Szkoła Równych Szans
(wiecej)

2012/2013

Wycieczka do Świętej Lipki i Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

http-equiv="Content-Type" />

21 czerwca 2013roku  uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczyniami, księdzem Piotrem i swoimi rodzicami  jak co roku udali się na wspólną wycieczkę po uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. W tym roku podobnie jak w poprzednim udaliśmy się do Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce oraz Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. W Świętej Lipce zwiedziliśmy piękną barokową bazylikę i wysłuchaliśmy ciekawej historii powstania tego miejsca. Podziwialiśmy piękne freski oraz barokowe organy z ruchomymi figurkami wykonane w 1721 roku. Wysłuchaliśmy także  pięknego koncertu organowego i wzięliśmy udział w mszy świętej. W Kadzidłowie podziwialiśmy piękne dzikie zwierzęta: jelenie, wilki, rysie, orły , pawie i wiele innych. Było to jednak o wiele bardziej ekscytujące przeżycie, ponieważ do niektórych łagodnych gatunków można było wejść na obszerny wybieg, karmić i głaskać. Pogoda była piękna, trochę dokuczał nam upał, ale wyjazd był bardzo udany. Wróciliśmy trochę zmęczeni, ale bogaci w nowe doświadczenia.

Dziękujemy księdzu Piotrowi Klukowi za zorganizowanie wycieczki i wszystkim rodzicom, którzy udali się razem z nami.

Zielona Szkoła - Kaszuby

 http-equiv="Content-Type" />

W dniach 10-14.06.2013r. uczniowie klas IIIb, IVb, VIa, VIb pod opieką pań wychowawczyń: R. Szydłowskiej, B. Moczulskiej, P. Kuś i B. Pamrowskiej wybrali się na Zieloną Szkołę na Kaszuby. Celem wycieczki było pokazanie młodzieży, że Polska to kraj bardzo atrakcyjny i nie trzeba wyjeżdżać za granicę, aby zwiedzić okolice pełne niezwykle cennych zabytków, przeróżnych osobliwości i przepięknych krajobrazów.

Około godz. 6.30  wyruszyliśmy autokarem ze Słupna do Ostrzyc. Na miejsce dotarliśmy około godziny 14:00. Pełni wrażeń zabraliśmy bagaże i udaliśmy się do ośrodka, gdzie zostaliśmy zakwaterowani.

Jeszcze tego samego dnia czekała na nas pierwsza atrakcja. Odbyliśmy rejs statkiem po jeziorze Ostrzyckim i zagraliśmy w mini golfa. Każdy z graczy miał do przejścia osiemnaście dołków.

We wtorek udaliśmy się do miejscowości Kartuzy. Zwiedziliśmy  tam Muzeum Kaszubskie (w którym dumnie odśpiewaliśmy abecadło kaszubskie) oraz Kolegiatę Kartuzów. Naszą szczególną uwagę zwrócił dach kościoła  z wiekiem w kształcie  trumny. Następnie pojechaliśmy do Szymbarku. Tam czekało na nas mnóstwo atrakcji: dom do góry nogami, fortepian o długości 6m, najdłuższa deska świata (prawie 40m). Byliśmy także w prawdziwym bunkrze z czasów II wojny światowej. Kolejnym punktem programu było wejście na wieżę widokową w Wieżycy. Ten dzień zakończyła dyskoteka, na której wszyscy świetnie się bawili.

Następnego dnia wyruszyliśmy na wycieczkę do Gdańska. Zwiedziliśmy historyczną dzielnicę ze starym portem i symbolem trójmiejskiej metropolii – Żurawiem. Spacerując Długim Targiem, mieliśmy okazję obejrzeć słynną fontannę Neptuna i Dwór Artusa - miejsce spotkań kupców przybywających do Gdańska za czasów istnienia Ligi Hanzeatyckiej. Kolejny przystanek to największa ceglana świątynia Europy – kościół Najświętszej Marii Panny ze słynnym zegarem astronomicznym. Po drodze zobaczyliśmy również Drzewo Milenijne, a spacer czarującą ulicą Mariacką był doskonałą okazją do kupna przepięknych wyrobów z bursztynu.

Z Gdańska pojechaliśmy do słynnego bałtyckiego kurortu – Sopotu. Tam przeszliśmy się główną ulicą miasta- Monciakiem, przy której znajduje się mnóstwo lokali gastronomicznych, sklepów, kawiarni, a następnie udaliśmy się na  najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim. Podziwialiśmy nadmorski krajobraz, a potem były już tylko zabawy na plaży.

 

W drodze powrotnej do ośrodka mogliśmy również z bliska podziwiać nowy stadion PGE Arena oraz zobaczyć dom rodzinny Lecha Wałęsy. Wycieczka ta dostarczyła nam wielu niezapomnianych i jednocześnie różnorodnych wrażeń.

W czwartek wybraliśmy się do  Zakładów Porcelany Stołowej w Łubianie - jednej z największych i najnowocześniejszych fabryk porcelany. Zwiedzając ogromną halę produkcyjną, mieliśmy okazję zobaczyć, jak powstaje porcelana, która potem trafia na nasze stoły. Mimo, iż proces technologiczny owiany jest tajemnicą (na hali produkcyjnej nie mogliśmy robić zdjęć), pozwolono nam podejrzeć kolejne etapy wytwarzania porcelanowych naczyń, od tworzenia formy i wypalania jej w piecu, po proces zdobienia gotowych już naczyń. Na zakończenie odwiedziliśmy sklep firmowy, w którym mogliśmy podziwiać ofertę handlową zakładu i zrobić zakupy. Każdy uczestnik wyjechał z Łubiany zaopatrzony w filiżankę lub kubek.

Następnie udaliśmy się do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach, gdzie przenieśliśmy się do XIX-wiecznej wsi kaszubskiej.

Park obejmuje 49 obiektów architektury ludowej. Są to zagrody chłopskie i szlacheckie, chałupy i dworki, karczmy, szkoła, kościoły oraz wiatraki, kuźnia i tartak.  Obiekty wyposażone są w tradycyjne sprzęty i urządzenia używane przez mieszkańców wsi.

 

Wieczorem wybraliśmy się do Skansenu „Parowozownia Kościerzyna" . Zwiedzanie kolejowej ekspozycji dało nam możliwość bezpośredniego spotkania z fascynującą techniką minionych lat. Obejrzeliśmy ekspozycje dawnych lokomotyw, wagonów, urządzeń torowych na wolnym powietrzu.  

W piątek, ostatniego dnia, wybraliśmy się do Malborka, gdzie zwiedziliśmy Zamek Krzyżacki- dawną krzyżacką twierdzę. Obejrzeliśmy m.in. wystawę dzieł z bursztynu, wyposażenie komnat, w których znajdowały się oryginalne fragmenty pierwotnego zamku krzyżackiego, freski, wyposażenie kuchni, zbroje rycerskie, mennicę, wystawę strojów krzyżackich. W godzinach popołudniowych opuściliśmy krzyżacki gród i udaliśmy się w stronę Słupna.

