów Panią Wiosną, opowiedziała o życiu Stanisława Moniuszki- autora „Strasznego Dworu”, a także wprowadziła nas w świat opery. Podziwialiśmy Warszawę z okna autokaru i słuchaliśmy opowieści Pani Wiosny. Mieliśmy okazję zobaczyć „rozświetloną Warszawę” – przepiękną starówkę, Nowy Świat, Aleję Ujazdowską i Belweder. Pani przewodnik przekazała nam ogromną dawkę wiedzy historycznej i kulturalnej na temat najważniejszym i najpiękniejszych miejsc stolicy.

Następnie, ku uciesze uczniów, posililiśmy się w KFC. O godzinie 18 dotarliśmy do teatru. Usłyszeliśmy od pani przewodnik kilka słów o jego historii, podziwialiśmy wnętrze i obejrzeliśmy wystawy. Spektakl rozpoczął się o 19, zakończył zaś około godziny 22.

Opera „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki była bardzo ciekawa. Ze zdziwieniem patrzyliśmy, jak aktorzy mogą śpiewać przez tak długi czas. Na ogromnej scenie, jak się dowiedzieliśmy, największej na świecie, ukazywały się imponujące dekoracje, a także ogromna liczba aktorów. Piękne stroje, a także chorografia i wspaniałe głosy głównych bohaterów uświetniały przedstawienie.

Agata Żyra

ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA

  Dnia 3.02.2014r. uczniowie klas IV- VI Szkoły Podstawowej wybrali się do Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce na spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza” przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa.

„Ania z Zielonego Wzgórza” to doskonale wszystkim znana wspaniała, pouczająca opowieść o sile miłości, przyjaźni i nadziei. Przygody głównej bohaterki od lat zachwycają, bawią i wzruszają całe pokolenia czytelników.Lucy Maud Montgomery- autorka książki,   pokazuje nam jak ciepłe, pełne przyjaźni i miłości mogą być stosunki między ludźmi. Przypomina o ponadczasowych wartościach, takich jak: uczciwość, wzajemne zaufanie i szacunek dla każdego człowieka.

Aktorzy dali prawdziwy pokaz kunsztu zawodowego. Piękna, utrzymana w klimacie powieści scenografia i stylowe kostiumy dodatkowo sprawiły, że przedstawienie było pełne wdzięku i oglądało się go z wielką przyjemnością.

 

CYRK NA EKRANIE

W piątek 17.01.2014r. gimnazjaliści ze Słupna pojechali na szkolną wycieczkę do kina Praha. Wycieczka, mogłoby się wydawać, jak każda inna. Wsiadamy do autobusu i jedziemy, tylko co zobaczymy? Przed samym wejściem do sali i wygodnym ułożeniu pośladków w fotelu, każdy zapewne myślał, że będzie to seans pt. „Śmierć w kinie”. Nie w sensie dosłownym oczywiście. Sam motyw przewodni, który miano nam pokazać, miał polegać na prezentacji powstawania scen śmierci w filmach… Niestety z przyczyn technicznych było to niemożliwe. W zamian otrzymaliśmy multimedialną prezentację opisującą przebieg tworzenia efektów specjalnych. Pan prowadzący powiedział o efektach 3D, spowalnianiu i przyspieszaniu klatek, wielkich eksplozjach i wielu innych ciekawych rzeczach. Samą prezentację uważam za przyjemną. Mimo, iż takimi rzeczami się nie interesuję, miło się oglądało coś, o czym nie miałem bladego pojęcia.

Po zakończonej lekcji filmowej został wyświetlony film pt. „Życie Pi”, który w 2013r. zdobył największą liczbę Oscarów. Jedna ze statuetek została przyznana w kategorii najlepszych efektów specjalnych. Łącznie utworzono ponad 110 różnorodnych podkładów przedstawiających niebo o różnych porach dnia i w różnych warunkach pogodowych, zachody i wschody słońca, a także burzowe kłęby chmur. Każdy z nich był ważnym elementem scenografii „Życia Pi”.

