Logo SP 1 w Słupnie

2017/2018

Wycieczka klasy II c Gimnazjum  nad  Zalew Zegrzyński

     Rozpoczęliśmy rok szkolny wycieczką rowerową i zakończyliśmy na rowerach, pedałując nad Zalew Zegrzyński. Dla nas najważniejsze jest  spędzać czas aktywnie.

     Woda w jeziorze była ciepła, dlatego większość skorzystała z kąpieli. Tak jak poprzednio nie potrafiliśmy sobie odmówić  MC- Donalda. Lody przepyszne i nie tylko.

     W dobrych humorach, zadowoleni wróciliśmy do szkoły, w dobrej kondycji fizycznej rozpoczniemy za tydzień upragnione wakacje.

Alina Słomińska


WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH NA ROZTOCZE

          W dniach 21-23 maja uczniowie klas czwartych wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Zamościa, Zwierzyńca, Krasnobrodu i Chełma.
W poniedziałek o godzinie 6.30 jeszcze troszkę zaspani wyruszyliśmy w drogę. Po pięciu godzinach podróży dotarliśmy do Zamościa, gdzie spotkaliśmy się z panią przewodnik. Wspaniała pogoda umożliwiła nam zwiedzenie rynku w Zamościu. Pani przewodnik przedstawiła krótką historię miasta-twierdzy, oprowadziła po najciekawszych miejscach wokół zamojskiego Rynku. Mieliśmy okazję zobaczyć pomnik Jana Zamojskiego- założyciela miasta, Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu  oraz Ogrody Zamojskie.
         W dalszej części wycieczki udaliśmy się do Bastionu-VII. Uczniowie wzięli udział w załadowaniu prochem armaty i oddali efektowny wystrzał.
        Kolejnym punktem naszej wyprawy było oddalony o ok. 30 km od Zamościa Krasnobród- miejsce noclegu. Tam po zakwaterowaniu i zjedzeniu pysznej obiadokolacji uczniowie bawili się na dyskotece.
       Następnego dnia, tuż po śniadaniu zwiedzaliśmy atrakcje Krasnobrodu. W tej miejscowości zwiedziliśmy Kaplicę na Wodzie. Wypływająca ze źródeł pod kaplicą woda jest, według miejscowej ludności oraz pielgrzymów, lecznicza. Wiele osób moczy w niej nogi lub inne, chore czy zmęczone, części ciała. Mieliśmy także okazję zobaczyć Sanktuarium Matki Bożej Krasobrodzkiej oraz Muzeum Wieńcy Dożynkowych, Ptaszarnię,  Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej. W kolejnym etapie naszej wycieczki wraz z panią przewodnik udaliśmy się do Zwierzyńca oraz Roztoczańskiego Parku Narodowego, gdzie braliśmy udział w zajęciach prezentujących walory tamtejszego parku narodowego. Ciekawy film, ekspozycje fauny i flory Roztocza wzbudziły w nas zachwyt. Udaliśmy się także na Górę Bukową. Rezerwat ten ochroną obejmuje naturalny las z udziałem jodły, buka i świerka. Ścieżka ta stanowi najpopularniejszy szlak spacerowy w Roztoczańskim Parku Narodowym  Następną ciekawą atrakcją był „Kamieniołom” utworzony na nieczynnym wyrobisku. Na szczycie kamieniołomu wzniesiono budowlę w kształcie wieży (baszty), która pełni funkcję punktu widokowego. Z wieży mogliśmy podziwiać panoramę Krasnobrodu.
            Przed wyruszeniem w drogę powrotną udaliśmy się na Górę Bukową. Rezerwat ten ochroną obejmuje naturalny las z udziałem jodły, buka i świerka. Ścieżka ta stanowi najpopularniejszy szlak spacerowy w Roztoczańskim Parku Narodowym.
            Drugi dzień naszego pobytu na Roztoczu  zakończyliśmy ogniskiem.
Ostatnim etapem naszej wyprawy było miasto Chełm. Zwiedzaliśmy tam niesamowite podziemia kredowe oraz spotkaliśmy mieszkającego w jaskini ducha Biełucha. Pan przewodnik opowiedział nam o historii powstania miasta oraz oprowadził po najciekawszych zabytkach miasta.
          Pełni wrażeń, z uśmiechem na ustach powróciliśmy do domów.

Michalina Olszewska


Wierzbowo – zielona szkoła na sportowo.

       W dniach 14-18 maja 2018 roku klasy 5a, 5b, 6a i 6b były na zielonej szkole w pięknej mazurskiej wsi Wierzbowo, niedaleko Mrągowa. Uczniowie, pod czujnym okiem instruktorów spędzali czas na sportowo, ucząc się nowych umiejętności i wzmacniając swoją kondycję fizyczną. Każdego dnia odbywały się bloki zajęciowe, w których poszczególne klasy uczestniczyły. Zakwaterowanie w domkach 4-5 osobowych zaś pozwoliło na wieczorne pogaduchy i integrację oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich między uczniami.

      Nasi młodzi sportowcy aktywnie uczestniczyli w takich zajęciach jak: pierwsza pomoc, gry terenowe, samoobrona, gry zespołowe, nordic walking, survival, pływanie na kajakach, fitness (zajęcia taneczno – rytmiczne) i aerobik. Nie zabrakło także wieczornych zabaw integracyjnych, było ognisko z konkursem muzycznym oraz  dyskoteka, na której każdy mógł odkryć swój talent taneczny.

     W środę, 16 maja 2018 uczniowie byli w Planetarium w Olsztynie, gdzie odbyła się projekcja filmów edukacyjnych wprowadzających w podstawy wiedzy o Kosmosie.