 

Pięć dni Zielonej Szkoły na Kaszubach minęło bardzo szybko. Wspomnienia na długo pozostaną w pamięci każdego uczestnika, gdyż doznaliśmy wspólnie wielu niezapomnianych wrażeń.

 

 

Świętokrzyskie - Miejsce Mocy

Region Świętokrzyski to magiczne i pełne energii miejsce, z którego można czerpać garściami” moc duchową, fizyczną i intelektualną. W poszukiwaniu tej mocy odbyliśmy wędrówkę do Kałkowa-Godowa i na Święty Krzyż. 21 czerwca młodzi artyści, którzy wystąpili w koncercie „ Lolek w ciszy niepokalanej” pod opieką Pani Marzanny Getki, Pani Elżbiety Wyszyńskiej i Pani Elżbiety Bielec wyruszyli na wycieczkę, która była nagrodą za ich wielką pracę jaką wykonali przygotowując koncert. Chociaż żar lał się z nieba, to z wielkim zainteresowaniem zwiedziliśmy Kałków-Godów, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. W ramach sanktuarium powstał wielki kompleks obiektów sakralnych, pośród których wyróżniają się : Świętokrzyska Golgota – 33-metrowa budowla – Panteon Męczeństwa Narodu Polskiego. Obejrzeliśmy też Panoramę Świętokrzyską i ruchome Misterium Męki Pańskiej. Potem wdrapaliśmy się na Górę Łysiec - współcześnie znaną jako Święty Krzyż, którą szczególnie upodobały sobie czarownice. W dzisiejszych czasach Święty Krzyż to miejsce słynące w Polsce i poza jej granicami z klasztoru pobenedyktyńskiego oraz przechowywanych w nim Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Zejść z góry było o wiele trudniej niż na nią wejść, ale daliśmy radę mimo upału i straszliwie kąsających komarów. Ziemia Świętokrzyska obfituje w wiele atrakcji turystycznych i warto jej poświęcić trochę czasu. My byliśmy krótko, ale zauroczyła nas swoim pięknem. Może kiedyś się tam jeszcze wybierzemy. Dziękujemy sponsorowi, który zachwycony naszym koncertem, ufundował nam tę wspaniałą nagrodę.

Elżbieta Bielec

 

Manufaktura Cukierków Warszawa

Dnia 19 czerwca klasy: IVa, Va i Vb wraz z wychowawczyniami pojechały na wycieczkę do Warszawy. Uczniowie odwiedzili miedzy innymi Manufakturę Cukierków, w której zobaczyli w jaki sposób powstają małe, słodkie arcydzieła. Karmelki tworzone były na oczach widowni od momentu wylania cukru na stół po uformowanie cukierków i ich skrojenie. W sklepie firmowym znajdowały się: lizaki, karmelki, ale również prawdziwe karmelowe arcydzieła (modele samochodów, maskotki itp). Dowiedzieliśmy się, że wszystkie składniki, potrzebne do wyrobu słodyczy, produkowane są bez użycia konserwantów i sztucznych barwników. Pan cukiernik wykorzystywał naturalne barwniki z buraka, pomarańczy, pokrzywy itp. Wszystkie dzieci opuściły Manufakturę z lizakiem, paczką karmelków i uśmiechniętą buzią.

Kolejnym punktem wycieczki był spacer ulicą Nowy Świat, zwiedzanie Grobu Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, obejrzenie Kolumny Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym.

Pogoda i humory dopisały!

Marta Makarewicz

 

Zielona Szkoła w Serwach

 

W dniach 3-8 czerwca 2013r. uczniowie Zespołu Szkół w Słupnie przebywali na Zielonej Szkole w Serwach koło Augustowa. Wiosenny wypoczynek naszych dzieci w ośrodku Campu Chris jest już pewnego rodzaju szkolną tradycją – w tym roku byliśmy tam po raz 13. Uczniowie zawsze wracają stamtąd zadowoleni i tym razem również się nie zawiedli.

Kadra instruktorów zapewniła bowiem wiele sportowych atrakcji. Wśród nich największą popularnością cieszyły się zajęcia na wodzie – kajaki i wiosłówki, ale fantastycznie nasi uczniowie bawili się również na ściance wspinaczkowej, strzelając z łuku, czy w „małpim gaju”.

Dużo radości sprawiły liczne gry zespołowe z różnych stron świata, zawody, czy nocne podchody z latarkami. Niektóre grupy miały także okazję uczestniczyć w nocnej obserwacji sów.

Wypoczynek w Serwach równał się z poznawaniem wielu ciekawostek przyrodniczych. Służyły temu zajęcia terenowe z leśnikami, leśne wędrówki piesze i przejażdżki rowerowe. Całość dopełniły piękna pogoda, pyszne jedzenie i lody w miejscowym sklepiku. Wyjazdu nie zepsuły nam nawet komary, choć w tym roku starały się bardzo… Wielu uczniów deklarowało, że na taką wycieczkę pojadą również w kolejnych latach. Fotorelacja dostępna jest w galerii.

Dorota Ziomek

Zielona Szkoła w Pięknej Górze k/Giżycka

13 maja tego roku , klasy IIIA i IIA wraz z opiekunkami panią Joanną Rosz oraz panią Elżbietą Borkowską wyruszyły na wycieczkę do Giżycka.

Około godziny 11.00 dotarliśmy do ośrodka ”Gwarek” w Pięknej Górze koło Giżycka. Ośrodek położony jest w malowniczym mazurskim krajobrazie nad samym jeziorem Tajty, otoczony lasami. Teren ośrodka stanowi kilka budynków hotelowych, miejsca do zajęć sportowych takich jak: ścianka wspinaczkowa, park linowy, łucznictwo, różne boiska i plac zabaw. Ponadto bezpośredni dostęp do jeziora, dał nam możliwość odpoczynku i relaksu na hotelowych pomostach i mini plaży.

      Po przyjeździe i zakwaterowaniu w pokojach wraz z przewodnikiem pojechaliśmy poznać okolicę, a dokładnie miasto żeglugi mazurskiej - Giżycko. Zwiedziliśmy molo, most obrotowy oraz wierzę ciśnień. Zobaczyliśmy, że Giżycko, o którym tak mało mówi się na Mazowszu, to region naprawdę godny zainteresowania. Molo dłuższe niż  w Sopocie, wspaniała plaża, rowerki wodne, kajaki, jachty, żaglówki stanowi widok do pozazdroszczenia. Chwila wolnego czasu pozwoliła nam dostrzec uroki miasta i spróbować przepysznych mazurskich kebabów J 

Po powrocie do ośrodka rozpoczęliśmy zajęcia tzw. „szkoły przetrwania”. Uczniowie klasy III zmierzali się ze ścianką wspinaczkową ,a uczniowie klasy II zdobywali park linowy. Zmęczeni, nieco wyczerpani zajęciami, nabraliśmy sił po obiadokolacji, kiedy to zaczęły się przygotowania do dyskoteki tematycznej. Pod koniec dnia odbyła się fantastyczna impreza.