Z początku film wydawał się… nudny. Dubbing sprawiał, że wydawało mi się, że oglądam kreskówkę. Z czasem akcja filmu zaczęła jednak wciągać. Nie zabrakło scen tragicznych, śmiesznych, a także zagadki. Wszystko wyjaśniło się chwilę przed zapaleniem oświetlenia kinowego oznaczającego koniec seansu. Rzeczywistość przedstawiona w filmie, była swego rodzaju przenośnią, a dzięki ostatnim minutom seansu, każdy z nas musiał chwilę się zastanowić, by w pełni zrozumieć przekaz filmu.

 

Wycieczkę, jak na tak wielką skalę, w której udział wzięły wszystkie klasy gimnazjum, uważam za udaną. Wszyscy wrócili cali i zdrowi, na co nazwa niedoszłego pokazu wcale nie wskazywała

Hubert Koc

SZEWCZYK DRATEWKA

  W piątek 24.01.2014 r. klasy trzecie wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Miejskiej Sali Koncertowej w Zielonce na spektakl pt „Szewczyk Dratewka”. Opowieść o sprytnym Dratewce, pięknej królewnie, ziejącym ogniem smoku oraz złej czarownicy z pewnością uruchomiła dziecięcą wyobraźnię. Niesamowita gra aktorów, barwna scenografia oraz poruszające przygody bohaterów zagwarantowały dobrą zabawę, zarówno dla małych jak i większych widzów. Mieliśmy bezpośredni kontakt z aktorami, mogliśmy uścisnąć im dłonie, wspólnie śpiewać i bawić się, a także przez chwilę poczuć się jak prawdziwy artysta, niczym Karolinka Derszniak, uczennica klasy III a, która została zaproszona na scenę i obdarowana przez bajkowego księcia pięknym wielobarwnym kwiatem z nadmuchanych baloników. Radości nie było końca. Ten wyjątkowy spektakl, kolorowe kostiumy i wpadające w ucho piosenki z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

  Katarzyna Matera

BAJKA O DZIELNYM SZEWCZYKU

 W piątek   22 listopada 2013r. uczniowie klas II edukacji wczesnoszkolnej z wychowawczyniami :

p. Jolantą Rudzińską, p. Marzeną Kobylińską, p. Grażyną Kozon wybrali się do KATOLICKIEGO TEATRU EDUKACJI w ZIELONCE. Uczestniczyli w spektaklu pt. „ Bajka o dzielnym szewczyku ”. Nasi uczniowie z ogromnym zainteresowaniem śledzili losy biednego chłopca, który wędrował po świecie, spotykał potrzebujących: mrówki, pszczoły, kaczki. Starał się im pomóc. Kiedy sam walczył ze złą czarownicą w obronie księżniczki uwięzionej w wieży, wówczas zwierzęta przyszły  mu z pomocą.

 Kolejny raz okazało się, że odwaga, dobroć, szczere serce, pomoc - okazane innym to wartości, których się nie zapomina, które wracają do nas ze zdwojoną siłą.

Uczniowie mogli podziwiać piękną scenografię, kostiumy, maski, doskonałą  grę oraz umiejętności wokalne aktorów. Sztuka dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych emocji .

Dziękujemy za współpracę mamie Weroniki Wojdy, która zawsze chętnie zapewnia opiekę podczas organizowanych imprez.

 Do ZIELONKI chętnie jeszcze wrócimy.

 Opracowała mgr Grażyna Kozon

 

W kinie

Mikołajki inaczej…

6 grudnia 2013r., w dniu tzw. „Mikołajek” gimnazjaliści i uczniowie klas VI SP wybrali się wspólnie na wycieczkę szkolną do Multikina. Nie byłoby w tym wydarzeniu nic zaskakującego, gdyby nie repertuar, na który się zdecydowali. Zazwyczaj wybór w tym dniu pada na świąteczną bajkę, czy śmieszną komedię. Tym razem postawiliśmy na film o życiu, problemach, przeciwnościach i życiowych tragediach.