     Przez cały pobyt towarzyszyła uczniom cudowna pogoda, która pozwoliła na realizację wszystkich planów oraz doświadczanie mocy mazurskiej przyrody. Dzieci wróciły zmęczone, ale zadowolone. Dobra kuchnia i wiele godzin na świeżym powietrzu z całą pewnością wpłynęły na zdrowie i fantastyczne samopoczucie dzieci. O wrażeniach najlepiej opowie piosenka, jaką uczestnicy napisali na zakończenie wyjazdu:

Jedziemy na Mazury, na szczęście nie w góry.

Autokar się spóźnił, kierowca rozluźnił.

Lecz gdy my – aniołki fikamy koziołki,

Nawet Bóg Wszechmocny wydaje się niezbyt pomocny.

Ref. Lajkoniku, laj, laj, poprzez cały kraj, kraj

Lajkoniku laj, laj, do Wierzbowa gnaj!

 

Pobudki i rozruchy, wielkie z nas zuchy,

Że wstajemy na zbiórki mimo gęsiej skórki.

Instruktorzy kochani, zawsze się starali,

Ale niektórych zachowanie to dla nich wyzwanie.

Ref.

 

Dyskoteka do późna, pan Michał wesołek

Z panią anglistka na parkiet wskoczyli

I wśród okrzyków go razem rozwalili

Jednak inni z kadry również się bawili,

Z kierownikiem Kubą panią Kasię zaprosili.

Ref.

 

Od rana już zajęcia, sportowa to zaprawa.

Kajaki, fitness, piłka  i świetna zabawa.

Choć pot z nas się leje, to my nie wymiękamy

I wysportowani do domu wracamy.

Ref. . Lajkoniku, laj, laj, poprzez cały kraj, kraj

Lajkoniku laj, laj, do Warszawy gnaj!

 


Wycieczka gimnazjalistów Kraków - Energylandia

          W dn. 07-08.05.2018r. uczniowie klas II i klasy IIIb gimnazjum wraz z wychowawcami podziwiali przepiękne krajobrazy, zabytki naszych przodków, a przede wszystkim świetnie się bawili na dwudniowej wycieczce na południe Polski.

          W poniedziałkowe popołudnie zameldowaliśmy się w Krakowie. Wzgórze Wawelskie, Barbakan, Katedra na Wawelu, Kościół Mariacki, Sukiennice, Collegium Maius i oczywiście przepiękny, krakowski rynek zostały przez nas zdobyte. Przechodząc drogą królewska pod opieką przewodnika mogliśmy poznać nie tylko historię, ale także tradycję naszych przodków. Nie zabrakło oczywiście licznych ciekawostek i anegdot, które kryje w sobie historia Krakowa.

          Po bardzo intensywnym zwiedzaniu dawnej stolicy Polski, udaliśmy się na zasłużony posiłek do Hotelu Junior w Krakowie, gdzie także nocowaliśmy. Intensywność wyjazdu była jednak ogromna - tuż po godzinie 20.00 uczniowie klas II na przepięknej sali weselnej hotelu, rozpoczęli próby do zbliżającego się "wielkimi krokami" finału projektu edukacyjnego.

Kolejnego dnia, punktualnie o 7.30 spakowani, w pełnym składzie rozpoczęliśmy dzień "wyśmienitym" śniadaniem, aby już po godzinie 8.00 udać się w kierunku Zatoru.

          Tuż przed godziną 10.00 zameldowaliśmy się pod bramę Enerylandi - największego w Polsce parku rozrywki. Przez 6 godzin  korzystaliśmy ze 150 atrakcji Energylandi..... Jednak na długo w naszej pamięci pozostanie - RMF Dragon Roller Coaster, Formuła 1, Monster Attack, Mars Roller Coaster, Mayan, Tsunami Drop, Viking Roller Coaster, Aztec Swing, Space Booster, Speed. Zdecydowanie największe roller-costery stały się punktem zainteresowań większości młodzieży.

Wycieczka była bardzo udana, wrażeń wiele, adrenalina podniesiona do 100 %, a wspomnienia BEZCENNE.

Joanna Rosz


Ciekawe zawody w grupach zerówkowych

         Do Ochotniczej Straży Pożarnej w Radzyminie grupa 0a i 0b wybrały się 11 maja 2018 r. Chłopcy nie mogli doczekać się wycieczki, a i dziewczynki z chęcią pojechały. Gdy grupy dotarły na miejsce przywitał je najprawdziwszy Strażak. Oprowadził uczniów po strażnicy i zaprezentował stroje strażaków potrzebne do różnych akcji. Jakie to szczęście, że pozwolił przymierzyć i kaski i kurtki, a nawet specjalne kapoki do ratowania ludzi na wodzie. Później uczniowie musieli przypomnieć sobie numery alarmowe i nauczyli się zgłaszać akcję, a także odbierać informacje o potrzebnej pomocy.

         Przyszedł czas na prezentację pojazdów i sprzętu gaśniczego oraz innego do udzielania pomocy. Wielkie wozy strażackie to było coś. Każdy z uczniów mógł usiąść za kierownicą największego wozu strażackiego, który może pomieścić aż 10 tysięcy litrów wody. Pan strażak pokazał jak ratować ludzi z wypadków samochodowych, czego trzeba użyć do rozcięcia karoserii, jak rozwinąć i podłączyć węże gaśnicze, a także jak przygotować mobilny hydrant do napełnienia pojazdu wodą. Oprócz tego uczniowie mieli okazję zobaczyć jeden z najstarszych konnych wozów strażackich pochodzący z 1902 roku, łódkę strażacką, a także kilka innych pojazdów.