          W drugim dniu wycieczki, po śniadaniu pojechaliśmy do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie.

Oglądaliśmy tam różne ciekawe zwierzęta z wielu zakątków polski. Nie była to wizyta w Zoo, gdzie zwierzęta są daleko od nas, a prawdziwe obcowanie z dzikimi zwierzętami. Po spacerze w parku ruszyliśmy do Mikołajek. Tu czekał nas wyśmienity relaks, a mianowicie 1,5 godzinna w Aqua Parku w Hotelu Gołębiewskim. Nie zabrakło także czasu, aby zwiedzić, stolicę polskich Mazur – czyli przepiękne Mikołajki. Czas wolny  był również okazją na spróbowanie specjalności mazurskich fast -food-ów i zakup pamiątek.

W ośrodku czekał na nas obiad, a od razu po nim zajęcia sportowe – spływ kajakowy i park linowy. Pod wieczór obydwie grupy wymaszerowały do Twierdzy Boyen, w której rywalizowały ze sobą. Rywalizacja polegała na odgadywaniu zagadek, szukaniu przedmiotów, wykonywaniu poleceń. Po zaciętej walce zwyciężyła klasa III, nagrodą za wygraną była skrzynia pełna słodyczy. Jednogłośnie uznaliśmy, że zdobywanie twierdzy Boyen była największą i niezapomnianą przygodą.

       W trzecim, ostatnim dniu wycieczki grupy wyszły na zawody w łucznictwie.  Następnie spakowaliśmy się i opuściliśmy nasz ośrodek wypoczynkowy. Wyruszyliśmy do kwatery Hitlera w Gierłoży. Znajdowały się tam bunkry z czasów drugiej wojny światowej. Bunkry były rozwalone lecz i tak wywarły na nas ogromne wrażenie. Dzięki  doskonale przygotowanej przez panią przewodnik lekcji historycznej dowiedzieliśmy się jak nazywał się pies Hitlera, dlaczego Hitler nie utrzymywał kontaktu z bratem , jak zmarł, a także wielu, wielu ciekawostek, który nie ma w naszych książkach od historii. Około godziny 19 wróciliśmy do naszego kochanego SŁUPNA.

        Wycieczka bardzo nam się podobała, chcielibyśmy ją kiedyś powtórzyć. W trakcie wycieczki zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc i dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy które na pewno się nam przydadzą. Zdjęcia z wyjazdu dostępne są w internetowej galerii.

Mateusz Baran

Wycieczka grup "0" do Kolorado

Dnia 21 maja 2013r. dzieci z oddziałów 0A, 0B i 0C wyjechały na wycieczkę do Sali Zabaw "Kolorado" w Warszawie. Na miejscu na dzieci czekała m.in. wysoka konstrukcja do zabawy, a na niej zjeżdżalnie, piłeczki, przejścia tubowe, ściana wspinaczkowa i dmuchany zamek. Dzieci mogły wziąć udział w interaktywnej zabawie przy pomocy wystrzałowych armatek, działek pneumatycznych oraz odkurzacza zasysającego. W kąciku dla najmłodszych znajdowały się elementy do budowania małych konstrukcji, a także samochodziki. Pobyt w Kolorado dostarczył najmłodszym niezapmnianych wrażeń i wspomnień. Ten dzień pozostanie w ich pamięci na bardzo długo.

Ewa Powierża

Klasa IVB w Multikinie

W dniu 20 maja 2013r. klasa IVB wyjechała do Multikina na film IRON MAN 3. Dzieci były bardzo zadowolone, gdyż po raz pierwszy jechały na wycieczkę szkolną komunikacją miejską. Wrażenia po obejrzeniu filmu znakomite, a ekety specjalne w 3D przerosły najśmielsze oczekiwania. Po wyjściu z Multikina był jeszcze McDonald's. Dzieci czekają na kolejny wyjazd.

Barbara Moczulska

WYKŁADY OTWARTE Z FIZYKI 25.05.2013 r.

 http-equiv="Content-Type" />

 

W sobotę 25 maja grupa uczniów gimnazjum wraz z Panią Marzeną Kobylińską wybrała się na zajęcia otwarte z fizyki na Wydziale Fizyki UW. Pogoda nam nie sprzyjała. Padał duży deszcz, wiał silny wiatr, co sprawiło, że przyszły tylko najtwardsze i nie bojące się niczego osoby.

Tematem zajęć były „Drgania i fale”, a wykład prowadził Pan prof. dr hab. Radosław Przeniosło wraz z Asystentami. Najpierw prowadzący wytłumaczył w prosty sposób, co to są drgania i fale. W przyrodzie i technice jest wiele przykładów ruchu drgającego. Niektóre z nich są łatwe do zaobserwowania (np. huśtawka), ale inne, jak drgania elektryczne lub drgania atomów trudno zobaczyć. Profesor pokazywał doświadczenia ze sprężynami, fale na powierzchni wody, wywoływał fale dźwiękowe o różnej częstotliwości i wiele innych ciekawych doświadczeń.

 „Mimo złej pogody z wyprawy wróciliśmy pełni wiedzy i zadowoleni. Warto było odwiedzić Wydział Fizyki i nauczyć się czegoś.” „ Był to bardzo udany wykład i chciałbym, żeby się powtórzył (ale, proszę Pani, deszczu następnym razem nie zabieramy)”. (uczniowie kl. IIa)

Odwiedziliśmy świat iluzji

10 maja bieżącego roku klasy Ia, Ib, IIa, IIb Szkoły Podstawowej wraz z wychowawcami udały się na wycieczkę na „Farmę Iluzji” w Parku Edukacji i Rozrywki w Mościskach.

Podróż do celu była dosyć długa bo 2,5 godziny,  ale znieśliśmy ją bardzo dobrze, podekscytowani, czy to co widzieliśmy w Internecie spełni nasze oczekiwania. Już możemy powiedzieć - było warto!

Próbowaliśmy dowiedzieć się, na czym polega iluzja, czy nam się udało hm… Jedno jest pewne bawiliśmy się bardzo dobrze. Pogoda była wspaniała i nawet ataki ze strony komarów nie mogły   niczego  nam zepsuć!