„Mój biegun” to prawdziwa historia Jana Meli, najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu. Zanim jednak do tego doszło, jego rodzina musiała poradzić sobie z serią tragicznych wydarzeń. Śmierć młodszego syna, a po kliku latach – ciężki wypadek nastoletniego Jaśka. To historia, w której rodzina odnajduje na nowo wiarę i miłość. Historia chłopca, który walcząc o powrót do normalnego życia, odnajduje w sobie siłę charakteru obcą niejednemu dorosłemu. To przepiękna opowieść o ludziach, którzy trwają razem pomimo tragedii i uczą się bolesne wydarzenia przekuwać w zwycięstwo.

Joanna Rosz

 

 

MIKOŁAJKOWY WYJAZD DO KINA

 

4 grudnia klasy III a i III b pod opieką p. Katarzyny Matery, p. Beaty Kuźmy i p. Magdaleny Rostkowskiej, z okazji Mikołajek, wybrały się na wycieczkę do Warszawy.
Trzecioklasistom w tym słonecznym ,choć mroźnym dniu, już od rana dopisywał dobry humor, który towarzyszył również podczas oglądania bajki pt. "Lodowa kraina" w Multikinie. Barwna i zabawna postać śniegowego bałwanka sprawiła, że sala kinowa co chwila wypełniała się gromkim śmiechem dzieci.
Następnie w małej cukierni pod słodką nazwą Cukier Lukier, miały okazję dowiedzieć się, jak powstają piękne rzeczy z cukru, popróbować kolorowych słodkości, a potem skręcić własnego lizaka. Radości nie było końca.
Nasza wyprawa mikołajkowa z pewnością długo pozostanie w pamięci nas wszystkich, gdyż był to dzień pełen niesamowitych, magicznych wrażeń.

Wycieczka do TEATRU RAMPA

12 Listopada klasy IIIa i IIIb Szkoły Podstawowej udały się do teatru  „ Rampa” w Warszawie na spektakl pt. „ Pinokio”. Spektakl został zrealizowany na motywach bajki Collodiego i jest wspaniałą podróżą w świat dziecięcej wyobraźni. Barwne kostiumy, piękne pouczające piosenki, efekty świetlne i doskonała gra aktorska sprawiły, że choć przez chwilę mogliśmy poczuć się jak w bajce. Główny bohater, mały, niegrzeczny chłopiec pewnej nocy ma niesamowity sen.  Oto ożywają wszystkie jego zabawki, a on sam staje się drewnianym pajacem i jako Pinokio zaczyna się uczyć dobrych manier i odpowiedzialności. Spektakl bardzo pouczający. Uczy nas pracowitości, odpowiedzialności za własne czyny, skłania do zastanowienia się nad swoim zachowaniem.

 

 

Przygody Stasia i Nel

Dnia 7 XI 2013r. uczniowie klas IV- VI Szkoły Podstawowej pod opieką swoich wychowawczyń wybrali się do Ośrodka Kultury i Sportu w Zielonce na spektakl pt. „Przygody Stasia i Nel”. Jest to teatralna adaptacja jednej z najgłośniejszych powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”, która od przeszło stu lat wychowuje kolejne pokolenia polskiej młodzieży. W przedstawieniu wystąpiło czworo aktorów Katolickiego Teatru Edukacji.

„Przygody Stasia i Nel” to spektakl, który umożliwił uczniom podróż w głąb Afryki, wyprawę przez niebezpieczną pustynię, odkrywanie dzikich i tajemniczych miejsc, a także poznawanie obcych kultur i historii narodów. Młodzi bohaterowie- Polak Staś Tarkowski i Angielka Nel Rawlison- którzy wraz z ojcami mieszkają w Port Saidzie nad Kanałem Sueskim, w czasie, gdy rozpoczyna się muzułmańskie powstanie Mahdiego, zostają porwani przez arabskich powstańców. Bohaterom udaje się uciec porywaczom i wraz z dwojgiem przyjaciół- Kalim i Meą- rozpoczynają wędrówkę, która ma im przynieść ocalenie.