         Wycieczka bardzo podobała się uczniom, była ciekawą lekcją z cyklu spotkań z zawodami podwyższonego ryzyka. Wcześniej do naszej grupy przyszła pani pielęgniarka, która opowiadała o swojej pracy, a także o tym, w jaki sposób należy dbać o swoje zdrowie, żeby jak najdłużej się nim cieszyć.

Wychowawczynie


PIERWSZAKI W TEATRZE BUFFO

              09.05.2018r. dzieci z klas pierwszych wraz z wychowawczyniami udały się na wycieczkę do teatru „Studio Buffo”w Warszawie. Obejrzeliśmy spektakl pt. „Piotruś Pan” w reżyserii Janusza Józefowicza.

           Był to musical o dzieciach nie tylko dla dzieci. Oglądając musical  na deskach Studio Buffo zastanawialiśmy się, jak ogromna musi to być frajda dla dzieciaków występujących w tym spektaklu. I nie chodzi  tylko o to, że mogą śpiewać, tańczyć, bawić się z Indianami na zaczarowanej wyspie i walczyć z piratami, ale przede wszystkim mogą fruwać! Dzieci, a raczej powinnam napisać młodzi aktorzy  latają nad sceną i nad widownią. Czy to nie brzmi jak bajka! Bo to jest bajka, którą można obejrzeć z całą rodziną:-) Byliśmy zachwyceni scenografią, czarodziejską wyspą, pirackim statkiem, który „rozwala” ścianę teatru, wjeżdżając na scenę, bardzo podobali nam się również najmłodsi odtwórcy głównych ról. W pierwszej scenie znakomicie zagrał i „zaszczekał” piękny golden retriever Tabasco vel Nana, który właściwie tę scenę skradł swoim urokiem. Zapytałyśmy naszych uczniów, co podobało im się najbardziej? Odpowiedzieli zgodnie bez zastanowienia: Piotruś Pan.

          No jasne! Jeżeli ktoś uważa, że to przecież tylko przedstawienie dla dzieci, nie może się bardziej mylić. ,,Piotruś Pan" to przepiękna historia skierowana do osoby w każdym wieku. Nigdy przecież nie jest się zbyt dorosłym na marzenia.

Katarzyna Matera

Beata Kuźma   


Grupy 0a 0b w Teatrze

       Tymoteusz wśród ptaków to tytuł spektaklu, na który wybrali się uczniowie grup 0a i 0b 27 kwietnia 2018 r.

       Tytułowy Tymoteusz jest misiem, który pewnego dnia znalazł kukułcze jajo i postanowił się nim zaopiekować do czasu, aż wykluje się z niego pisklę. Ale jak? Jak niedźwiedź może opiekować się jajkiem? Nie tylko nasi uczniowie zastanawiali się nad tym, jak potoczą się losy Tymoteusza i jajka. Także sam tata misia rozmyślał, co też jego syn czyni i co pomyślą inne ważne niedźwiedzie. Pomysł i dobre serce Tymoteusza spowodowało wiele śmiesznych przygód, w których główne role odegrali tata misia, przebiegła lisica, kura na etacie wysiadywania jajek i rozśpiewani ptasi przyjaciele misia. Niesamowita gra aktorska pozwoliła naszym uczniom przeżyć bardzo pouczającą historię o miłości, trosce i odpowiedzialności. Pokazała, jak ważne dla drugiej osoby jest fakt, że ktoś o niej myśli, troszczy się o nią, a czasami, że po prostu jest obok. Niezwykła, aczkolwiek prosta scenografia i bardzo klimatyczna muzyka pozwoliła naszym uczniom przenieść się do lasu, obserwować historię misia i jego jajka tuż zza najbliższego krzaczka.

Wychowawczynie


Targi Zoologiczne Warsaw Animals Days

       Targi Zoologiczne Warsaw Animals Days to największe i najlepsze targi zoologiczne w Polsce.  Uczniowie naszej szkoły- klasy 4b oraz 4d wraz z wychowawcami i opiekunami również mieli okazję w nich uczestniczyć.  Wycieczka odbyła się 6 kwietnia. Wystawy zwierząt, przegląd rynku usług i produktów dla zwierząt, a także seria spotkań edukacyjnych o tym, jak zadbać o swojego pupila – słowem wszystko dla zwierząt i o zwierzętach w jednym miejscu. Wśród uczniów naszej szkoły nie brakuje miłośników zwierząt, stąd na targach każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Największymi atrakcjami targów były: Krajowa Wystawa Psów, Międzynarodowa Wystawa Kotów, Strefa Behawioralna Anety Awtoniuk z alpakami, Pokaz Psiej Mody. Zakresami branżowymi targów były głównie zwierzęta domowe – psy, koty, drobne ssaki i gryzonie, rybki… Nie zabrakło także zwierząt kopytnych takich jak alpaki czy konie.  Uczniowie byli bardzo zadowoleni z uczestnictwa w targach.

Wychowawcy klas IVbd


Lekcja w kinie

         Dnia 05.04.2018r. uczniowie klas Va, Vb, VIa i VIb pod opieką pań wychowawczyń: Patrycji Kuś, Barbary Pamrowskiej, Urszuli Szragi, Barbary Moczulskiej wybrali się do kina Kultura w Wołominie  na „Lekcję o mediach”. Jest to nowy ogólnopolski projekt twórców cenionego programu „Lekcja w kinie”. Wpisuje się on w plan pracy wychowawczej szkoły w zakresie wychowania uczniów do właściwego odbioru i wykorzystania mediów.

         Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, co to jest cyberprzemoc i jak się przed nią bronić. Zostali poinformowani, jak sprawdzić, czy informacja podana w Internecie, jest prawdziwa. Ponadto przekonali się, co łączy rakietę kosmiczną ze smartfonem. Zobaczyli, co by było, gdyby Internet przestał działać. Odkryli, dlaczego youtuberzy stają się bardziej znani od aktorów oraz jakie szkody potrafi wyrządzić hejter.

