Logo SP 1 w Słupnie

Dęby Pamięci

 

Dęby Pamięci  

 

Przed naszą szkołą rosną dwa DĘBY PAMIĘCI posadzone w ramach projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”, przy których umieszczone są tablice upamiętniające dwóch oficerów polskich:

 

podpułkownika Alfreda Bartela i kapitana Aleksandra Marka Kowalskiego

 

 

 

 

podpułkownik Alfred Bartel 

 

 

 

 

 

kapitan Aleksander Markek Kowalski 

 

 

13 kwietnia 2010 roku w 70-tą rocznicę Mordu w Katyniu, uroczystego odsłonięcia tablic pamiątkowych dokonały córki kapitana Aleksandra Marka Kowalskiego Panie: Hanna Kowalska-Grzebuła i Ewa Osiecka. Poświęcenia DĘBÓW PAMIĘCI i TABLIC UPAMIETNIAJACYCH OFICERÓW POLSKICH dokonał Przełożony Generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. Kazimierz Radzik.

 

Kiedy chór szkolny śpiewał: „Nasz wieczny Raj, jest takie miejsce, taki Kraj…” , wszyscy rozumieliśmy jak wiele zła dokonało się w tamtym czasie, jak smutna i tragiczna jest historia naszej Ojczyzny. Na twarzach osób zgromadzonych na uroczystości widać było autentyczne wzruszenie.

W obliczu wydarzeń z 10 kwietnia, program nabrał jeszcze innego, głębszego wymiaru. Towarzyszyła nam bowiem świadomość,   że prawda o zbrodni NKWD przez wiele lat była skrywana. Jeszcze 5 lat temu Parlament Europejski nie zgodził się na uczczenie pamięci Ofiar Katyńskich minutąciszy. A dziś…

 

W to kwietniowe popołudnie, w czwartym dniu żałoby narodowej, zaproszeni Goście, wśród których wymienić należy przede wszystkim córki kapitana Aleksandra Kowalskiego – Panią Ewę Osiecką i Panią Hannę Kowalską – Grzebułę, władze powiatu  ze Starostą Panem Maciejem Urmanowskim, władze Miasta i Gminy Radzymin z Burmistrzem Radzymina Zbigniewem Piotrowskim, przedstawicieli duchowieństwa, dyrektorów szkół i przedszkoli gminnych, przedstawicieli instytucji kulturalnych oraz nauczycieli i pracowników naszej szkoły, Rodziców i uczniów, wszyscy poczuliśmy się dumni z faktu, że JESTEŚMY POLAKAMI. Zaśpiewaliśmy wspólnie pieśń – „żeby Polska, była Polską…”.

 

Program artystyczny w wykonaniu uczniów naszej szkoły oraz przepiękna prezentacja multimedialna uzmysłowiły nam wszystkim, jak ważne, choć ulotne jak piórko,  jest życie każdego człowieka. 

 

Uroczystość zakończyła się ułożeniem z płonących świec – KRZYŻA – symbolu poległych w Katyniu, ale i tych, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

 

O podniosłości i wzruszeniu jakie towarzyszyły gościom obecnym na uroczystości świadczą liczne i niezwykle poruszające wpisy do kroniki szkolnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesteśmy w stałym kontakcie z Córkami kapitana Aleksandra Marka Kowalskiego. Właściwie łączy nas  już szczera przyjaźń.                 

W rocznicę odsłonięcia tablic upamiętniających Naszych Bohaterów Panie odwiedziły szkołę, a po wizycie przysłały wzruszający, ciepły list.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasze Dęby Pamięci rosną, a przy tablicach palą się znicze. W ten sposób oddajemy hołd Ofiarom, których imiona noszą nasze drzewka.

 

 

 

Dyrektor zaprasza

Renata Majewska

   Szkoła Podstawowa nr 1

im. Marii Konopnickiej w Słupnie

Aleja Jana Pawła II 14

05-250 Radzymin

tel. +48 22 786 50 10

sp1slupno@radzymin.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.