To historia pełna zwrotów akcji, zmieniających się krajobrazów, ucząca, czym jest prawdziwa przyjaźń, oddanie i poświęcenie. Dwójka bohaterów, nieoczekiwanie poddanych sprawdzianowi dorosłości, szybko zyskała sympatię  naszych uczniów.

Barbara Pamrowska

        

5 LISTOPADA 2013 - WIZYTA PRZEDSZKOLAKÓW W TEATRZE

W dniu 5 listopada dzieci z zerówki obejrzały przedstawienie "Bajka o dzielnym Szewczyku".
Spektakl wykonali aktorzy Katolickiego Teatru Edukacji w sali widowiskowej Miejskiego Gimnazjum w Zielonce.
Spektakl bardzo podobał się dzieciom. Był pełen wartkiej akcji, wizualnych niespodzianek i ciekawych gagów aktorskich. Oczywiście była wstrętna wiedźma i dzielny, pracowity Szewczyk, który uratował królewicza i królewnę.  

W środę 30.10.2013r. klasy IIIa i IIIb Szkoły Podstawowej odwiedziły Cmentarz Poległych 1920r. w Radzyminie, aby przed zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych postawić znicze na mogiłach spoczywających tam bezimiennych żołnierzy, bohaterów, którzy oddali swe życie za ojczyznę. Wizyta na tym historycznym miejscu była wspaniałą lekcją historii i pamięci . Na cmentarz udaliśmy się autobusem Komunikacji Podmiejskiej. Będąc już na miejscu uważnie odczytywaliśmy wszystkie pamiątkowe tablice i słuchaliśmy naszych pań nauczycielek, które przybliżyły nam historię tego miejsca.  

 

Pinokio

 

Dnia 15.10.2013r. uczniowie klas IV i V pod opieką swoich wychowawczyń  wybrali się do kina Praga w Warszawie na film pt ,,Pinokio’’. Obejrzeli animowaną wersję baśni Carla Collodiego o drewnianym chłopcu, który ciągle wpada w tarapaty. Pajacyk długo nie potrafił docenić miłości swojego taty Gepetta oraz Wróżki o błękitnych włosach. Jednak po wielu niebezpiecznych przygodach Pinokio zamienia się w prawdziwego, grzecznego i kochającego chłopca. Historia drewnianego ludzika uświadomiła uczniom, że zawsze można zmienić swoje zachowanie i stać się dobrym człowiekiem. Każdy bowiem zasługuje na drugą szansę i możliwość poprawy swojego postępowania.

Idziemy do lasu

14 października klasy IIIa i IIIb Szkoły Podstawowej wybrały się na pieszą wycieczkę do pobliskiego lasu  odbyć lekcję przyrody na łonie natury oraz podziwiać jego piękno w jesiennej szacie. Pogoda dopisała było ciepło i słonecznie. W dobrych nastrojach i z dużym zaangażowaniem prowadziliśmy nasze obserwacje oraz zbieraliśmy skarby lasu. Pracując w parach mieliśmy za zadanie między innymi szukać  i  klasyfikować dary lasu do czterech jego warstw ( ściółka, runo leśne, podszyt, korony drzew), zmierzyć najgrubszy pień drzewa, słuchać dźwięków lasu. Nasze obserwacje zapisywaliśmy w kartach pracy. Taka lekcja przyrody spodobała się wszystkim.

    

 

W kine PRAHA

Lech Wałęsa – prezydent, przywódca, laureat …

W dn. 14.10.2013r. uczniowie klas I i II gimnazjum pojechali na wycieczkę szkolną do kina „Praha”, aby obejrzeć film pt. „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

 

Zdobywca Oscara Andrzej Wajda przedstawia historię wielkich przemian, która przetoczyła się nie tylko przez zebrania partyjne, wiece i Okrągły Stół, ale także przez jedno z mieszkań na gdańskim osiedlu z wielkiej płyty. Reżyser wdzierając się w prywatność, nawet intymność związkowego przywódcy próbuje uchwycić fenomen przemiany prostego, skupionego na codzienności człowieka w charyzmatycznego przywódcę. To opowieść o mężu, ojcu, prostym robotniku, który wyzwolił ukryte w sercach milionów ludzi marzenie o wolności.