          Następnie  z zainteresowaniem obejrzeli  film „Labirynt” w reżyserii Douglasa Boswella. Jest to fantastyczna, pełna przygód historia, która nie tylko udowadnia, jak ważna jest przyjaźń, ale uczy, że świat ukazany w grach komputerowych może być niebezpieczny.

          Lekcja świetnie połączyła edukację z rozrywką. Twórczo zaktywizowała uczniów.     

                                                                                             Barbara Pamrowska

 


 

Ognisko - powitanie pierwszego dnia wiosny

        O tym, że 21 marca witamy wiosnę nikomu nie trzeba przypominać… Z tej okazji uczniowie klasy 4b i 4d wraz z wychowawcami i opiekunem udali się do pobliskiego lasu by w sposób szczególny pożegnać zimę i  przywitać wiosnę. Podczas spaceru uczniowie poszukiwali pierwszych oznak wiosny. Po przybyciu na miejsce podzieleni na dwie grupy- dziewczęta wykonywały Marzannę, chłopcy  przygotowywali ognisko. Marzanna- symbolizująca zimę spłonęła w ognisku. Nie zabrakło oczywiście dobrego humoru, pieczonych kiełbasek jak i śpiewu. Marcowa pogoda na szczęście dopisała. Był to czas spędzony w miłej atmosferze. Miejmy nadzieję, iż następnym razem spotkamy się w podobnym gronie.

Wychowawcy klas IV bd


Wycieczka IIa do kina

     19.03 klasa 2a uczestniczyła w wycieczce do kina Helios w Wołominie. Uczniowie obejrzeli film pt. "Cudowny chłopak". Była to dla nich prawdziwa lekcja tolerancji.

Ewa Brzózka


Wycieczka klasy 7a

        W dniu 19 marca, nie mogąc się już doczekać wiosny, postanowiliśmy opuścić mury szkoły    i pozwiedzać ciekawe miejsca. Udaliśmy się do Warszawy.

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Quest Hunt - Escape Room.

Zostaliśmy uwięzieni w 3 pomieszczeniach, z których trzeba było się wydostać w ciągu 1 godziny. „W pogoni za białym królikiem”, „Odyseja kosmiczna” i „Świat to za mało” to zabawa dla każdego, humanistów i umysłów ścisłych, kobiet i mężczyzn i fanów gier komputerowych. Podstawą sukcesu jest współpraca, spostrzegawczość, zaangażowanie i umiejętność logicznego myślenia. idealna drużyna musi być zróżnicowana, gdyż każdy członek drużyny musi dać coś od siebie, aby drużyna odniosła ostateczne zwycięstwo. Jak powiedział Platon, „możesz się dowiedzieć więcej o danej osobie podczas godzinnej gry niż po rocznej z nią konwersacji”. Quest Hunt – Escape Room to świetny pomysł na lepsze poznanie znajomych, rodziny czy przyjaciół!

Następnie udaliśmy się na "Niewidzialną wystawę", która ot wierzyła nam oczy i pozwoliła doświadczyć świata, w jakim żyją niewidomi. Wystawa składała się z dwóch części – widzialnej i niewidzialnej. Pierwsza część zwiedzania nieco bardziej przypominała tradycyjną wystawę. – Pokazywała przedmioty codziennego użytku, z których korzystają niewidomi i słabo widzący.  Podczas części widocznej oglądaliśmy przedmioty informatyczne, zabawki, zapoznaliśmy się z alfabetem Braille'a oraz wieloma innymi. Poznanie tych przedmiotów sprawiło, że byliśmy zdumieni i zaskoczeni. Okazało się to jednak jedynie preludium przed tym, co było kluczowym elementem wystawy – świat ciemności.
Druga część wystawy przeniosła nas w całkowite ciemności. Przez ponad godzinę znajdowaliśmy się w takim świecie, jak postrzegają go niewidomi. – Byliśmy całkowicie zszokowani.
       Podróż po świecie osób niewidomych zaczęła się w tak zwanej strefie zero. – Panowała tam ciemność absolutna. W tym pomieszczeniu nie było nic. Służyło to temu, aby się oswoić z nowym środowiskiem Nasi niewidomi przewodnicy ostrzegli nas, że do życia bez zmysłu wzroku potrzebne są dwie wolne ręce. Minęło parę chwil, zanim staliśmy się samodzielni.
       Przewodnicy już na początku muszą być bardzo wyczuleni na wszelkie sygnały od zwiedzających, którzy nie zawsze są w stanie poradzić sobie z ciemnościami. – Zdarzyły się przypadki swego rodzaju klaustrofobii, którą trzeba oswoić. Było kilka sytuacji, że niektórzy nie byli w stanie pójść dalej. Pomimo szczerych chęci, musieli przerwać zwiedzanie i byli wyprowadzeni do światła.
      Niewidomi przewodnicy są specjalnie szkoleni, aby pomagać osobom, które sobie nie radzą. – To niezwykłe doświadczenie. W realnym życiu to my, ludzie zdrowi, pomagamy osobom niewidomym i słabo widzącym. Jak się okazuje, sami nie jesteśmy w stanie obejście bez ich pomocy w świecie ciemności.
Ciemność otwiera zdrowym oczy
– Pomieszczenia które odwiedzają goście są odwzorowaniem scen z realnego życia.