Największe wrażenie zrobiła na nas Latająca Chata Tajemnic w której mogliśmy doświadczyć  fizycznie co znaczy różnica miedzy tym co widzimy, a tym co odczuwamy. Niektórzy mieli duży problem z utrzymaniem równowagi. W Muzeum Iluzji mogliśmy pobłądzić w labiryncie luster, pobawić się holograficznym samochodem. Zafascynowały nas także  plastikowe piłeczki unoszące się w powietrzu, już wiemy dlaczego! Trudno nam było rozwiązać zagadkę lewitującego kranu, który nie jest podłączony do niczego, a mimo to wisi i na okrągło tryska wodą. Wielką atrakcją był także duży wiklinowy labirynt, w którym prawidłowe rozwiązanie zagadki wskazywało drogę do wyjścia, niektórzy mieli problem, ale znaleźli się też tacy, którzy przeszli go kilka razy.  Przy  Meblach Olbrzyma poczuliśmy się jak Krasnoludki, dobrze, że nasze meble w domach nie są takie duże, bo zjedzenie obiadu byłoby nie lada wyzwaniem. Zabawie na Polu dmuchańców,  na plaży i na placu zabaw nie byłoby końca, gdyby nie powrót do domu.

Bogata fotorelacja w galerii internetowej!

                                                                                                    Beata Kuźma

Wycieczka klas III do Uniejowa

W dniu 23 kwietnia klasy III Szkoły Podstawowej udały się do kompleksu termalno-basenowego w Uniejowie. Wycieczka została zorganizowana dzięki pomysłowi wzięcia udziału w konkursie radiowym jednej z mam. Konkurs wygraliśmy i mogliśmy wybrać się do Term Uniejów. Wyjechaliśmy o godz. 8.00 rano autokarem, ponieważ do przebycia mieliśmy 184km. W czasie podróży zastanawialiśmy się, co zobaczymy na miejscu. Wreszcie dojechaliśmy. Byliśmy zachwyceni samym widokiem obiektu, okazał się duży i przestronny. Weszliśmy do środka, gdzie pokierowano nas do przebieralni. Szybciutko się przebraliśmy i byliśmy gotowi wskoczyć do wody. Zanim jednak weszliśmy, pan ratownik zrobił zbiórkę. Powiedział o zasadach bezpiecznej kąpieli i prawidłowym zachowaniu się na basenie. Wreszcie weszliśmy do basenu rekreacyjno-dziecięcego ze statkiem pirackim. Woda była bardzo ciepła 35 stopni C, a statek ogromy. Następnie razem z wychowawczyniami i panem ratownikiem przeszliśmy do basenu solankowo-uzdrowiskowego. Tu woda była bardzo słona, a główną atrakcją były hydromasaże i masaże karku. Nagle zobaczyliśmy zamek na wodzie, postanowiliśmy podpłynąć bliżej i znaleźliśmy się w labiryncie. Szybko udało nam się wyjść z labiryntu i przepłynęliśmy do dwóch zjeżdżalni. Jedna była krótka, ale woda w niej głęboka więc mogły z niej skorzystać tylko osoby, które umiały pływać. Za to druga bardzo duża z wieloma schodkami, gdzie z góry można było podziwiać w całej okazałości wspaniały widok kompleksu termalnego. Rewelacją, która nas zaskoczyła był wodny bufet z rwącą rzeką, gdzie nie trzeba było płynąć, a woda sama nas znosiła. Gdy zgłodnieliśmy czekała na nas już ostatnia atrakcja w postaci pysznej pizzy z napojem. Przebrani i wysuszeni kupiliśmy jeszcze na koniec lody. W autokarze rozmawialiśmy o wrażeniach z wycieczki i postanowiliśmy tam jeszcze kiedyś wrócić. Zdjęcia z wycieczki można obejrzeć w galerii internetowej.

                                                                                  Monika Jusińska

 

 

WYKŁADY OTWARTE Z FIZYKI – 13.04.2013 r.

http-equiv="Content-Type" />

Dnia 13 kwietnia 2013 r. najaktywniejsi i najbardziej głodni wiedzy uczniowie gimnazjum uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez Panią Marzenę Kobylińską na Wydział  Fizyki UW w Warszawie. Głównym celem wycieczki było wzięcie udziału w otwartym wykładzie z fizyki „Trzy stany skupienia materii”.

Wykład poprowadził Pan mgr Andrzej Gołębiewski, a asystowała jemu Pani mgr Urszula Dzienisiuk. Temat wykładu należał do jednych z ciekawszych. Podczas wykładu jak zwykle przeprowadzono wiele doświadczeń.

 „Wykład „Trzy stany skupienia materii” uważam za bardzo interesujący i pouczający, a całą wycieczkę za udaną. Chętnie wybrałbym się na podobne wykłady z fizyki.” (uczeń kl. IIIb)

 

Uczniowie Gimnazjum w Teatrze Wielkim

 

W ostatnim dniu przed przerwą świąteczną tj. 27-03-2013r. o godz. 14.00 uczniowie klas IIIa, IIIb, IIIc oraz IIa wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę szkolną do Teatru Wielkiego. Ubrani w eleganckie, wieczorowe stroje w napięciu oczekiwali na spektakl. Pierwszym punktem programu, jeszcze przed wizytą w teatrze, było zwiedzenie i poznanie historii katedry na warszawskiej starówce. Lekcja poprowadzona przez panią przewodnik wprowadziła młodzież w świat sztuki sakralnej oraz kultury. Po tym wstępie rozpoczęliśmy wprowadzenie do drugiego, najważniejszego punktu, a mianowicie wizyty w Teatrze Wielkim. Około godz. 18.00 po wizycie w KFC, przybyliśmy pod gmach teatralny. Początkowo nie było tu nic zaskakującego, dopiero wejście do wewnątrz przeniosło wszystkich w nieco inną atmosferę, a zarazem świat wyższych sfer. Pod opieką pani przewodnik zwiedziliśmy teatr, zobaczyliśmy jego kulisy, a także usłyszeliśmy krótkie wprowadzenie do spektaklu, na który się wybieraliśmy. O godz. 19.00 po usłyszeniu trzech dzwonków zasiedliśmy na balkonach Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Punktualnie rozpoczął się spektakl pt. „Księżniczka Turandot”. Tragiczna historia chińskiej księżniczki wywołała różne emocje, jednak uwagę młodzieży najbardziej przykuł śpiew artystów, jak także występ orkiestry. Wielkość sceny, ilość aktorów, dekoracji, gra świateł, a także nowoczesne rozwiązania scenografii z zapadniami, obracaną sceną były wielkim zaskoczeniem. Większość uczniów po raz pierwszy miała możliwość zobaczenia spektaklu w tak olbrzymim, pełnym przepychu, bogactwa, a zarazem doskonałości teatrze. Zyskali możliwość porównania sceny z teatrami, w których bywali dotychczas, a zarazem poznania walorów opery.