 

Kontrowersyjny, niepozbawiony słabości, wyśmiewany i podziwiany. Kim jest Lech Wałęsa? Historia transformacji to także historia jego żony Danuty i ich rodziny, która miała wieść zwyczajne życie, a została wtłoczona w sam środek dziejowych wydarzeń.

 

Po „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” film zamyka tryptyk, w którego centrum jest człowiek podejmujący walkę z niesprawiedliwością. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” to opowieść o czasie, w którym walka ta zwiastowała zmiany w całej Europie i pozwalała odważniej spojrzeć w przyszłość. To historia człowieka, który nie tracił nadziei.

 

Scenariusz do filmu Wajdy napisał Janusz Głowacki, autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a wystąpili w nim wybitni aktorzy: w rolach głównych Robert Więckiewicz i Agnieszka Grochowska oraz Maciej Stuhr, Mirosław Baka i Cezary Kosiński.

 

Uczniowie naszej szkoły na ekranach zobaczyli rzeczywistość okresu PRLu, brak żywności, godzinę policyjną, łapanki i losy więźniów politycznych. Poznali szczegóły życia i działalności byłego Prezydenta Polski, a także jego małżonki i sześciorga dzieci. Dzięki temu mogli docenić czasu, w którym przyszło im żyć, czasy, gdzie niczego im nie brakuje.

 

Joanna Rosz

 

 

 

My w kinie PRAHA

O wydarzeniach powstania warszawskiego inaczej, czyli wycieczka kl. I i II gimnazjum do kina…

 

 Dnia 25.09.2013r. klasy I i II gimnazjum wraz z wychowawcami wybrały się na pierwszą wspólną wycieczkę do warszawskiego Kina „Praha” na film pt. „Sierpniowe niebo.63 dni chwały”.

 

O godz. 8 00 spotkaliśmy się przed szkoła, skąd wyruszyliśmy. Droga nie zajęła nam długo, więc po 30 minutach dotarliśmy do celu wycieczki. Nasz seans rozpoczynał się o godzinie 9:30, dlatego też mieliśmy trochę czasu na kupno popcornu, nachosów i zajęcie wygodnych miejsc.

 

 Główni aktorzy filmu fabularnego o Powstaniu Warszawskim , na który się udaliśmy to Maciej "Bilon" Bilka i Robert "Wilku" Darkowski raperzy z popularnych zespołów hip-hopowych Molesta Ewenement i Hemp Gru. Obaj zajęli się oprawą muzyczną całego przedsięwzięci . Reżyserii podjął się Ireneusz Dobrowolski. Film opowiada o tym, jak pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.

 

 Po zakończonym seansie wyszliśmy z kina i oczekiwaliśmy na autobus, który miał nas zabrać do domu. Przez całą drogę powrotną trwały dyskusje na temat obejrzanego filmu. Około godziny 12.30 dojechaliśmy pod naszą szkołę i wszyscy rozeszli się do swoich domów.

 

 Ta wycieczka pokazała nam życie codzienne w czasie wojny, walkę o nasze państwo, aby nam żyło się lepiej. Każdy po tym seansie powinien przestać narzekać i cieszyć się z tego co ma, bo kiedyś nie było tak kolorowo.

 

 

 

Paulina Puławska, kl. Ib

 

Toruń

25 września  uczniowie klas trzecich i czwartych Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczyniami i panią Katarzyną Jabłońską wyjechali do Torunia. Celem wycieczki było poznanie miasta i udział w warsztatach. Mogliśmy podziwiać Stare Miasto, katedrę Świętych Janów, mury obronne, Krzywą Wieżę i Bulwar Filadelfijski. W Domu Kopernika uczyliśmy się wypiekać pierniki.  W Muzeum Okręgowym natomiast braliśmy udział w warsztatach „Żywe barwy witraża” i „Gęsie pióro, pergamin, papier – jak pisano w dawnych wiekach?