      Wszyscy odwiedzający mają na początku trochę strachu. O dziwo, mniej od dorosłych boją się dzieci. Zdecydowanie bardziej entuzjastycznie przyjmują ciemne środowisko. Dla dzieci to wielka przygoda, choć często początkowo niezrozumiała.
Wystawa przyciąga wielu niewidomych i słabo widzących, którzy przyprowadzają swoich znajomych oraz rodziny. – Dla niewidomych jest to bardzo ważne. Rodziny dopiero po wizycie tu są w stanie zrozumieć, co tak naprawdę czują ich bliscy i to każdego dnia.

      Celem wystawy jest to, aby każdy zrozumiał, że osoba niewidoma jest taka sama jak my. Jedyne czym się różni, to sposób odkrywania świata.

      Wszyscy doświadczyliśmy wiele i dowiedzieliśmy się ciekawych rzeczy. Wspólnie spędziliśmy miło  i aktywnie  czas.

Wychowawczyni

Elżbieta Niedźwiedzka

 

 

Wycieczka klas 0a i 0b do Leszczynowego Zacisza

          16 marca 2018 r., choć zimny, był wyczekiwany przez uczniów zerówek od dawna. Głowiliśmy się, jak może udać się wycieczka do Agroturystyki „Leszczynowe Zacisze u Wiśniewskich” w taki chłodny dzień. Na szczęście na miejscu atmosfera sprawiła, że byliśmy rozgrzani na dobre. Czekało na nas tak dużo niesamowitych atrakcji, że nikt nie myślał o tym, że za oknem mróz.

         Na początku każdy z nas dostał doniczkę, którą mógł ozdobić za pomocą gąbeczki specjalnymi farbami. Nie wiedzieliśmy, że pani Marzenka, która często nam pomaga, ma taki plastyczny talent! Czekaliśmy, aż farba zaschnie, a w tym czasie zjedliśmy drugie śniadanie i zagraliśmy w Cymbergaja. Jak się okazało – byliśmy lepsi od pani Magdy J. Najedzeni, wróciliśmy do pracy. Teraz naszym zadaniem było posiać owies w naszych kolorowych doniczkach. Zbliżają się święta Wielkanocne, więc ozdoba pasuje jak ulał. Ręce ubrudzone ziemią, że hej, ale pierwsze tegoroczne sianie mamy za sobą J. Na dworze mróz, więc nie mogliśmy posadzić drzewka owocowego, ale to co nas czekało, było o wiele smaczniejsze. Własnoręcznie zrobione pierniczki! Dostaliśmy fartuchy i zabraliśmy się do pracy. Ciasto trzeba było rozwałkować, a następnie wyciąć kształt foremką. Już widać, że niektórzy z nas albo zostaną cukiernikami, albo po prostu uwielbiają słodycze. Pani Małgosia posmarowała nasze pierniczki żółtkiem jajka, żebyśmy mogli je ozdobić kolorowymi wiórkami i owocami. Pierniki trafiły do pieca, a my poszliśmy do stodoły. To nie była taka zwykła stodoła, bo oprócz siana było tam mnóstwo innych rzeczy: trampolina, worek bokserski, stół do ping-ponga, zjeżdżalnia, domek i jeszcze trochę ciekawych  atrakcji. Największym powodzeniem jednak cieszyły się kostki z siana, po których można było się wspinać i skakać.

      Dość zabawy, Pani Monika zaproponowała nam spacer po ogrodzie, abyśmy mogli zobaczyć, jakie zwierzątka są hodowane w Leszczynowym Zaciszu. Zobaczyliśmy pawia i pawicę, kury, przepiórki, sztuczną krowę J, wielkie króle, dwie kozy i obrażoną świnkę. Znów zgłodnieliśmy, tym razem czekały na nas pyszne naleśniki z dżemem i bitą śmietaną, a także ciepła herbatka. Najedzeni wskoczyliśmy do wozu. Pojechaliśmy na dłuuugą przejażdżkę. Niektórzy z nas byli pewni, że wracamy już do Słupna i bali się o swoje plecaki, w jaki sposób wrócą one do nas. Na szczęście panie wyprowadziły nas z błędu. Wróciliśmy do gospodarstwa, zjedliśmy upieczone pierniczki, które wcześniej zrobiliśmy. Wykonaliśmy piękną pracę plastyczną. Każdy z nas musiał namalować, co mu się najbardziej podobało tego dnia. Niestety… przyszedł czas, kiedy musieliśmy się pożegnać z panią Małgosią, jej gospodarstwem agroturystycznym i zwierzakami. Zadowoleni i odrobinę zmęczeni wróciliśmy do szkoły. To była bardzo udana wycieczka!

                                                                                            Magdalena Moczkowska

                                                                                                         Monika Kruk


Wycieczka do Wołomina....

    Lekcja inaczej... w jaki sposób? W kinie.
    W dniu 05.03.2018r. uczniowie klas II gimnazjum pod opieką wychowawców udali się do wołomińskiego kina "Kultura" na lekcje pt. "Uwaga Internet". Cyberprzemoc, hejterzy, a także postać yuotuberów pokazała młodzieży na czym oparty jest współczesny świat i jakie ten "fundament" zwany Internetem, może nieść za sobą zagrożenia.
    Po lekcji filmowej uczniowie mogli zobaczyć film w reż. Tessa Schrama pt. "Lek na całe zło"...

Wychowawcy


WYCIECZA KLASY 7B DO WARSZAWY

                   Dnia 19.02.2018, klasa 7b wybrała się na wycieczkę do Warszawy. Jako opiekunowie grupy pojechały pani Marta Makarewicz i pani Urszula Martyn. Pierwszym punktem był escape room, co tłumacząc na język polski oznacza pokój ucieczek. Tam podzieliliśmy się na kilka grup i zaczęliśmy zabawę.