Joanna Rosz

Wycieczka do Telewizji POLSAT

W dniu 14 marca klasa IA Gimnazjum pojechała na wycieczkę do telewizji POLSAT. Uczniowie mieli okazję zwiedzać studa telewizyjne, w których przygotowywane są m. in. wiadomości sportowe, serwisy informacyjne i programy typu "Galileo". Gimnazjaliści poznali tajniki wirtualnej scenografii, obserwowali pracę dziennikarzy w tzw. "reżyserkach" w trakcie tworzenia programu na żywo. Na zakończenie grupa zobaczyła telewizyjną charakteryzatornię i spotkała się z prezenterką Dorotą Gawryluk.

Dorota Ziomek 

WYKŁADY OTWARTE Z FIZYKI – 16.03.2013 r.

http-equiv="Content-Type" />

W dniu 16 marca został zorganizowany prze Panią Marzenę Kobylińską wyjazd na wykłady z fizyki na Wydziale Fizyki UW. Tematem wykładu były „Zjawiska optyczne w przyrodzie”, a wykład bardzo ciekawie poprowadził prof. dr hab. Andrzej Wysmołek – dziekan ds. studentów.

Dowiedzieliśmy się skąd biorą się barwy motyli i ważek, jak zrobić małą tęczę, o ugięciu, załamaniu i interferencji światła, do czego wykorzystywany jest ultrafiolet i wielu innych ciekawych rzeczy. Wszystkie zagadnienia poparte były pokazami i doświadczeniami.

„Uważam, że naprawdę warto jeździć na takie wykłady, są bardzo ciekawe i wiele możemy się z nich dowiedzieć.” (uczennica kl. IIIb)

 

Występy w Domu Pomocy Społecznej

W dniu 21.02.2013 na zaproszenie dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Radzyminie p. Jolanty Chałupki, uczniowie klas drugich udali się, aby zaprzyjaźnionym z naszą szkołą Seniorom złożyć z okazji Dnia Babci i Dziadka najserdeczniejsze życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. Dzieci przygotowały również program artystyczny, w którym zaprezentowały okolicznościowe wiersze i piosenki. Zebrani ze wzruszeniem odbierali miłe słowa kierowane pod ich adresem- wynagradzając młodych artystów gromkimi brawami. Na koniec dzieci obdarowały wszystkich słodkimi upominkami w kształcie serca. A wszystko  po to, aby złożyć wyrazy szczerego szacunku i sympatii. Można było zauważyć ogromną wdzięczność i niejedną łezkę w oku.

                                                                                                          Katarzyna Matera

Wycieczka na koncert Rewii "Sylaba"

14 lutego 2013 r. klasy niemalże 250 uczniów z klas 0-VI wyruszło do Wyszkowa na spektakl zatytułowany "SUPER..." w wykonaniu Rewii Dziecięcej „Sylaba”. Widowisko w wykonaniu 75 młodych artystów, którego motywem przewodnim byli superbohaterowie zaparło nam dech w piersiach.

Fabuła spektaklu przenosiła nas na posiedzenie Rady Miejskiej (w tych rolach prawdziwi Radni Wyszkowa), gdzie trwał spór o patrona dla Młodzieżowego Centrum Kultury i Sztuki. Decydenci ustalili, że ma to być postać znana, nietuzinkowa, które będzie się pozytywnie kojarzyć młodym ludziom i będzie dla nich autorytetem. Każda propozycja wprowadzała widzów w filmowy świat - od Jamesa Bonda, przez Spidermana, Bruce'a Lee, Matę Hari, Kobietę-kota, aż po Gladiatora, Amelię i Jacka Sparrowa z "Piratów z Karaibów". Swój głos w dyskusji miały także dzieci, które na patrona proponowały Harrego Pottera, Kubusia Puchatka, Gumisie, Scooby Doo, Króla Lwa, Pipi Lanstrumpf, Alicję z krainy czarów i Pszczółkę Maję. Po burzliwych naradach Burmistrz Wyszkowa p. Grzegorz Nowosielski stwierdził, że wszystkie propozycje radnych to zły trop, ponieważ bohaterem może być każdy zwykły, uczciwy człowiek, każdy Wyszkowianin, stąd Młodzieżowe Centrum Kultury i Sztuki otrzymuje imię Mieszkańców Wyszkowa. Jesteśmy pod wrażeniem spektaklu, strojów, rekwizytów, ruchu scenicznego. Z pewnością odwiedzimy Sylabę za rok – podczas jubileuszowego występu z okazji 30. urodzin Rewii.

Zdjęcia z koncertu dostępne są w galerii.

Nasi uczniowie w Mennicy Polskiej

Dnia 11 stycznia 2013 r. uczniowie kl. IVb, VIa i VIb wybrali się na wycieczkę do Mennicy Polskiej w Warszawie, która jest czołowym producentem monet i numizmatów w Polsce i Europie.

Pierwszym punktem programu był pokaz filmu na temat historii Mennnicy, współczesnych metod produkcji monet, medali, odznaczeń, znaczków  i innych wyrobów menniczych oraz  historii pieniądza.

Następnie pani przewodnik zaprosiła nas do Gabinetu Numizmatycznego i pokazała nam wystawę główną, na której zgromadzone są eksponaty  od czasów założenia  Mennicy, tj. od roku 1766 r.  do najpiękniejszych na świecie monet  kolekcjonerskich  i obiegowych  produkowanych obecnie oraz ekspozycję złożoną z monet i medali innych państw
Szczególną uwagę zwróciliśmy na eksponaty poświęcone tematyce religijnej - w tym kolekcję monet i medali poświęconych  Janowi Pawłowi II.

Dawne monety i medale znajdujące się w zbiorach Gabinetu Numizmatycznego okazały się być dobrym materiałem do powtórzenia historii Polski od XIV do XVIII w., widzianej poprzez historię pieniądza.

Barbara Pamrowska

"Lekcja w kinie"

Dnia 15.01.2013r. uczniowie klas IV- VI szkoły podstawowej wybrali się do kina „Kultura” w Wołominie na tzw. „Lekcję w kinie”.

Pierwszym punktem programu była multimedialna lekcja, w czasie której uczniowie poznali tajniki zawodów najważniejszych członków ekipy filmowej. Dowiedzieli się, czym różni się scenariusz od scenopisu oraz na czym polega praca reżysera filmowego. Poznali pojęcie adaptacji filmowej i zobaczyli efektowne metamorfozy słynnych aktorów filmowych.

Następnie uczniowie obejrzeli pełnometrażowy film „Tom i Huck” na motywach powieści Marka Twaina. Film zrealizowany ze swadą i humorem poprawił humory wszystkim oglądającym.

Lekcja, łącząc kształcenie stricte filmowe z kształceniem umiejętności widzenia i rozumienia sztuki kina, okazała się być świetnym sposobem przygotowania uczniów do odbioru kultury w ogóle.

