Logo SP 1 w Słupnie

Charakterystyka twórczości

Charakterystyka twórczości

 

Maria Konopnicka powszechnie znana jest szerokiej publiczności jako autorka noweli i wierszy. Nic zatem dziwnego, że tak szlachetna postać stała się patronem naszej szkoły. Kto bowiem, może wiedzieć więcej o dzieciach niż matka?

 

 Mało kto wie, że nasza patronka była matką ośmiorga dzieci, które wychowywała sama po odejściu męża. W jej twórczości odnaleźć zatem można utwory skierowane do dzieci, cieszące się ogromną popularnością, której przyczyny widziano w braku natrętnego dydaktyzmu autorki. Konopnicka wolała skupić się na rozbudzaniu wrażliwości estetycznej odbiorców, przez co stała się prekursorką nowego nurtu w prozie dziecięcej (łączącego autentyzm i fantastykę). Każdemu z nas są znane jej utwory Śpiewnik dla dzieci, O Janku Wędrowniczku, Na jagody czy poetycka opowieść prozą i wierszem O krasnoludkach i sierotce Marysi.

 

Temat skrzywdzonego dziecka, chłopskiej nędzy czy niesprawiedliwości społecznej stał się również tematyką nowel i opowiadań Marii Konopnickiej (czego przykładem są m.in. Mendel Gdański, Nasza Szkapa, Dym)

 

Maria Konopnicka to jednak nie tylko autorka utworów dziecięcych, to pisarka wszechstronna. Stworzyła liryki, poematy, dramaty, nowele, obrazki, uprawiała publicystykę i krytykę literacką. Zasłynęła cyklem lirycznych wierszy, zatytułowanych W górach, opublikowanych przez „Tygodnik Ilustrowany”. Natomiast jej słynne Obrazki to cykl utworów przedstawiających nędzę wsi, wypełnionych pochwałą wolności i oburzeniem wobec zła.

 

Nie ograniczyła swej działalności jedynie do pisania wierszy. Świadoma sytuacji międzynarodowej, warunków Polaków żyjących pod zaborami, postanowiła poświęcić się pracy dziennikarskiej i choć trochę przyczynić się do poprawy losu rodaków. Dlatego też redagowała pismo dla kobiet „Świt”, współpracowała z czołowym tytułem emancypantek – tygodnikiem „Bluszcz” oraz z „Kłosami”, „Gazetą Polską”, „Kurierem Warszawskim”. Dzięki swym działaniom, na zawsze pozostanie jedną z pierwszych polskich aktywistek walczących o prawa kobiet.

 

Pisząc o Marii Konopnickiej, nie można zapomnieć też, iż była ona autorką pieśni hymicznej Rota, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości była kontrkandydatem Mazurka Dąbrowskiego do określenia mianem hymnu narodowego

 

 

 

 

"Rota" tekst muzyki

Dyrektor zaprasza

Renata Majewska

   Szkoła Podstawowa nr 1

im. Marii Konopnickiej w Słupnie

Aleja Jana Pawła II 14

05-250 Radzymin

tel. +48 22 786 50 10

sp1slupno@radzymin.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.