Escape room polega na wydostaniu się z jakiegoś pomieszczenia w czasie jednej godziny. Oczywiście, aby się wydostać trzeba rozwiązać wiele zagadek logicznych i przede wszystkim współpracować ze sobą.  Gra była emocjonująca, ale po około godzinie każdej grupce udało się znaleźć klucz i wyjść z pokoi.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy, była Niewidzialna Wystawa. Przez pewien czas mogliśmy poczuć się jak osoby niewidome. Ta wystawa wiele nas nauczyła i pokazała z jakimi problemami codziennie borykają się osoby niewidome.  Na koniec pojechaliśmy do Mc'Donalda. Wycieczka bardzo nam się podobała ponieważ, łączyła przyjemne z pożytecznym.

 Amelia Grudzińska, uczennica kl. 7b     


WYCIECZKA DO TEATRU PALLADIUM NA SPEKTAKL "TAJEMNICZY OGRÓD"

      Dnia 6 marca klasy IV, V i VI wybrały się pod opieką pań wychowawczyń na spektakl teatralny „Tajemniczy ogród” do teatru Palladium w Warszawie.

„Tajemniczy ogród” to sceniczna adaptacja klasyki literatury dziecięcej. Magiczna opowieść o potrzebie miłości, poszukiwaniu przyjaźni i uzdrowicielskiej mocy kontaktu z naturą.  To spektakl nie tylko dla uczniów,  ale dla całej rodziny. Osierocona 10-latka, Mary Lennox, przybywa do Anglii do swojego jedynego krewnego, wuja Archibalda. Pojawienie się nowego mieszkańca w ponurym domu na wrzosowisku odmienia życie wielu osób.

Spektakl oceniamy wysoko ze względu na grę aktorską, jak również rozwiązania scenograficzne i muzyczne.

Barbara Pamrowska


Wycieczka klasy 2c na lodowisko

      Ostatni dzień przed feriami spędziliśmy na lodowisku w Radzyminie. Przez cały rok uczestniczymy w programie „Trzymaj formę”, dla nas ruch i świeże powietrze to podstawa zdrowego stylu życia.        

        To jest kolejny nasz wyjazd na lodowisko, dlatego też każdy w klasie umie jeździć na łyżwach, jedni gorzej, drudzy  lepiej. Jeździł więc każdy, bawił się każdy. Humor mieliśmy wspaniały, dojechaliśmy do ferii i radość ogromna, bo przed nami dwa tygodnie „laby”.

Alina Słomińska


WYCIECZKA PIERWSZAKÓW DO TEATRU NA SPEKTAKL PINOKIO

        Teatr to wspaniały, pełen magii i czarów, świat, w którym niemożliwe staje się prawdą. W teatrze zwierzęta mówią ludzkim głosem, pajacyk z drewna staje się chłopcem, a dobra wróżka nam pomaga…

         Dnia 14 lutego 2018r. dzieci z klasy I a i Ib pod opieką  wychowawców  uczestniczyły w wycieczce do Teatru Rampa w Warszawie. Wizyta w teatrze była dla pierwszoklasistów  dużym przeżyciem. Dzieci obejrzały spektakl pt. „Pinokio”. Z wielkim zaciekawieniem patrzyły  na drewnianego pajaca, który przeżywał różne przygody, by w końcu wrócić do domu i zmienić się w prawdziwego chłopca. Barwność i różnorodność scenografii, dynamika, piękna oprawa muzyczna i wymyślne kostiumy sprawiły, że dzieci były zachwycone opowieścią i żywiołowo reagowały na przygody małego Pinokia, nie raz krzyczały „Nie rób tego!”, „Nie idź tam!”, a bohater z długim nosem i tak robił swoje. Aktorzy i młoda publiczność spisali się na medal. Przedstawienie bardzo nam się podobało!  

Katarzyna Matera Beata Kuźma     


HULAKULA - WYCIECZKA GIMNAZJALISTÓW

        Wycieczka integracyjna gimnazjalistów z klasy: IIa, IIb i IIIa do HULAKULA Rozrywkowe Centrum Miasta. W 5-6 osobowych drużynach nasi uczniowie rozgrywali turniej bowlingowy, doskonale się przy tym bawiąc. Mistrzami gry w kręgle okazali się: Artur Podgórski, Oliwia Szatkowska, Mateusz Gośliński, Kasia Komisarchuk, Weronika Gzowska, Monika Bereza, Wiktoria Wojda, Karol Siekierko, Eryk Wojciechowski, Mateusz Krysiak, Robert Wach. Jednak zabawa była ponad zwycięstwo.

Joanna Rosz 


WYCIECZKA DO CENTRUM NAUKI KOPERNIK W RAMACH PROJEKTU SZKOŁA RÓWNYCH SZANS

14 grudnia uczniowie klas IIIa i IIIb Szkoły Podstawowej wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w ramach projektu „Szkoła równych szans”.

Mogli skorzystać z ponad 400 eksponatów inspirujących do doświadczania i poszukiwania odpowiedzi na nurtujące ich pytania z wielu dziedzin nauki. Kierowała nimi jedynie ich własna ciekawość. W momentach zwątpienia lub problemów w dojściu do prawidłowej odpowiedzi uczniowie mogli liczyć na pomoc wielu animatorów.

Wieczorem udali się na niezwykły seans w Planetarium. Uczniowie obejrzeli film pt. „Na skrzydłach marzeń” ukazujący drogę wynalazców do stworzenia idealnej maszyny latającej.

To były niezwykłe dni, pokazujące, jak wiele możemy zyskać dzięki własnym zainteresowaniom i chęci rozwoju.

Dziękujemy koordynatorowi projektu w naszej szkole pani Ewie Hańczyk

za nadzór nad prawidłowym oraz ciekawym przebiegiem wycieczki oraz opiekunom za ich poświęcony czas.