Barbara Pamrowska

 

 

Wycieczka do Teatru Palladium

W dn. 07.12.2012r. z okazji Mikołajek uczniowie klas IIIa, IIa oraz IIIc gimnazjum wraz z wychowawcami, wybrali się do warszawskiego Teatru „Palladium” na komedię pt. „Zemsta”. Świetny zespół aktorski Nowego Teatru ze Słupska, utrzymany w „żelaznej artystycznej dyscyplinie” przez wybitnego aktora i reżysera spektaklu – Ireneusza Kaskiewicza, po raz kolejny zasłużył na gorące brawa. Uczniowie mogli zobaczyć, przestawiony w zabawny sposób, konflikt Cześnika z Rejentem, stanowiący tło, dla tego co w życiu najważniejsze – dla miłości Papkina i Klary. Oczywiście nie można też zapomnieć o wspaniałej grze Ewy Kontanciak w roli Podstoliny, która rozśmieszała całą publiczność.

                Spektakl teatralny został bardzo miło odebrany przez uczniów. Mieli okazje zobaczyć teatralną adaptacje znanej im lektury szkolnej, a także dzięki doskonałej grze aktorskiej trochę się pośmiać z poczynań głównych bohaterów.

                Joanna Rosz

Mikołajkowy wyjazd do Teatru BAJ

Na mikołajkowy wyjazd wybrały się w dniu 5 grudnia 2012r. klasy IA i IB wraz z Wychowawczyniami. Dzieci po raz pierwszy odwiedziły Teatr BAJ, w którym obejrzały pięknie przedstawioną opowieść „Pastorałka”.  Po otwarciu jednej ze świątecznych pocztówek zostaliśmy zaproszeni do jej wnętrza, które przywoływało na nowo noc Bożego Narodzenia, z jej dobrze znanymi bohaterami: Świętą Rodziną, Herodem i całą plejadą szopkowych postaci. Humor, dowcipne dialogi, wyraziście zarysowane postacie sprawiły, że co rok przeżywana historia Bożego Narodzenia stała się dla uczniów opowieścią, w której z uwagą śledzili bieg wypadków i przeżywali losy bohaterów, jakby była to historia,  którą uczniowie słyszeli  pierwszy raz. Pełni artystycznych wrażeń, oswojeni z teatrem, w którym ludzie i lalki występują razem na scenie, z zadowolonymi minami odwiedziliśmy Praską Kapelę Podwórkową, która niestety nie zagrała nam wybranej melodii nawet po pięknym odtańczeniu przez nas kółka graniastego. Pogoda dopisała i zadowolone dzieci bezpiecznie wróciły do szkoły.

Zdjęcia z wyjazdu dostępne są w internetowej galerii.

Joanna Myśliwiec

Wycieczka do Kina 5D

30 listopada uczniowie klas IIa, IIb, IIIa i IIIb  Szkoły Podstawowej  udali się na wycieczkę do Warszawy do Interaktywnego kina. Celem wycieczki poza integracją i dobrą zabawą  było wzięcie udziału w  programie zatytułowanym „ Królestwo zwierząt”. Dzieci  za pomocą zmysłów mogły poznać  zróżnicowany świat zwierząt, towarzyszyć ptakom w czasie ich corocznych migracji oraz wziąć udział w podwodnej podróży po głębinach mórz i oceanów.  Oj działo się działo! Od ilości wrażeń aż kręciło się nam w głowach!

Pierwszym punktem programu były zajęcia w Sali muzyki w której  uczyliśmy się  prawidłowo odczytywać  odgłosy zwierząt, co chcą nam przekazać, aby następnie powtarzać te dźwięki , to tak jakbyśmy rozmawiali ze zwierzętami.

W  Sali wyobraźni dzięki słuchowisku udaliśmy się na wyprawę po amazońskiej dżungli wraz z grupą przyjaciół.

W Sali inspiracji oglądaliśmy film o małych orangutanach, które zostały uratowane przez ludzi.  Mogliśmy zobaczyć  jak niczym dzieci uczą się stawiać pierwsze kroki, nabywają nowe umiejętności, które pozwolą im przetrwać w dzikiej dżungli – ich naturalnym środowisku.  Mogliśmy także zobaczyć  ludzi, którzy całe swoje życie poświęcają ratowaniu ginących gatunków zwierząt. Dowiedzieliśmy się jak poważnym problemem jest niszczenie ich środowisk naturalnych.

W sali 3D dzięki specjalnym okularom mogliśmy razem z ptakami odbyć  ekscytującą podróż do ciepłych południowych miejsc podczas ich corocznych migracji. Dowiedzieliśmy  się w jaki sposób pokonują tyle tysięcy kilometrów i są w stanie określić drogę oraz miejsce do którego zmierzają, nie mając żadnych systemów nawigacyjnych. Zobaczyliśmy także w jaki sposób ludzie próbują naśladować ptaki.

W sali ruchu wzięliśmy  udział w podwodnej podróży po głębinach mórz i oceanów. Dzięki idealnie zsynchronizowanym z obrazem efektom specjalnym,  mogliśmy  nie tylko zobaczyć to wszystko, ale również odczuć na własnej skórze. 

W sali interakcji  uczestniczyliśmy w interaktywnej grze, podczas której odpowiadaliśmy na wiele pytań dotyczących zwierząt.  Mogliśmy sprawdzić naszą wiedzę.

Wróciliśmy bogatsi o nowe ciekawe doświadczenia i wiedzę. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w internetowej galerii.

Beata Kuźma

Wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego i na Pawiak

W dniu 09.11.2012r. uczniowie klas gimnazjalnych, pod opieką wychowawców wybrali się na patriotyczną wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego i na Pawiak.

            Pani przewodnik, w krótkim wstępie, przypomniała wszystkim czym była II wojna światowa, jak do niej doszło i jakie niosła za sobą skutki. Opowiedziała o podziale Warszawy, o getcie żydowskim i o warszawskim więzieniu na Pawiaku.

            Pierwszym punktem naszej wyprawy był właśnie wspomniany Pawiak. Zobaczyliśmy zdjęcia, rzeczy osobiste i cele politycznych więźniów II wojny światowej. Największe wrażenie zrobiły na nas zdjęcia i świadectwo ukończenia Gimnazjum im. Batorego – Jana Bytnara „Rudego” – znanego nam bohatera utworu Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Zakończeniem naszej wędrówki po Pawiaku było odsłuchanie nagrań listów więźniów.

            Z nastrojem melancholii i różnymi przemyśleniami na skutek tego co zobaczyliśmy, udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tu byliśmy niesamowicie zaskoczeni. Okazało się bowiem, że nie jest to „typowe” muzeum. Interaktywne telefony wojenne, filmy, zdjęcia, broń, samoloty, motocykle – to tylko części z atrakcji, jakie można zobaczyć i dotknąć. Wszystkiemu towarzyszą odgłosy latających samolotów, bombardowań. Naprawdę można przenieść się do roku 1944, gdy wybuchło powstanie.

