Logo SP 1 w Słupnie

Dzień Bezpieznego Internetu

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r.

     W tym roku 6 lutego nasza Szkoła rozpoczęła akcję „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”, zgłaszając inicjatywę. W szkole zostały rozwieszone plakaty informujące o Dniu Bezpiecznego Internetu i jego tegorocznych założeniach.

        Uczniowie klas I-III SP zostali zapoznani z bezpiecznym korzystaniem z komputera i Internetu. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia z przygotowanych konspektów na podstawie projektu Sieciaki.pl, w czasie których uczniowie zapoznali się z różnymi rodzajami niebezpieczeństw, jakie mogą napotkać w sieci, a także wykonali misje zdobywając dla klas dyplomy, które już za chwilę zawisną w klasach.

     Uczniowie klas starszych, także zostali zapoznani z misją bezpiecznego Internetu na podstawie Akcji edukacyjnej  „3... 2... 1... Internet!” pod patronatem Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i firmy Microsoft.

    Na zajęciach komputerowych uczniowie obejrzeli 5 kreskówek z komentarzem : "Dobry żart"; "Znajomi, nieznajomi"; "Małe zdjęcie, duży problem"; "Moja praca domowa"; "Komputeromania". Każda kreskówka poświęcona była jednej z form zagrożenia, które uczniowie poznali na podstawie przygód Kuby, Ani, Sandry, Szymona i Piotrka. Prezentacja każdego odcinka podzielona była na dwie części. Przerwa między nimi pojawiała się w momencie, kiedy bohater stawał przed wyborem zachowania bezpiecznego bądź ryzykownego i to właśnie było zadanie skierowane do naszych uczniów, którzy  mieli za zadanie postawić się w rolę głównego bohatera i zadecydować czy pójść bezpieczną droga czy nie.  Zajęcia spotkały się z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów.

     Ważne dla nas było, aby uczniowie w czasie zajęć komputerowych i informatyki nie tylko potrafili korzystać z narzędzia, jakim jest Internet, ale przede wszystkim, aby korzystali z niego rozsądnie. Znali jego możliwości, ale także zagrożenia, jakie mogą napotkać, bardzo podobne do tych spotykanych w realnym życiu.

Zapraszamy do zapoznania się z aplikacjami i stronami, dzięki którym uczniowie będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa i kultury w sieci:

Aplikacja MegaMisja z Psotnikiem Fundacji Orange:

https://www.edunews.pl/nowoczesna-edukacja/ict-w-edukacji/4135-megamisja-z-psotnikiem

Strona Sieciaki.pl:

https://sieciaki.pl/

Strona dotycząca bezpiecznego korzystania z Internetu:

http://www.saferinternet.pl/

A na koniec – zasady bezpiecznego Internetu:

 

Dyrektor zaprasza

Renata Majewska

   Szkoła Podstawowa nr 1

im. Marii Konopnickiej w Słupnie

Aleja Jana Pawła II 14

05-250 Radzymin

tel. +48 22 786 50 10

sp1slupno@radzymin.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.