Michalina Jaroszewska

Grażyna Kozon


KONCERT KOLĘD W TEATRZE RAMPA

 
             W przedświąteczne popołudnie -19 grudnia 2017r. klasy IIIa i IIIb wraz z wychowawczyniami wybrały się do teatru Rampa na spektakl pt."Koncert Kolęd".Nasi uczniowie mieli okazję zapoznać się zarówno z bardzo starymi, jak i nowymi kolędami polskimi oraz europejskimi. Należy nadmienić, iż kolędy są naszym cennym bogactwem kultury narodowej. Aktorzy wykonywali utwory w różnych aranżacjach, z wykorzystaniem akompaniamentu kameralnego zespołu muzycznego. Twórcą tego pięknego spektaklu był Piotr Furman, a reżyserką znana pianistka - Dorota Wasilewska.
I oto, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przenieśliśmy się w zaczarowany sceniczny świat, dzięki któremu zobaczyliśmy z bliska i poczuliśmy świąteczną magię świąt Bożego Narodzenia. W przedświątecznym nastroju nuciliśmy i śpiewaliśmy wspólnie z aktorami te bardziej znane świąteczne utwory. Nie zabrakło wspólnych momentów integracji aktorów z widownią, podczas których jedna z naszych dziewczynek otrzymała piękną czerwoną różę od wykonawcy.
Do domów zabraliśmy bezcenne wrażenia oraz światło i radość bijące z przekazu spektaklu. Dziękujemy!
Wychowawcy klas IIIa i IIIb
Grażyna Kozon
Michalina Jaroszewska
Magdalena Durajewska
 

"Sylaba"

                13 grudnia poczuliśmy magię świąt. Wszystko za sprawą magicznego występu Rewii Dziecięcej "Sylaba" i Studia Piosenki Ireny Zdunek w Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik". Wraz z opiekunami na przestawnie wybrały się: odziały przedszkolne 0a i 0b, klasa Ia, Ib, IIa, IVa, IVb, IVc, IVd, Va, Vb oraz VIa i VIb szkoły podstawowej.

                Obejrzeliśmy widowisko pt. "Snow way", które przybliżyło nam za pomocą śpiewu, tańca, muzyki oraz kolorowych aranżacji co naprawdę istotnego jest w świętach. Poznaliśmy historię dwóch sióstr Marysi i Krysi zwanej "Krismas". Wysłuchaliśmy popularnego hitu młodzieżowego,  piosenki pt. "Mam tę moc" oraz wielu innych piosenek o tematyce zimowo - świątecznej. Mogliśmy podziwiać urozmaicone choreografie. Byliśmy pod wielkim wrażeniem wielkiego talentu dziewcząt, które występowały na scenie. Czas upłynął nam bardzo szybko w miłej i ciepłej atmosferze. A święta już tuż, tuż.

U. Szraga  


W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

     5 grudnia klasy Ia i Ib udały się na wycieczkę do Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Powodem wizyty w tym właśnie muzeum było propagowanie aktywnego stylu życia, opartego na uprawianiu sportu. Wszak nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie, a dzieci tego ruchu potrzebują najwięcej i  jeśli teraz zaczną uprawiać jakiś sport, to istnieje szansa, że będą to także robić w przyszłości.

     Nasi uczniowie zwiedzili wspólnie z przewodnikiem wystawę  poświęconą historii pierwszych igrzysk olimpijskich, mieli okazję zobaczyć wiele unikatowych eksponatów poświęconych różnym dyscyplinom sportowym.  Duże zainteresowanie  wzbudziły„ pierwsze rowery”,  a w szczególności ogromny bicykl, dawne narty, pierwsze „ korki” do gry w piłkę nożną.  Ponadto nasi uczniowie podziwiali kajak, którym pływał  Karol Wojtyła późniejszy papież i święty Jan Paweł II. Bogactwo eksponatów poświęconych różnym dyscyplinom sportowym sprawiło, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na koniec zwiedzania podziwialiśmy „Ścianę Chwały” na której wyeksponowane są medale przywożone przez naszych sportowców z poszczególnych Igrzysk Olimpijskich.

     Drugą część naszej wizyty w muzeum stanowiły warsztaty pt. „ Ja kibic” na których dzieci miały okazję dowiedzieć się jak właściwie kibicować sportowcom, wykonać transparenty, ułożyć okrzyki zagrzewające do walki. 

     Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą na temat współczesnych gwiazd sportu.

                                                                                                               Beata Kuźma


Klasy piąte i szóste w interaktywnym kinie

30 listopada klasy piąte i szóste wybrały się do Cinema Park w Warszawie czyli do kina interaktywnego na program pt. "Wszystko o człowieku".

                Bohaterem projekcji był tytułowy człowiek. W sali 3D wybraliśmy się w trójwymiarową podróż w głąb ludzkiego ciała, aby zobaczyć, jak wygląda od wewnątrz. W sali ruchu wyruszyliśmy w podróż do odległych miejsc na Ziem a w sali inspiracji zobaczyliśmy film o pozornie niemożliwych do spełniania marzeniach i determinacji w dążeniu do ich osiągnięcia. W sali wyobraźni przenieśliśmy się w przyszłość i stanęliśmy  oko w oko z postępami  w dziedzinie badań genetycznych a w sali muzyki dowiedzieliśmy się jak poprzez muzykę możemy wyrazić różnego rodzaju emocje. W sali interaktywnej poznaliśmy odpowiedzi na intrygujące pytania na temat faktów, postaci, narodów, kultur i wybitnych indywidualności.

U. Szraga


Niezwykła lekcja historii.