            Wycieczka była dla nas doskonałą lekcję historii. Pozwoliła nie tylko poznać, ale przede wszystkim zrozumieć co przeżywali nasi przodkowie w obronie wolnego kraju.

                                                                                                                                       Joanna Rosz

Wycieczka do Teatru Rampa

W dniu 13 listopada 2012r. dzieci z oddziałów przedszkolnych 0B i 0C obejrzały spektakl teatralny pt. „W pogoni za bajką” w Teatrze Rampa w Warszawie. Spektakl bardzo nam się podobał i wiele nas nauczył – zwłaszcza o pielęgnowaniu tradycji wspólnego czytania książek.

Zdjęcia w wycieczki dostępne są w internetowej galerii.

Hanna Tomczyk

Wycieczka do Sejmu

Dnia 7 listopada 2012r. odbyła się wycieczka do Sejmu RP. W wyjeździe wzięli udział uczniowie klas IVB, VIA i VIB.

Po odebraniu przez opiekunów specjalnych przepustek, uczniowie weszli na teren parlamentu. Bardzo serdecznie przywitali nas posłowie, którzy towarzyszyli nam przez cały czas zwiedzania Sejmu i bardzo cierpliwie odpowiadali na pytania stawiane przez uczniów. Na początku uczniowie wysłuchali w Sali Wszechnicy Sejmowej skróconego wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Sali Posiedzeń Sejmu (w tym uczestnictwo w obradach Sejmu), hallu głównego (makieta kompleksu budynków sejmowych, tablica upamiętniająca posłów II Rzeczpospolitej, którzy zginęli w II wojnie światowej, tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, gablota z laskami marszałkowskimi), Sali Kolumnowej oraz „korytarza marszałkowskiego”.

W trakcie zwiedzania udało się spotkać wielu znanych polityków, dziennikarzy, publicystów, których na co dzień można zobaczyć w telewizji. Wycieczka okazała się bardzo udana, a uczniowie wrócili do domu pełni wrażeń.

Barbara Pamrowska

Zdjęcia z wycieczki są dostępne w internetowej galerii.

 

Pasowanie na czytelnika Biblioteki Publicznej w Radzyminie

Jak co roku - również tej jesieni Miejska Biblioteka Publiczna im. Fryderyka Chopina w Radzyminie zaprosiła pierwsze klasy na pasowanie na czytelnika. Klasy Ia i Ib wybrały się na tą uroczystość 24 października 2012r. Na scenie uczniów - przyszłych czytelników powitali Jaś i Małgosia, którzy rozdawali nagrody roku w wielu ciekawych kategoriach - m.in. najbrzydsza postać z bajki, najlepszy sportowiec. Wszyscy nagrodzeni bohaterowie bajek zapraszali dzieciaki do wspólnej zabawy przy wesoło brzmiących dźwiękach muzyki rozrywkowej. Uczniowie uczestniczyli również w kilku konkursach - niektórzy pierwszy raz stanęli na prawdziwej scenie. Po pasowaniu i uroczystym ślubowaniu dzieci otrzymały drobne upominki (zakładki do książek i plany lekcji). Po wspaniałej zabawie, z uśmiechniętymi minami pierwszoklasiści powrócili do szkoły. (Zdjęcia dostępne w galerii internetowej)

 
Joanna Myśliwiec


Wycieczka do Centrum Olimpijskiego

18.10.2012r uczniowie klas IIa i IIb udali się na wycieczkę do Centrum Olimpijskiego w Warszawie. Celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Sportu i Turystyki oraz udział w lekcji zatytułowanej  „Jedziemy na igrzyska”. Uczniowie poznali historię  igrzysk, symbole, a także sylwetki wybitnych polskich sportowców. Wśród eksponatów muzeum mogliśmy podziwiać  między innymi repliki medali ze wszystkich igrzysk na których udział brali Polacy, przedmioty związane ze sportem (stroje, piłki, pierwsze rowery, zdjęcia, a nawet koło z samochodu wyścigowego  Roberta Kubicy). Uczniowie, tak jak sportowcy  wzięli udział w musztrze olimpijskiej i wykazali się doskonałą kondycją. Na zakończenie popisali  się także swoją wiedzą  na temat igrzysk biorąc udział w specjalnym quizie.  Polecamy gorąco, miejsce godne odwiedzenia i miła atmosfera.

                                                                                                          Beata Kuźma

Wyjazd do Teatru "Buffo"

        9 października w godzinach popołudniowych klasa 2b-gimnazjum z wychowawcą Aliną Słomińską spotkała się przy szkole, by wspólnie wyruszyć do teatru. Na spektakl wyruszyliśmy z 3 powodów:

       Chcieliśmy zobaczyć musical w najlepszym teatrze muzycznym w Warszawie.

           Lepiej przygotować się do projektu edukacyjnego, ponieważ w jego ramach klasy drugie w tym roku chcą wystawić „Romeo i Julię” wg. scenariusza tego teatru.

           Mieć przyjemność przebywania razem poza szkołą.

Spektakl nas trochę rozczarował, nie była pokazywana m.in. scena z zakupami, zbyt mało tańca i niektórzy aktorzy nie pasowali nam do swoich ról (np. pani Kapulet).

A tak poza tym było bardzo fajnie i nie przeszkadzał nam nawet wieczorny powrót w zatłoczonym miejskim autobusie.”Na pewno wypad do teatru wieczorem jeszcze powtórzymy”- zgodnie orzekli uczestnicy wycieczki.

Alina Słomińska

Wycieczka do Skansenu w Maurzycach

W dniu 9 października klasy I-III wybrały się do położonego w odległości ok. 7 km od Łowicza, Skansenu w Maurzycach. Uczniowie podziwiali gromadzone od  końca lat 70. zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. W skansenie znajduje się blisko 40 obiektów należących do gospodarstw (budynki mieszkalne oraz inwentarskie), prezentujących charakterystyczne dla połowy XIX wieku wyposażenie wnętrza i sposoby jego dekoracji.

Po spacerze wśród piękna otaczającej jesiennej przyrody, wszystkie klasy miały zajęcia plastyczno-techniczne. Z pięknymi łowickimi kwiatkami i wycinankami zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu uczniowie wrócili do Słupna.

Zdjęcia w internetowej galerii.

WYKŁADY OTWARTE Z FIZYKI

W październiku i listopadzie grupa młodzieży pod opieką p. Marzeny Kobylińskiej uczestniczyła w wykładach otwartych z fizyki, które cyklicznie odbywają się na Wydziale Fizyki UW. Zajęcia prowadzone przez wybitnych wykładowców, jak zawsze były bardzo ciekawe i urozmaicone, z wieloma pokazami i doświadczeniami. Niecierpliwie czekamy na sesję wiosenną.