 

W krainie żubrów

W krainie żubrów

10 i 11 września odbyła się wycieczka chętnych uczniów z klas pierwszych oraz klas IIa, IIIa Gimnazjum do Białowieży. W programie pierwszego dnia uczniowie mieli zwiedzanie cerkwi w Hajnówce- największej w Polsce świątyni prawosławnej, wejście do rezerwatu, w którym mogli zobaczyć tarpany, żubry, żubronie, wilki, rysie łosie żyjące w ich naturalnym środowisku, kąpiel w hotelowym basenie i wędrówkę szlakiem Dębów Królewskich. Wieczorem zaś wybory miss i mistera Białowieży oraz szalone tańce na dyskotece. Drugi dzień wycieczki poświęcony był na zwiedzanie nowoczesnego Muzeum Puszczy Białowieskiej i wędrówkę z licencjonowanymi przewodnikami w rezerwacie ścisłym.

Elegancki hotel i przemiła pani przewodnik sprawiły, że wyjazd nie tylko wiązał się z poznaniem wielu ciekawych wiadomości przyrodniczych, ale był również okazją do świetnej zabawy i integracji.

                                                                                                                            Dorota Ziomek

 W piątek 24.01.2014 r. klasy trzecie wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Miejskiej Sali Koncertowej w Zielonce na spektakl pt. „Szewczyk Dratewka”. Opowieść o sprytnym Dratewce, pięknej królewnie, ziejącym ogniem smoku oraz złej czarownicy z pewnością uruchomiła dziecięcą wyobraźnię. Niesamowita gra aktorów, barwna scenografia oraz poruszające przygody bohaterów zagwarantowały dobrą zabawę, zarówno dla małych jak i większych widzów. Mieliśmy bezpośredni kontakt z aktorami, mogliśmy uścisnąć im dłonie, wspólnie śpiewać i bawić się, a także przez chwilę poczuć się jak prawdziwy artysta, niczym Karolinka Derszniak, uczennica klasy III a, która została zaproszona na scenę i obdarowana przez bajkowego księcia pięknym wielobarwnym kwiatem z nadmuchanych baloników. Radości nie było końca. Ten wyjątkowy spektakl, kolorowe kostiumy i wpadające w ucho piosenki z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.

 

  Katarzyna Matera

W pierwszych dniach czerwca (od 09 do 14) 70 uczniów naszej szkoły przebywało na zielonej szkole w Ośrodku Sportów Wodnych „Tarda”.

W dniu przyjazdu przywitało nas słońce i uśmiechnięci instruktorzy. Zostaliśmy zapoznani z programem pobytu, który przewidywał: wycieczki rowerowe, gry terenowe, zajęcia na torze łuczniczym, małpi gaj, zajęcia w pracowni chemicznej, majsterkę, plastykę i wycieczki kajakami. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się dodatkowe zajęcia: wędkowanie i survival. Pogoda nam dopisała, z radością szukaliśmy ochłody w ciepłych wodach jeziora.

Po kolacji odbywały się zajęcia integrujące uczestników. Była to: nocna gra terenowa, 50-tka, dyskoteka, ognisko z kiełbaskami. Kibicowaliśmy również drużynom piłkarskim w mundialowych rozgrywkach.

Zadbano również o nasze podniebienia. Dania podawane w formie szwedzkiego stołu zadowoliły gusta nawet najbardziej wybrednego niejadka.

Humor nie opuszczał nas nawet przez chwilę. Niektórym tylko grypa żołądkowa troszkę zakłóciła radość z wyjazdu.

 Żal nam było opuszczać gościnne progi ośrodka. Może wrócimy tu jeszcze.

 

<<   Wrzesień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
                1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
MAPA SERWISU
STATYSTYKA