 „Zawsze myślę, co by było, gdyby nie było tego Radzymina, tego Cudu nad Wisłą.” – Jan Paweł II

27 października 2017r. uczniowie klasy IIIB wraz z wychowawcą Michaliną Jaroszewską i panią Magdaleną Durajewską wybrali się do miasta „Cudu nad Wisłą” na niezwykłą lekcję historii.        Uczniowie dowiedzieli się jak wielki wpływ wygrana bitwa odgrywała dla dalszych losów Polski i całej Europy. Spotkanie z pierwszymi oznakami wartości historycznej tego wydarzenia uczniowie odnaleźli już w okolicy przystanku Eleonory Czartoryskiej wysiadając z autobusu. Z uwagą czytali informacje zamieszczone na tablicach informacyjnych. Bardzo ucieszyli się słysząc, że to w tej okolicy powstrzymano atak wojsk bolszewickich maszerujących w kierunku stolicy. Historia kilkukrotnego odbijania Radzymina z rąk sowieckich powodowały niezwykłe emocje. Poznali najważniejsze nazwiska dowódców jak gen. Lucjan Żeligowski, gen. Józef Haller, kpt. Ryszard Downar Zapolski oraz zasłużonych w boju pułków jak np. Pułk Strzelców Kaniowskich i Wileńskich. Podczas spaceru „Drogą Golgoty Narodu Polskiego” odczytywali napisy umieszczone na przydrożnych krzyżach, chwilą ciszy uczcili ich poświęcenie i zaangażowanie, które obfitowało w wiele ofiar.

            W duchu zadumy uczniowie udali się do Biblioteki Publicznej w Radzyminie, gdzie obejrzeli wystawę poświęconą Bitwie Warszawskiej. Dzięki zamieszczonym ilustracjom dodatkowo zapoznali się z wyposażeniem żołnierzy, sprzętem wojskowym. Pogoda nie pozwoliła na osobistą wizytę na Cmentarzu Poległych 1920 roku, jednak w szkole powstały piękne prace plastyczne upamiętniające żołnierzy, dowódców oraz mieszkańców poświęcających swoje życie dla ratowania Ojczyzny.

„Cześć ich pamięci.”

Michalina Jaroszewska          

Magdalena Durajewska


Wycieczka do teatru…

W dn. 24.11. 2017r. uczniowie klas II, III gimnazjum i klas VII szkoły podstawowej udali się na wycieczkę do Teatru Palladium na spektakl pt. „Zemsta” w reż. Ireneusza Kaskiewicza. Sztuka, choć trudna, bo utrzymana w oryginalnym klimacie XIXw. spotkała się z uznaniem naszych uczniów. Na szczególną uwagę zasługuje postać komiczna Papkina, a także wątek Podstoliny oraz kłótni o mur Cześnika i Rejenta. Dzięki doskonałej obsadzie aktorskiej uczniowie mogli na niespełna dwie godziny spektaklu przenieść się do XIX wiecznych szlacheckich domów i toczyć wraz z aktorami „walkę o mur”.

 

Joanna Rosz


Wycieczka klas siódmych do Krakowa i Oświęcimia

W dniach 20 – 21.11 uczniowie klas siódmych wraz z wychowawczyniami byli na wycieczce w Krakowie i Oświęcimiu. Pierwszym punktem harmonogramu była wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz – Birkenau. Na miejscu przywitał nas chłód, wiatr i śnieg. W koło wyczuwalna była powaga tego miejsca. Przewodnicy oprowadzający nas po Muzeum z wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem przedstawiali dramaty ludzkie z czasów wojny. Młodzież w skupieniu,  niejednokrotnie ze łzami w oczach, słuchała co był w stanie uczynić człowiek człowiekowi. Trudno było nawet sobie wyobrazić co czuli ludzie, którzy przywożeni byli do tego miejsca, okłamywani, że jadą tu do pracy. Z najcenniejszymi rzeczami osobistymi, z przyborami codziennego użytku. W gablotach muzealnych widzieliśmy mnóstwo butów (również tych malutkich), okularów, walizek, …

KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. W latach 1940 – 1944 życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzisiejsze Miejsce Pamięci to m.in. zbiory, archiwa oraz ośrodek naukowy, konserwatorski i wydawniczy.

Zmęczeni kilkugodzinnym zwiedzaniem pojechaliśmy na zasłużony odpoczynek do naszego punktu noclegowego w Krakowie. Integracja trwała do późnych godzin nocnych. Nie do końca wyspani, już od 8:00 byliśmy gotowi do zwiedzania dawnej stolicy Polski – Krakowa. Po pożywnym śniadaniu ruszyliśmy „w miasto”. Zwiedzaliśmy m.in. Katedrę, Zamek Królewski na Wawelu, Rynek Starego Miasta, Kościół Mariacki, podziemia Rynku, Barbakan, Bramę Floriańską. Spacerowaliśmy najsłynniejszymi ulicami: Floriańską i Kanoniczą.

Ok. 16 – stej zmęczeni i zmarznięci, ale z mnóstwem pamiątek i obwarzanek krakowskich weszliśmy do naszego autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną do Słupna. Rozśpiewani, z dobrymi humorami nie odczuliśmy nawet kiedy dojechaliśmy. Pod szkołą czekali na nas stęsknieni rodzice. Niestety na drugi dzień mieliśmy jak zwykle wstać do szkoły na lekcje.

                    &n

Dyrektor zaprasza

Renata Majewska

   Szkoła Podstawowa nr 1

im. Marii Konopnickiej w Słupnie

Aleja Jana Pawła II 14

05-250 Radzymin

tel. +48 22 786 50 10

sp1slupno@radzymin.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

sierpień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.