Marzena Kobylińska

Wycieczka do Bałtowa

 W dniu 26 września 2012 r. uczniowie klas IV b, VIa i I Gimnazjum pod opieką pani Barbary Moczulskiej i Patrycji Kuś wybrali się na wycieczkę do Bałtowa. Dobre humory i piękna pogoda towarzyszyły wszystkim uczestnikom wyjazdu od samego rana. W Bałtowie na uczniów czekało bardzo dużo atrakcji, gdyż program wycieczki był bardzo napięty i interesujący. Najpierw wszyscy udali się amerykańskim schoolbusem na przejażdżkę po Zwierzyńcu Bałtowskim, który podzielony jest na sektory, w których znajdują się dzikie zwierzęta m.in. lamy, muflony, wielbłądy, dziki, owce kameruńskie, antylopy nilgau, strusie afrykańskie, jelenie europejskie, kozy afrykańskie itp.

Następnie w części dolnej zwierzyńca oglądali różnego rodzaju ptactwo egzotyczne, kangury, kozy, papugi, szopy itp.

 

Po tak długim spacerze na uczniów czekał pyszny obiad, który każdy zjadł z apetytem. W programie znalazło się jeszcze zwiedzanie ścieżki edukacyjnej Jura Parku ( park dinozaurów), a także warsztaty plastyczno – paleontologiczne podczas, których uczniowie utrwalali wiedzę o dinozaurach, i malowali ich modele, które można było zabrać ze sobą. Uwieńczeniem wycieczki była wizyta w wesołym miasteczku. Zmęczeni, ale pełni wrażeń uczniowie wrócili do Słupna.

Zdjęcia z wycieczki w galerii internetowej.

 

 Patrycja Kuś

 Barbara Moczulska

 

Wycieczka do Konstancina i Powsina

Dnia 24 września klasy IVa, Va i Vb wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Muzeum Papiernictwa w Konstancinie Jeziornej oraz do Ogrodu Botanicznego w Powsinie. Celem wycieczki było poznanie historii papieru, własnoręczne czerpanie papieru oraz spacer po Ogrodzie Botanicznym. Dzieci w praktyce przekonalły się jak powstaje papier, własnoręcznie "produkując" papier (barwiony na zielono) oraz papier z dodatkiem płatków kwiatów. Po lekcji w Papierni, dzieci wyszły z własną kartką papieru oraz pamiątkowymi dyplomami. Niezapomniane wrażenia wyniosły również z Ogrodu Botanicznego. Pani przewodnik pokazała kolekcje roślin drzewiastych, użytkowych, ozdobnych, tropikalnych i subtropikalnych. Bajkowe azalie, różaneczniki, filodendron podwójniepierzasty, skrzydłokwiat, figowiec to tylko nieliczne kwiaty, które uczniowie mogli podziwiać w ogrodzie. Pogoda i humory dopisały!

Zdjęcia z wycieczki w galerii internetowej.

                                                                                                                                                  Marta Makarewicz

 

Wycieczka klasy 3A

W dniu 20.09.12 (czwartek) trzecioklasiści wraz ze swoją wychowawczynią panią Joanną Rosz wybrali się na wycieczkę do ogrodów na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego oraz na kręgle.

Cała klasa spod szkoły wyruszyła o godz. 930  . Po wyjściu z autokaru pod opieką wychowawcy przeszliśmy spacerkiem wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia podziwiając przy okazji piękną architekturę starówki.  Następnym naszym celem był kampus Uniwersytetu Warszawskiego. Zaraz po wyjściu z terenu uczelni po kilkuminutowym spacerze znaleźliśmy się przy wejściu na ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej. W tym momencie nasza grupa się rozdzieliła, każdy poszedł w swoją stronę w celu zobaczenia piękna jakie krył ogród. Wchodząc na najwyższą cześć ogrodu mogliśmy z zadowoleniem spoglądać na piękną panoramę stolicy. Spragnieni zabawy po wyjściu z ogrodów udaliśmy się na kręgielnię Hula Kula. Wchodząc na tory kręgarskie wszyscy z zadowoleniem chwycili za kolorowe kule i  zaczęli rzucać je wzdłuż torów. Mimo tego że nie wszystkim udawało się trafić w cel każdy z uczestników bawił się świetnie. Najlepszy z nas okazał się Bartek Giera. Czekamy  na kolejną tak wspaniałą wycieczkę, która pozwoli na integrację w tym ostatnim, naszym wspólnym roku nauki ;)

  Karolina Koc, kl. 3a

 

Wycieczka do ZOO - Gimnazjum

18 września uczniowie klasy IIa Gimnazjum wraz z wychowawcą spędzili kilka godzinaw warszawskim ZOO. Zachwycali się tam bogactwem różnorodności gatunkowej zwierząt. Po wyczerpującym spacerze uczniowie postanowili co nieco przegryźć i zrelaksować się w Multikinie na komedii  pt. „Ted”. Niewątpliwie wszyscy bawili się dobrze i dowiedzieli się, że marzenia się spełniają. Zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu wrócili do szkoły.

Galeria zdjęć:Elżbieta Borkowska

Wycieczka rowerowa nad Zalew


Jak nad Zalew Zegrzyński to tylko na rowerze…

W dniu 14 września klasa II b wraz z wychowawcą (Panią Aliną Słomińską) ruszyła na rajd rowerowy. Po przejechaniu zaplanowanej trasy (Słupno- Rynia) zabraliśmy się za rozpalanie ogniska. Najedzeni ruszyliśmy na boiska do koszykówki oraz piłki nożnej.

Mile spędzony czas urozmaicały nam przygody w drodze powrotnej, ale o to trzeba już zapytać uczestników J

 Aleksandra Chodorowska (program „Trzymaj Formę)

 

http-equiv="Content-Type" />

Dnia 13 kwietnia 2013 r. najaktywniejsi i najbardziej głodni wiedzy uczniowie gimnazjum uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez Panią Marzenę Kobylińską na Wydział  Fizyki UW w Warszawie. Głównym celem wycieczki było wzięcie udziału w otwartym wykładzie z fizyki „Trzy stany skupienia materii”.

Wykład poprowadził Pan mgr Andrzej Gołębiewski, a asystowała jemu Pani mgr Urszula Dzienisiuk. Temat wykładu należał do jednych z ciekawszych. Podczas wykładu jak zwykle przeprowadzono wiele doświadczeń.

 „Wykład „Trzy stany skupienia materii” uważam za bardzo interesujący i pouczający, a całą wycieczkę za udaną. Chętnie wybrałbym się na podobne wykłady z fizyki.” (uczeń kl. IIIb)

<<   Wrzesień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
                1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
MAPA SERWISU
STATYSTYKA